Zespół suchego oka podczas urlopu – lekceważony problem

Kiedy myślimy o wakacyjnych dolegliwościach, najczęściej przychodzą nam do głowy problemy żołądkowe, poparzenia słoneczne, alergie i zatrucia pokarmowe, a nie zespół suchego oka. A właśnie podczas podróży nasze oczy są narażone na wiele czynników, które mogą wywoływać, a nawet nasilać uczucie pieczenie, swędzenia i obcego ciała w oku. Wystarczy jednak przestrzegać kilku zasad i zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu, aby uniknąć problemów z oczami w czasie wakacji.

Powietrze w samolotach wysusza oczy.
Powietrze w samolotach wysusza oczy.

Oto czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka w czasie podróży

Podczas wakacji twoje oczy mogą być narażone na różne „czynniki obciążające”. Są to w szczególności:

 

  • Nawiewy powietrza w samochodzie, pociągu i samolocie są zawsze niekorzystne dla oczu. Strumień powietrza narusza film łzowy, który ulega przerwaniu, a powierzchnia oka wysycha.
  • Bezpośrednie nasłonecznienie: wiele osób spędza urlop w miejscach, w których słońce świeci intensywniej niż w Niemczech. Promienie UV mogą wywołać podrażnienie i stan zapalny oczu.
  • Wiatr: powiewy wiatru w regionach przybrzeżnych mogą wysuszać oczy.
  • Chlorowana woda: woda w basenach również podrażnia oczy.
  • Klimatyzacja: powietrze w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach w równym stopniu uszkadza i narusza strukturę filmu łzowego.

 

Narażenie na każdy z powyższych czynników sprawia, że oczy są niewystarczająco nawilżone. Prowadzi do podrażnień, którym często towarzyszy zaczerwienienie i uczucie ciała obcego w oku.

Proste metody profilaktyki

W najprostszym ujęciu oczy należy chronić przed szkodliwym wpływem środowiska. Można unikać nawiewów z przewodów wentylacyjnych w środkach transportu i uważać na to, by strumienie powietrza z klimatyzacji w aucie nie były skierowane na oczy twoje ani oczy twoich dzieci. Noś okulary przeciwsłoneczne. Twoje oczy będą ci wdzięczne z dwóch powodów:  okulary słoneczne chronią oczy przed promieniowaniem UV i wiatrem. Ten sam efekt można uzyskać, nosząc kapelusz przeciwsłoneczny z szerokim rondem, który można nasunąć głęboko na twarz.

 

Podczas korzystania z basenu zakładaj okularki do pływania, które zabezpieczą twoje oczy przed chlorem zawartym w wodzie basenowej. Jeżeli nie chcesz nosić okularków, postaraj się nie zaburzać głowy. Nie należy długo przebywać w silnie klimatyzowanych budynkach, takich jak centra handlowe, ani nie włączać cały czas klimatyzacji w pokoju hotelowym.

 

Warto też przestrzegać następujących zasad, które mają znaczenie w zespole suchego oka:

 

  • Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość płynów. Najlepiej wypijać dwa litry płynów dziennie. W upalne dni można wypijać jeden litr więcej.
  • These can further dry out your eyes.Unikaj długiego noszenia soczewek kontaktowych. Soczewki mogą wysuszać oczy.
  • Unikaj dymu papierosowego.

Nawilżające krople do oczu jako remedium w zespole suchego oka

Krople do oczu z apteki można mieć zawsze przy sobie, nawet w bagażu podręcznym, zastosować natychmiast w razie potrzeby i w każdej sytuacji. Są zatem idealnym towarzyszem letnich wypraw. Należy się jednak upewnić, że dany produkt nie zawiera fosforanów. Są to substancje, które mogą nasilać podrażnienie oczu.

 

Oto zestawienie preparatów z serii HYLO® EYE CARE, które nie zawierają konserwantów.