Zespół suchego oka - możliwe przyczyny

Narząd wzroku jest bardzo wrażliwy na drażniące działanie czynników środowiskowych i różne choroby. Wiele osób od czasu do czasu, a nawet codziennie doświadcza zaczerwienienia, pieczenia oczu lub obrzęku powiek. Zespół suchego oka może mieć zupełnie odmienne przyczyny. Oto zestawienie najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka może mieć kilka przyczyn

Zbyt mała ilość łez

Powierzchnię oka chroni film łzowy, który pełni różne funkcje, m.in. zabezpiecza gałki oczne przed wysychaniem. Jeżeli mamy do czynienia z zespołem suchego oka, oznacza to, że oko nie jest wystarczająco nawilżone, a powierzchnia oka nie jest chroniona przed czynnikami środowiskowymi, które mogą wywołać podrażnienia. Jeżeli oko jest suche, nie działają mechanizmy usuwania cząstek kurzu lub zarazków z powierzchni oka. Ponadto komórki na powierzchni oka nie są zaopatrywane w wystarczającą ilość tlenu i składników odżywczych. Osoby cierpiące na zespół suchego oka mogą skarżyć się na pieczenie i swędzenie oczu, u niektórych pojawia się uczucie piasku pod powiekami.

Niedostateczne nawilżenie powierzchni oka występuje w przypadku upośledzenia wydzielania łez przez gruczoły łzowe lub zmienionej struktury filmu łzowego. W tym drugim przypadku dochodzi do szybszego odparowywania filmu łzowego i wysuszania powierzchni oka.

Obie przyczyny zespołu suchego oka mogą występować z różnych powodów, które wyjaśniono poniżej.

Wpływ środowiska

Oko wysusza się pod wpływem różnych czynników środowiskowych, takich jak kurz i drobny pył, suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach lub wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera. Objawy suchego oka spowodowane intensywną pracą przed komputerem określa się mianem „zespołu oka biurowego”. Dolegliwości wynikają z mniejszej częstotliwości mrugania podczas koncentrowania wzroku na monitorze. Powoduje to przerwanie ciągłości filmu łzowego i późniejsze objawy.

Zapalenie oka

Oko objęte procesem zapalnym bardzo szybko się przesusza. Zapalenie oka najczęściej dotyka rogówkę, spojówkę i powieki. Stan zapalny powoduje podrażnienie całych oczu. Suchość oka dodatkowo potęguje stan zapalny, ponieważ oko nie jest właściwie chronione przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Zaburzenia widzenia

Wady wzroku nie wywołują zespołu suchego oka, ale niektóre zachowania wynikające z zaburzeń widzenia mogą przyczyniać się do wystąpienia zespołu suchości. Osoby z wadą wzroku zwykle bardziej wytężają wzrok podczas czytania lub prowadzenia samochodu. Wówczas rzadziej mrugają, co sprawia, że powierzchnia oka nie jest regularnie zwilżana kolejną porcją świeżych łez.

Sytuacji nie poprawia fakt, że osoby z wadą wzroku często noszą soczewki kontaktowe. Nie są one obojętne dla filmu łzowego i mogą być kolejną przyczyną wysychania powierzchni oka.

Alergie

Uczulenie na pyłki (katar sienny), sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego zwykle objawia się wodnistym katarem i opuchniętymi, zaczerwienionymi oczami. Alergeny, czyli czynniki odpowiedzialne za powstawanie uczulenia, mogą wywoływać reakcję immunologiczną w oczach. Oczy zaczynają obficie łzawić, a jednocześnie wydają się nadmiernie suche.

Choroby i leki

Zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca lub choroby tarczycy, wywołują różnorodne objawy zlokalizowane w całym ciele. Często pojawia się też suchość oczu, ponieważ w wyniku choroby dochodzi do upośledzenia produkcji łez. Przyczyną zespołu suchego oka mogą być też choroby reumatyczne. Jedną z nich jest zespół Sjögrena, w której uszkodzeniu ulegają błony śluzowe narządu wzroku.

Zespół suchego oka jest również efektem działania niektórych leków. Jako przykład można wymienić beta-blokery, tabletki antykoncepcyjne lub leki przeciwhistaminowe, zwłaszcza jeżeli są przyjmowane przez dłuższy okres.
Upośledzenie produkcji łez może też wynikać z urazów oka, spowodowanych na przykład leczeniem chirurgicznym.

Zmiany hormonalne

Gospodarka hormonalna zmienia się przez całe życie. Gwałtowne zmiany hormonalne występują zwłaszcza u kobiet. Okres ciąży i menopauzy to dwa okresy w życiu kobiety, w których przechodzą prawdziwą burzę hormonów. Właśnie w tych okresach kobiety są szczególnie narażone na wystąpienie zespołu suchego oka, ponieważ na produkcję łez wpływają estrogeny - grupa żeńskich hormonów płciowych.

Ponadto nawilżenie oka zmniejsza się wraz z wiekiem ze względu na zmiany hormonalne oraz współwystępowanie określonych chorób.

Dowiedz się więcej na temat diagnostyki zespołu suchego oka i właściwej pielęgnacji suchych oczu.

Bardziej interesujące strony