Praktyczne rady jak uniknąć zespołu oka biurowego

Po długim dniu w pracy możemy odczuwać nie tylko ból w plecach, ale również intensywne zmęczenie oczu. Pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oczu to dolegliwości, które łącznie określa się jako zespół oka biurowego. Poniżej podane są przyczyny oraz profilaktyka zespołu suchego oka.

Praca przed komputerem wysusza oczy

Dla wielu osób praca oznacza spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera. Często zastanawiamy się, dlaczego nasze oczy sprawiają nam problemy w pracy, choć pozornie wcale ich nie obciążamy. Jest jednak wprost przeciwnie - koncentrowanie wzroku na monitorze bardzo nadwyręża wzrok. Znacznie rzadziej wtedy mrugamy, co powoduje niedostateczne rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni oka. Jeżeli oczy są dodatkowo narażone na suche powietrze, rogówka może ulec znacznemu osłabieniu.

W efekcie może wystąpić pieczenie, swędzenie i uczucie obcego ciała w oku – typowe objawy zespołu suchego oka.
 

Zrób sobie przerwę!

Wydaje się, że to nic trudnego, ale często zapominamy o robieniu krótkich, ale regularnych przerw, które doskonale wpływają na zdrowie oczu. Wystarczy na kilka minut odwrócić wzrok od monitora. Można przez chwilę wyglądać przez okno, wodzić wzrokiem po pokoju lub zamknąć oczy i wykonywać koliste ruchy, zakreślając wzrokiem koła w wyobraźni. Bardzo ważne aby przerwy robić regularnie co dwie godziny.
Dla przypomnienia napisz sobie to na samoprzylepnej karteczce i przyklej na monitorze. Przerwę obiadową w pracy poświęć nie tylko na zjedzenie posiłku, ale zaczerpnij też trochę świeżego powietrza. Wystarczy przejść się wokół budynku, by dostarczyć oczom trochę tlenu. Taki spacer jest regenerujący i relaksujący.
 

Spraw, by twoje stanowisko pracy było przyjazne dla oczu

Oto kilka rad, jak uniknąć zespołu oka biurowego:
 

  • Suche powietrze podrażnia oczy. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – najlepiej co godzinę lub co najmniej trzy razy dziennie – by wpuścić do wnętrza tlen i świeże powietrze.
  • Unikaj nawiewów powietrza i przeciągów. Przebywanie bezpośrednio pod klimatyzatorem lub wentylatorem szkodzi oczom. Porozmawiaj ze współpracownikami i zapytaj, czy latem klimatyzacja musi być cały czas włączona.
  • Monitor komputera nie powinien stać równolegle do okna, ponieważ niekorzystne refleksy i migotania światła mogą zbyt obciążać oczy. Lepiej ustawić monitor pod właściwym kątem.
  • Odległość pomiędzy oczami a monitorem powinna wynosić od 50 do 80 centymetrów. Dzięki temu wzrok może obejmować tekst, zdjęcia i grafikę bez zbytniego wysiłku.
  • W miarę możliwości korzystaj z monitora bezrefleksyjnego. Monitor należy ustawić na najwyższą rozdzielczość, a szybkość odświeżania na 70 Hz.
  • Od czasu do czasu użyj ściereczki do czyszczenia. Zakurzona klawiatura może szkodzić oczom, ponieważ łatwo przenieść zanieczyszczenia z rąk do oczu.
     

Nawilżające krople do oczu przynoszą szybką ulgę

W razie potrzeby należy stosować krople do oczu. Nawilżające krople do oczu HYLO® FRESH przywracają świeżość suchym i zmęczonym oczom. Składniki preparatu, kwas hialuronowy i świetlik, uzupełniają ubytki filmu łzowego i trwale nawilżają pozbawioną ochrony powierzchnię oka. Butelkę można przechowywać w szufladzie, by mieć zawsze pod ręką niezawodne remedium na zespół oka biurowego.

Bardziej interesujące strony