Wskazówki dla osób noszących soczewki kontaktowe

Zazwyczaj noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne. Niestety czasami soczewki mogą nasilać objawy zespołu suchego oka, takie jak pieczenie, swędzenie i łzawienie, szczególnie jeśli nie są odpowiednio stosowane. Poniżej lista wskazówek dotyczących prawidłowego zakładania i przechowywania soczewek kontaktowych.

1. Przed założeniem soczewek - zadbaj o higienę

Przed wyjęciem soczewki z pojemnika do przechowywania należy starannie umyć ręce wodą i mydłem. Makijaż należy nakładać po założeniu soczewek, w przeciwnym razie tusz do rzęs lub kredka może zanieczyścić soczewkę. Wyjmij pierwszą soczewkę z pojemnika i dokładnie wypłucz ją świeżym płynem do czyszczenia soczewek. Jednocześnie delikatnie pocieraj soczewkę, aby dokładniej ją oczyścić.
 

2. Prawidłowe zakładanie soczewek kontaktowych

  • W pierwszej kolejności umieść soczewkę na palcu wskazującym. Upewnij się, że soczewka jest we właściwej pozycji, skierowana wnętrzem do góry.
  • Następnie drugą ręką delikatnie odciągnij dolną powiekę do dołu, aby łatwiej było umieścić soczewkę na oku. Jest to łatwiejsze, niż mogłoby się z początku wydawać, ponieważ soczewka sama układa się na powierzchni oka, bez konieczności dotykania wrażliwej rogówki.
  • Na koniec nasuń górną powiekę na soczewkę, tak aby nie zsunęła się z oka podczas mrugania. Chwyć górną powiekę kciukiem i palcem wskazującym w okolicach linii rzęs i nieznacznie pociągnij do przodu, a następnie ją puść.
     

3. Uczucie ciała obcego w oku? Być może przyczyną jest odwrotnie założona soczewka!

Soczewka nie powinna być odczuwalna po kilku minutach mrugania. Obowiązuje zasada, która mówi, że upływie 20 sekund od założenia obecność soczewki nie powinna być wyczuwalna. W przeciwnym razie soczewka mogła zostać założona odwrotnie.
Jeżeli krawędź soczewki nie jest skierowana do góry, a soczewka kształtem przypomina miseczkę, oznacza to, że została założona złą stroną.
 

4. Jak długo można nosić soczewki kontaktowe w ciągu dnia?

Nowoczesne soczewki można z reguły nosić bez żadnych ograniczeń. Jeżeli jednak chcesz nosić soczewki od rana do późnego wieczora, warto poinformować o tym okulistę lub optyka. Wybiorą soczewki wykonane z odpowiedniego materiału przepuszczającego tlen.
 

5. Kiedy zrobić przerwę?

Jeżeli cierpisz na zespół suchego oka, zastanów się, czy musisz nosić soczewki cały dzień. W domu, przed komputerem lepiej nosić okulary. Również w kinie soczewki lepiej zastąpić okularami. Oczy są szczególnie obciążone podczas pracy przed monitorem, dlatego na wszelki wypadek, zawsze zabieraj ze sobą okulary, jak również pojemnik i płyn do czyszczenia soczewek. Jeżeli poczujesz zbyt duży dyskomfort oczu, zamień soczewki na okulary.
 

6. Kiedy przerwa jest niezbędna?

Jeżeli wystąpi zapalenie, silne podrażnienie lub ból, należy natychmiast wyjąć soczewki i zastąpić je okularami. Z soczewek należy też zrezygnować w przypadku infekcji i ciężkich przeziębień przebiegających z gorączką. Zapytaj lekarza, czy po wyzdrowieniu możesz nosić te same soczewki kontaktowe, czy też dla ostrożności należy zastosować nowe.
 

7. Nie przekraczaj czasu noszenia soczewek wskazanego przez producenta

Każda soczewka kontaktowa ma termin przydatności.
Nie należy jednak przekraczać maksymalnego czasu noszenia soczewek, ponieważ ulegają one zanieczyszczeniu i mogą podrażniać oczy pomimo ścisłego przestrzegania zasad higieny.
 

8. W zespole suchego oka stosuj właściwe krople do oczu

Nawilżające krople do oczu to błogosławieństwo dla suchych oczu. Niestety nie wszystkie krople do oczu są odpowiednie dla osób noszących szkła kontaktowe.Niektóre soczewki można zakładać dopiero po co najmniej 30 minutach od zakroplenia preparatu. Powyższe ograniczenia nie dotyczą preparatów do pielęgnacji oczu z serii HYLO®, tj. Hylo Care®, Hylo Dual®, Hylo Comod®, Hylo Fresh®, Hylo Parin® - i można je stosować podczas noszenia soczewek.

9. Noszenie soczewek kontaktowych w podroży

Soczewki kontaktowe można stosować podczas wakacji, pod warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu higieny. W przeciwnym razie można stosować jednodniowe soczewki kontaktowe, które wiążą się z niższym ryzykiem zanieczyszczenia. Jednak przed każdym założeniem i wyjęciem soczewek należy zawsze umyć lub zdezynfekować ręce. Takie soczewki nie wymagają codziennego płukania i dezynfekcji, ponieważ ulegają zniszczeniu po jednym użyciu.
 

10. Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych

Aby uniknąć podrażnień i innych problemów z oczami, soczewki kontaktowe należy starannie czyścić i odpowiednio dezynfekować. Soczewki na noc należy przechowywać w odpowiednim roztworze dezynfekującym. Przed dezynfekcją z soczewek należy usnąć zanieczyszczenia i ewentualne zarazki. W tym celu soczewki umieszcza się na wnętrzu umytej dłoni i opłukuje płynem do soczewek, a następnie ostrożnie wyciera do sucha. Następnie soczewki należy włożyć do odpowiedniego pojemnika i w całości zanurzyć w roztworze do dezynfekcji.

Wskazówka: Zapytaj okulistę, jak prawidłowo postępować z soczewkami kontaktowymi, oraz przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania.

Czytaj również: Krople do oczu a soczewki kontaktowe – czy może je łączyć?

Bardziej interesujące strony