Prawidłowa pielęgnacja suchych oczu

Wiele osób nie wie, jak wybrać odpowiednie dla siebie krople do oczu. Często muszą najpierw wypróbować kilka preparatów, zanim znajdą ten właściwy, który trwale złagodzi nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie i zaczerwienienie oczu. Farmaceutka Dorothea Groß radzi, jak wybrać najlepszy produkt.

Co zaleca Pani klientom z zespołem suchego oka?

Najważniejszym kryterium jest wybór preparatu, który będzie bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Leczenie zespołu suchego oka wymaga czasu i nie powinno stanowić dodatkowego obciążenia dla oczu.
 

Od czego zależy, czy dobrze tolerujemy dany produkt?

Preparaty do oczu nie powinny zawierać konserwantów, gdyż mogą one pogłębiać zaburzenia filmu łzowego i wywoływać objawy podrażnienia i alergii. Niestety wiele preparatów do oczu nadal zawiera konserwanty, takie jak chlorek benzalkonium, Purite® lub Polyquad.
Należy także zwrócić uwagę, czy dany produkt nie zawiera fosforanów. Częste stosowanie takiego preparatu na uszkodzoną powierzchnię oka, może powodować trwałe odkładanie fosforanów na oku, które można usunąć wyłącznie operacyjnie.*
Osobiście mam bardzo dobre doświadczenia ze stosowania naturalnych składników czynnych, takich jak kwas hialuronowy. Nasze oczy zawierają bardzo dużą ilość tego związku. Jest zatem doskonale tolerowany przez organizm.

 

Czy kwas hialuronowy jest składnikiem wielu różnych preparatów do oczu?

Tak, produkty te znacznie różnią się od siebie jakością. Im lepsza jakość kwasu hialuronowego, tym wyższa lepkość roztworu, w którym jest zawarty.

Preparaty różnią się też wydajnością. Produkty o tej samej objętości mogą znacznie różnić się sposobem zakraplania. Wiele zależy od wielkości wypływającej z dozownika kropli. Im są mniejsze, tym więcej można ich uzyskać z jednej butelki. Z butelki z systemem COMOD® może być pobrane co najmniej 300 kropli, przy czym wielkość każdej kropli jest równa dawce preparatu zakraplanej do oka. Efektem tego jest bardzo korzystny stosunek kosztu do skuteczności.
 

Czy preparaty z kwasem hialuronowym mogą stosować osoby noszące soczewki kontaktowe?

Tak, pod warunkiem, że soczewki są wykonane z odpowiedniego materiału. Soczewki kontaktowe mogą wzmacniać film łzowy. Można je nosić, a jednocześnie wygodnie nawilżać oczy.

Bardziej interesujące strony