Strona główna Wskazówki postępowania w zespole suchego oka Rozmowy z ekspertami Zmęczone i podrażnione oczy w wyniku korzystania ze smartfona

Zmęczone i podrażnione oczy w wyniku korzystania ze smartfona

W samych Niemczech na zespół suchego oka cierpi ponad 10 milionów osób. W epoce wszechobecnych komputerów i smartfonów lawinowo rośnie liczba osób dotkniętych tym schorzeniem, również wśród młodzieży. Które z kropli do oczu, dostępnych w Pani aptece, będą najlepsze i dla kogo? Pytamy farmaceutkę, Andreę Wohlers.

Andrea Wohlers, farmaceutka
Andrea Wohlers, farmaceutka

Jak można rozpoznać zespół suchego oka?

Charakterystyczne objawy to pieczenie i zaczerwienienie oczu, częste zapalenia i uciążliwe uczucie ciała obcego w oku. W miarę upływu czasu dolegliwości mogą się nasilać, zwłaszcza podczas długiej pracy przed komputerem.

 

Jak można temu zaradzić?

Warto od czasu do czasu oderwać wzrok od monitora, przez dłuższą chwilę popatrzeć w dal, stosować masaż oczu i pić dużo płynów. Zwykle jednak te sposoby nie rozwiązują problemu. Trzeba regularnie nawilżać oczy, aby nie dopuścić do wysuszenia oczu, ponieważ mogą upłynąć długie miesiące, zanim suche oczy w pełni się zregenerują.

 

Na co należy zwracać uwagę w preparatach nawilżających do oczu?

Najczęściej zaleca się stosowanie nawilżających preparatów do oczu, koniecznie bez konserwantów, które mogą podrażniać powierzchnię oka. Preparaty niezawierające konserwantów są też dostępne w jednorazowych opakowaniach, ale w takiej postaci są zwykle droższe, ponieważ jedno opakowanie zawiera tylko niewielką ilość produktu. Z kolei stosowanie kropel w systemie COMOD® jest znacznie bardziej ekonomiczne ze względu na wysoką wydajność i trwałość – krople można stosować przez 6 miesięcy od pierwszego użycia. Należy też sprawdzić, czy krople do oczu nie zawierają fosforanów. Jeżeli powierzchnia oka jest uszkodzona, fosforany mogą trwale odkładać się na oku.

 

Czy są specjalne składniki przeznaczone dla osób pracujących na komputerze?

Ze względu na właściwości kojące świetlik jest szczególnie polecany w leczeniu podrażnień oczu. W połączeniu z kwasem hialuronowym dłużej utrzymuje się na powierzchni oka. Co więcej, krople można stosować nawet u dzieci z zespołem suchego oka.

 

Co można zalecić osobom noszącym soczewki kontaktowe?

Podczas noszenia soczewek należy sięgać wyłącznie po produkty bez konserwantów, takie jak preparaty w systemie COMOD®, ponieważ konserwanty mogą odkładać się na soczewkach, wywoływać odbarwienia i reakcje nadwrażliwości. Do nawilżania soczewek kontaktowych mogę polecić preparaty z kwasem hialuronowym. Można nosić soczewki, a jednocześnie wygodnie nawilżać oczy.