Zespół suchego oka podczas urlopu – lekceważony problem

Kiedy myślimy o wakacyjnych dolegliwościach, najczęściej przychodzą nam do głowy problemy żołądkowe, poparzenia słoneczne, alergie i zatrucia pokarmowe, a nie zespół suchego oka. A właśnie podczas podróży nasze oczy są narażone na wiele czynników, które mogą wywoływać, a nawet nasilać pieczenie, swędzenia i uczucie ciała obcego w oku. Wystarczy jednak przestrzegać kilku zasad i zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu, aby uniknąć problemów w czasie wakacji.

Oto czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka w czasie podróży

Podczas wakacji twoje oczy mogą być narażone na różne czynniki obciążające. Są to w szczególności:

 • Nawiewy powietrza w samochodzie, pociągu i samolocie są zawsze niekorzystne dla oczu. Strumień powietrza narusza film łzowy, który ulega przerwaniu, a powierzchnia oka wysycha.
 • Bezpośrednie nasłonecznienie - wiele osób spędza urlop w miejscach, w których słońce świeci intensywniej niż w miejscu zamieszkania. Promienie UV mogą wywołać podrażnienie i stan zapalny oczu.
 • Wiatr - powiewy wiatru w regionach przybrzeżnych mogą wysuszać oczy.
 • Chlorowana woda w basenach również podrażnia oczy.
 • Klimatyzacja - powietrze w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach w równym stopniu uszkadza i narusza strukturę filmu łzowego.
   

Każdy z powyższych czynników sprawia, że oczy są niewystarczająco nawilżone, co prowadzi do podrażnień, którym często towarzyszą zaczerwienienie i uczucie ciała obcego w oku.
 

Proste metody profilaktyki

W najprostszym ujęciu oczy należy chronić przed szkodliwym wpływem środowiska. Można unikać nawiewów z przewodów wentylacyjnych w środkach transportu oraz uważać, aby strumienie powietrza z klimatyzacji w aucie nie były skierowane na oczy twoje ani pasażerów. Noś okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed promieniowaniem UV i wiatrem. Ten sam efekt można uzyskać, nosząc kapelusz przeciwsłoneczny z szerokim rondem, który można nasunąć głęboko na twarz.

Podczas korzystania z basenu zakładaj okularki do pływania, które zabezpieczą twoje oczy przed chlorem zawartym w wodzie basenowej. Jeżeli nie chcesz ich nosić, postaraj się nie zanurzać głowy. Nie należy długo przebywać w silnie klimatyzowanych budynkach, takich jak centra handlowe, oraz włączać cały czas klimatyzacji w pokoju hotelowym.

Warto też przestrzegać następujących zasad, które mają znaczenie w zespole suchego oka:

 • Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość płynów. Najlepiej wypijać dwa litry płynów dziennie, a w upalne dni nawet trzy litry.
 • Unikaj długiego noszenia soczewek kontaktowych, które mogą wysuszać oczy.
 • Unikaj dymu papierosowego.
   

Nawilżające krople do oczu jako remedium w zespole suchego oka

Krople do oczu można mieć zawsze przy sobie, nawet w bagażu podręcznym, oraz zastosować natychmiast w razie potrzeby i w każdej sytuacji. Są zatem idealnym towarzyszem letnich wypraw. Należy się jednak upewnić, że dany produkt nie zawiera fosforanów, które mogą nasilać podrażnienie oczu.

Oto zestawienie preparatów z serii HYLO EYE CARE®, które nie zawierają konserwantów.

Bardziej interesujące strony