Zespół suchego oka: tego szukasz!

Wiele osób na co dzień boryka się z problemem zaczerwienionych i piekących oczu oraz uczuciem stałego ciała w oku lub nadmiernym łzawieniem. W wielu przypadkach diagnoza brzmi „zespół suchego oka”.
W takim przypadku niezmiernie ważny jest wybór właściwych kropli do oczu, które złagodzą objawy. Farmaceutka Dorothea Gross wyjaśnia, na co warto zwrócić uwagę.

Dorothea Gross, farmaceutka
Dorothea Gross, farmaceutka

Zespół suchego oka może mieć wiele różnych przyczyn. Może być następstwem chorób związanych z wiekiem, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, noszenia soczewek kontaktowych lub pracy przed komputerem. „Objawy można złagodzić, stosując krople do oczu, ale pod kilkoma warunkami:

 

Krople do oczu muszą być dobrze tolerowane przez organizm oraz w sposób optymalny wzmacniać nawilżenie oczu, tak aby nie trzeba ich było stosować zbyt często. Co równie ważne, krople do oczu stosowanie w zespole suchego oka nie mogą zawierać konserwantów” – zaleca farmaceutka, Dorothea Gross.

Bez konserwantów, bez fosforanów!

Konserwanty mogą naruszać złożoną strukturę filmu łzowego i powodować długotrwałe uszkodzenie zewnętrznej tkanki oka. Podobne skutki wywołują fosforany: na powierzchni rogówki naruszonej w wyniku ubytku lub niewydolności filmu łzowego mogą gromadzić się zwapnienia, które niekiedy można usunąć wyłącznie operacyjnie *

Krople kroplom nierówne!

Optymalne nawilżenie oka zależy też od postaci farmaceutycznej stosowanego preparatu: „Zalecam zwłaszcza systemy wielodawkowe do dawkowania preparatów bez konserwantów, takie jak system COMOD®,” – wyjaśnia Dorothea Gross.

System COMOD® zapewnia precyzyjne dawkowanie preparatu podczas każdego użycia. Ponadto jest bardziej wydajny i obniża koszty terapii. Dodatkową zaletą systemu jest wyjątkowo długa trwałość preparaty, który można stosować przez okres sześciu miesięcy od pierwszego użycia.