Zespół suchego oka w ciąży

Gospodarka hormonalna i ciało kobiety w ciąży bardzo szybko się zmieniają. Organizm przygotowuje się do porodu i robi wszystko, by jak najlepiej odżywić rozwijający się płód. Zmianom tym mogą jednak towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości. Kobiety w ciąży często skarżą się na zgagę, zaburzenia snu i suchość oczu.

W ciąży zmienia się struktura filmu łzowego

Wiele kobiet w ciąży zna to uczucie, gdy z każdym mrugnięciem pojawia się nieprzyjemne uczucie pocierania o suchą powierzchnię gałki ocznej. Oczy swędzą i pieką, a czasem są tak suche, że pojawia się uczucie piasku pod powiekami. Są to następstwa zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety, pod wpływem których narząd wzroku staje się szczególnie wrażliwy. Ciąża często wywołuje zmiany w strukturze filmu łzowego, który pokrywa powiekę oka warstwą ochronną. Staje się on cieńszy i bardziej podatny na uszkodzenia, a rogówka szybciej wysycha. Gruczoły łzowe wydzielają mniej nawilżającej cieczy łzowej, co dodatkowo nasila objawy suchego oka. Symptomy mogą być bardziej uciążliwe u osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem, dużo czytają lub noszą soczewki kontaktowe.
 

Zespół suchego oka – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli odczuwasz silne objawy lub twoje dolegliwości nasilają się, najwyższy czas na wizytę u okulisty. Jeżeli rozwinęło się zakażenie bakteryjne konieczne będzie stosowanie kropli do oczu z antybiotykiem. Działają one wyłącznie miejscowo, więc można je stosować w okresie ciąży bez żadnego ryzyka dla nienarodzonego dziecka. Warto jednak pamiętać, że to lekarz dobiera indywidualne leczenie dla każdego pacjenta.

Jeżeli widzisz błyski w oku lub migotanie przed oczami, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Objawy te mogą świadczyć o wystąpieniu stanu przedrzucawkowego (zatrucie ciążowe). Zwykle towarzyszy im wysokie ciśnienie krwi, które może wywoływać objawy oczne.

Błyski w oku lub migotanie przed oczami mogą też oznaczać uszkodzenie rogówki, które wymaga konsultacji z okulistą.
 

Pierwsza pomoc w zespole suchego oka w okresie ciąży

Wystarczy zaledwie kilka kroków, by złagodzić objawy zespołu suchego oka. Warto przestrzegać następujących zasad:

 • Zadbaj o wysoką wilgotność powietrza, rozstawiając naczynia z wodą w różnych miejscach w pomieszczeniu. Najzdrowsze powietrze ma wilgotność około 60 procent.
 • Pij dużo płynów, zwłaszcza wody lub herbaty.
 • Unikaj dymu papierosowego, przeciągów i klimatyzowanych pomieszczeń.
 • Nawilżaj oczy sztucznymi łzami w postaci nawilżających kropli do oczu. Wybieraj preparaty bez konserwantów i fosforanów, na przykład HYLO FRESH® lub HYLO COMOD®. Można je stosować kilka razy dziennie przez długi okres.
 • Odżywcza maść do oczu z dodatkiem witaminy A, na przykład VitA-POS®, doskonale nawilża oczy podczas snu.
 • W miarę możliwości unikaj stosowania kosmetyków wokół oczu. W ciąży narząd wzroku jest bardziej wrażliwy i może silniej reagować na określone składniki. Podrażnienie i nietolerancja może nasilać występujące objawy.
 • Od czasu do czasu wykonuj relaksacyjne ćwiczenia oczu. Mrugaj intensywnie przez jedną minutę i delikatnie naciskaj na zamknięte oczy koniuszkami palców. Jeżeli pracujesz przed monitorem komputera, rób regularne krótkie przerwy w pracy. Pozwól, by twój wzrok od czasu do czasu patrzył w dal. Upewnij się, że na twoim stanowisku pracy panują idealne warunki dla oczu.
 • Twój wzrok regeneruje się podczas snu. Wysypiaj się i unikaj pracy przed komputerem oraz czytania i oglądania telewizji bez odpowiedniego oświetlenia.
 • Jeżeli objawy są zbyt nasilone w okresie ciąży zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych.
   

Nie lekceważ objawów suchych oczu i zdaj o zdrowie wzroku. Jeżeli twoje oczy są zbyt suche, rogówka jest pozbawiona niezbędnych składników odżywczych i może ulec uszkodzeniu. Nie jest też w stanie skutecznie obronić się przed zarazkami, przez co jest bardziej narażona na infekcje, takie jak zapalenie spojówki.
 

Ciekawostka: ciąża to wyzwanie dla wzroku

Kobiety w ciąży mogą narzekać na kłopoty ze wzrokiem. Wiele z nich zauważa, że ich wzrok się pogorszył. Pojawiają się kłopoty z odczytaniem małego druku. Powodem może być zatrzymania wody w tkankach oczu, w wyniku których zmienia się krzywizna rogówki i kształt soczewki. Nie ma jednak powodów do obaw, zwykle po ciąży wzrok wraca do normy.

Bardziej interesujące strony