Praktyczne rady: jak uniknąć zespołu oka biurowego?

Po długim dniu w pracy możemy odczuwać nie tylko ból w plecach; równie często pojawia się intensywne zmęczenie oczu. Pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oczu to dolegliwości, które łącznie określa się jako zespół oka biurowego. Przeczytaj, jakie są przyczyny i profilaktyka zespołu suchego oka.

Praca przed monitorem komputera bardzo obciąża wzrok. Jej skutkiem ubocznym może być tak zwany zespół oka biurowego.
Praca przed monitorem komputera bardzo obciąża wzrok. Jej skutkiem ubocznym może być tak zwany zespół oka biurowego.

Praca przed komputerem wysusza oczy

Dla wielu osób praca oznacza spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera. Często zastanawiamy się, dlaczego nasze oczy zawsze sprawiają nam problemy w pracy, choć pozornie wcale ich nie obciążamy – z czysto fizycznego punktu widzenia. Jest jednak wprost przeciwnie: koncentrowanie wzroku na monitorze bardzo nadwyręża wzrok. Kiedy patrzymy na monitor, znacznie rzadziej mrugamy, co powoduje niedostateczne rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni oka. Jeżeli oczy są dodatkowo narażone na suche powietrze, rogówka może ulegać znacznemu osłabieniu.

 

W efekcie może wystąpić pieczenie, swędzenie, i uczucie obcego ciała w oku – typowe objawy zespołu suchego oka.

Dobre dla duszy, dobre dla oczu: zrób sobie przerwę

Wydaje się, że to nic trudnego, ale niekiedy w nawale obowiązków zapominamy o przestrzeganiu prostej zasady: krótkie, ale regularne przerwy doskonale wpływają na zdrowie oczu. Wystarczy na kilka minut oderwać się od pracy. Liczy się tylko to, by odwrócić wzrok od monitora. Można przez chwilę wyglądać przez okno, wodzić wzrokiem po pokoju lub zamknąć oczy i wykonywać koliste ruchy, zakreślając wzrokiem koła w wyobraźni. Przerwy należy robić regularnie co dwie godziny – to bardzo ważne.

 

Nasza rada dla zapominalskich: napisz przypomnienie na samoprzylepnej karteczce i przyklej ją na monitorze. Przerwę obiadową w pracy można poświęcić nie tylko na zjedzenie posiłku, ale też zaczerpnąć trochę świeżego powietrza. Wystarczy przejść się wokół budynku, by dostarczyć oczom trochę tlenu. Takie spacer jest regenerujący i relaksujący.

Spraw, by twoje stanowisko pracy było przyjazne dla oczu

Oto kilka rad, jak uniknąć zespołu oka biurowego:

 

  • Suche powietrze podrażnia oczy. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – najlepiej co godzinę lub co najmniej trzy razy dziennie – by wpuścić do wnętrza tlen i świeże powietrze.
  • Unikaj nawiewów powietrza i przeciągów. Przebywanie bezpośrednio pod klimatyzatorem lub wentylatorem szkodzi oczom. Porozmawiaj z współpracownikami i zapytaj, czy latem klimatyzacja musi być cały czas włączona.
  • Monitor komputera nie powinien stać równolegle do okna, ponieważ niekorzystne refleksy i migotania światła może zbyt obciążać oczy. Lepiej ustawić monitor pod właściwym kątem.
  • Odległość pomiędzy oczami a monitorem powinna wynosić od 50 do 80 centymetrów. Dzięki temu wzrok może obejmować tekst, zdjęcia i grafikę bez zbytniego wysiłku.
  • W miarę możliwości korzystaj z monitora bezrefleksyjnego. Monitor należy ustawić na najwyższą rozdzielczość, a szybkość odświeżania na 70 Hz.
  • Od czasu do czasu użyj ściereczki do czyszczenia. Zakurzona klawiatura może szkodzić oczom, ponieważ łatwo przenieść zanieczyszczenia z rąk do oczu.

Nawilżające krople do oczu przynoszą szybką ulgę

W razie potrzeby należy stosować krople do oczu. Nawilżające krople do oczu HYLO® FRESH przywracają świeżość suchym i zmęczonym oczom. Składniki preparatu, kwas hialuronowy i świetlik, uzupełniają ubytki filmu łzowego i trwale nawilżają pozbawioną ochrony powierzchnię oka. Butelkę można przechowywać w szufladzie, by mieć zawsze pod ręką niezawodne remedium na zespół oka biurowego.