Zmęczone i podrażnione oczy w wyniku korzystania ze smartfona

Coraz więcej osób cierpi na zespół suchego oka. W epoce wszechobecnych komputerów i smartfonów lawinowo rośnie liczba pacjentów dotkniętych tym schorzeniem, również wśród młodzieży.
Pytamy farmaceutkę, Dorothea Groß, które z kropli do oczu, będą najlepsze i dla kogo?

 

Jak można rozpoznać zespół suchego oka?

Charakterystyczne objawy to pieczenie i zaczerwienienie oczu, częste zapalenia i uciążliwe uczucie ciała obcego w oku. W miarę upływu czasu dolegliwości mogą się nasilać, zwłaszcza podczas długiej pracy przed komputerem.

 

Jak można temu zaradzić?

Warto od czasu do czasu oderwać wzrok od monitora, przez dłuższą chwilę popatrzeć w dal, stosować masaż oczu i pić dużo płynów. Zwykle jednak te sposoby nie rozwiązują problemu. Trzeba regularnie nawilżać oczy, aby nie dopuścić do ich wysuszenia, ponieważ mogą upłynąć długie miesiące, zanim suche oczy w pełni się zregenerują.

 

Na co należy zwracać uwagę wybierając nawilżający preparat do oczu?

Przede wszystkim na brak konserwantów, które mogą podrażniać powierzchnię oka. Takie preparaty występują także w jednorazowych opakowaniach i są zwykle droższe, ponieważ jedno opakowanie zawiera tylko niewielką ilość produktu. Stosowanie kropel w systemie COMOD® jest znacznie bardziej ekonomiczne ze względu na wysoką wydajność i trwałość – krople można stosować przez 6 miesięcy od pierwszego użycia. Należy też sprawdzić, czy krople do oczu nie zawierają fosforanów. Jeżeli powierzchnia oka jest uszkodzona, fosforany mogą trwale odkładać się na oku.

 

Czy są specjalne składniki przeznaczone dla osób pracujących na komputerze?

Świetlik, ze względu na właściwości kojące, jest szczególnie polecany w leczeniu podrażnień oczu. W połączeniu z kwasem hialuronowym dłużej utrzymuje się na powierzchni oka. Co więcej, krople z tym składnikiem, można stosować nawet u dzieci z zespołem suchego oka.

 

Co można zalecić osobom noszącym soczewki kontaktowe?

Podczas noszenia soczewek należy sięgać wyłącznie po produkty bez konserwantów, takie jak preparaty w systemie COMOD®. Konserwanty mogą odkładać się na soczewkach, wywoływać odbarwienia i reakcje nadwrażliwości. Do nawilżania soczewek kontaktowych polecam preparaty z kwasem hialuronowym. Można nosić soczewki, a jednocześnie wygodnie nawilżać oczy.

Bardziej interesujące strony