Strona główna Wskazówki postępowania w zespole suchego oka Wskazówki dla osób noszących soczewki kontaktowe

Dziesięć wskazówek dla osób noszących soczewki kontaktowe: jak prawidłowo przechowywać soczewki

Noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne. Zwykle. Soczewki mogą bowiem nasilać objawy zespołu suchego oka, takie jak pieczenie, swędzenie i łzawienie, zwłaszcza jeżeli nie są odpowiednio stosowane. Oto lista wskazówek dotyczących zakładania i przechowywania soczewek kontaktowych.

Prawidłowa procedura zakładania soczewki: w pierwszej kolejności umieść soczewkę na opuszce palca.
Prawidłowa procedura zakładania soczewki: w pierwszej kolejności umieść soczewkę na opuszce palca.

1. Przed założeniem soczewek: zadbaj o higienę

Przed wyjęciem soczewki z pojemnika do przechowywania należy starannie umyć ręce wodą i mydłem. Makijaż należy nakładać po założeniu soczewek, w przeciwnym razie tusz do rzęs lub kredka może zanieczyścić soczewkę. Wyjmij pierwszą soczewkę z pojemnika i dokładnie wypłucz ją świeżym płynem do czyszczenia soczewek. Jednocześnie delikatnie przecieraj soczewkę, aby dokładniej ją oczyścić.

2. Prawidłowe zakładanie soczewek kontaktowych

  • W pierwszej kolejności umieść soczewkę na palcu wskazującym. Upewnij się, że soczewka jest we właściwej pozycji, skierowana wnętrzem do góry.
  • Następnie drugą ręką delikatnie odciągnij dolną powiekę do dołu, aby łatwiej było umieścić soczewkę na oku. Jest to łatwiejsze, niż mogłoby się z początku wydawać, ponieważ soczewka sama układa się na powierzchni oka, bez konieczności dotykania wrażliwej rogówki.
  • Na koniec można nasunąć górną powiekę na soczewkę, tak aby nie wysunęła się z oka podczas mrugania. Chwyć górną powiekę kciukiem i palcem wskazującym w okolicach linii rzęs i nieznacznie pociągnij do przodu, a następnie wypuść.

3. Uczucie ciała obcego w oku? Być może przyczyną jest odwrotnie założona soczewka!

Soczewka nie powinna być odczuwalna po kilku minutach mrugania. Obowiązuje następująca zasada: po upływie 20 sekund od włożenia obecność soczewki nie powinna być wyczuwalna. W przeciwnym razie być może soczewka została założona odwrotnie. Aby to sprawdzić, wyjmij soczewkę z oka i dokładnie ją obejrzyj. Jeżeli krawędź soczewki nie jest skierowana do góry, a soczewka kształtem przypomina miseczkę, soczewka odwróciła się w odwrotną stronę.

4. Jak długo można nosić soczewki kontaktowe w ciągu dnia?

Nowoczesne soczewki można z reguły nosić bez żadnych ograniczeń. Jeżeli jednak chcesz nosić soczewki od rana do późnego wieczora, warto poinformować o tym okulistę lub optyka. Wybiorą soczewki wykonane z odpowiedniego materiału przepuszczającego tlen.

5. Kiedy zrobić sobie przerwę?

Jeżeli cierpisz na zespół suchego oka, zastanów się, czy musisz koniecznie nosić soczewki cały dzień, od rana do wieczora. Postaraj się znaleźć kompromis: w domu, przed komputerem lepiej nosić okulary. Również w kinie soczewki lepiej zastąpić okularami. Oczy są bardzo obciążone zwłaszcza podczas pracy przy komputerze – na wszelki wypadek zawsze zabieraj ze sobą okulary do pracy, jak również pojemnik i płyn do czyszczenia soczewek. Jeżeli poczujesz zbyt duży dyskomfort oczu, zamień soczewki na okulary.

6. Kiedy przerwa jest niezbędna?

Jeżeli wystąpi zapalenie, silne podrażnienie lub ból, należy natychmiast wyjąć soczewki i zastąpić je okularami. Z soczewek należy też zrezygnować w przypadku infekcji i ciężkich przeziębień przebiegających z gorączką. Zapytaj lekarza, czy po wyzdrowieniu możesz nosić te same soczewki kontaktowe, czy też dla ostrożności należy zastosować nowe.

7. Nie przekraczaj czasu noszenia soczewek wskazanego przez producenta

Każda soczewka kontaktowe ma swego rodzaju termin przydatności. Jedne soczewki można nosić tylko jeden dzień, inne przez cztery tygodnie. Nie należy jednak przekraczać maksymalnego czasu noszenia soczewek, ponieważ soczewki ulegają zanieczyszczeniu i mogą podrażniać oczy pomimo ścisłego przestrzegania zasad higieny.

8. W zespole suchego oka: stosuj właściwe krople do oczu

Nawilżające krople do oczu to błogosławieństwo dla suchych oczu. Niestety nie wszystkie krople do oczu są odpowiednie dla osób noszących szkła kontaktowe. Ponadto niektóre soczewki można zakładać dopiero po co najmniej 30 minutach od zakroplenia preparatu. Powyższe ograniczenia nie dotyczą preparatów do pielęgnacji oczu z serii HYLO® EYE CARE i można je stosować podczas noszenia soczewek. Oto najważniejsze informacje o dostępnych produktach.

9. Noszenie soczewek kontaktowych w podroży

Soczewki kontaktowe można nosić również podczas wakacji, ale pod warunkiem zachowania identycznego poziomu higieny jak w warunkach domowych. W przeciwnym razie na czas urlopu można stosować jednodniowe soczewki kontaktowe. Choć jednodniowe soczewki kontaktowe wiążą się z niższym ryzykiem zanieczyszczenia, jednak przed każdym założeniem i wyjęciem soczewek należy zawsze umyć lub zdezynfekować dłoni. Nie wymagają jednak codziennego płukania i dezynfekcji, ponieważ ulegają zniszczeniu po jednym zastosowaniu.

10. Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych

Aby uniknąć podrażnień i innych problemów z oczami, soczewki kontaktowe należy starannie czyścić i odpowiednio dezynfekować. Soczewki na noc należy przechowywać w odpowiednim roztworze dezynfekującym. Przed dezynfekcją z soczewek należy usnąć zanieczyszczenia i ewentualne zarazki. W tym celu soczewki umieszcza się na wnętrzu umytej dłoni i opłukuje płynem do soczewek, a następnie ostrożnie wyciera do sucha. Następnie soczewki należy włożyć do odpowiedniego pojemnika i w całości zaburzyć w roztworze do dezynfekcji.

 

Wskazówka: Zapytaj okulistę, jak prawidłowo postępować z soczewkami kontaktowymi, oraz przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania.

 

Czytaj również: Krople do oczu a soczewki kontaktowe – czy może je łączyć?