Czynniki środowiskowe i ich niekorzystny wpływ na narząd wzroku

Oczy są suche, jeżeli łzy nie zapewniają odpowiedniego poziomu ich nawilżenia. Może to wynikać z różnych powodów, ale najczęstszym winowajcą są czynniki środowiskowe, takie jak spaliny lub suche powietrze.
 

Charakterystyka zespołu suchego oka

W powiece górnej znajduje się wiele różnych gruczołów, które nieustannie produkują świeżą ciecz łzową. Z każdym mrugnięciem łzy są równomiernie rozprowadzane na powierzchni oka, tworząc niezwykle cienki film łzowy. Jeżeli film łzowy działa prawidłowo, jest stopniowo wypłukiwany z powierzchni oka dzięki specjalnemu systemowi odprowadzania łez, który znajduje się po wewnętrznej stronie brzegu powiek. Sprawna wymiana cieczy łzowej zapewnia optymalne odżywienie rogówki, odprowadzenie ciał obcych z powierzchni oka oraz stabilne nawilżenie gałki ocznej.

Jednak w przypadku zaburzeń mechanizmu regeneracji filmu łzowego, nieprawidłowego składu łez lub ich zbyt szybkiego parowania przed skutecznym rozprowadzeniem na gałce ocznej, może dojść do przerwania ciągłości filmu łzowego, a w efekcie do podrażnienia rogówki i spojówki. Pojawia się nieprzyjemne uczucie suchych oczu (zespół suchego oka).
 

Czynniki środowiskowe to najczęstsza przyczyna zespołu suchego oka

Zespół suchego oka jest najczęściej efektem narażenia oczu na działanie czynników zewnętrznych, które mają negatywny wpływ na wydzielanie i rozprowadzanie cieczy łzowej.

Czynniki szkodliwe dla cieczy łzowej i nadmiernie obciążające narząd wzroku to:

 • Strumień powietrza z klimatyzacji i suche ogrzewane powietrze - powodują bardzo szybkie parowanie filmu łzowego.
 • Długich godziny spędzane przed monitorem komputera - oczy „zapominają” o mruganiu i nie są odpowiednio nawilżone.
 • Dym papierosowy i promieniowanie UV - niekorzystnie wpływają na strukturę filmu łzowego.
 • Ozon, drobny pył i spaliny - niszczą niektóre składniki filmu łzowego.
   

Zespół suchego oka mogą też wywoływać czynniki biologiczne. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja łez (jedna trzecia osób z zespołem suchego oka ma ponad 40 lat). U kobiet suchość oczu powodują też zmiany w gospodarce hormonalnej.

Kolejną przyczyną zespołu suchego oka mogą być przyjmowane leki. Są to między innymi beta-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia, środki uspokajające, krople do oczu zawierające konserwanty oraz tabletki antykoncepcyjne.
 

Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka może wywoływać następujące dolegliwości:

Sposoby na suche oczy

W zespole suchego oka stosuje się środki nawilżające w formie kropli lub maści do oczu, które wydłużają czas przerwania filmu łzowego. Przy jego objawach środki nawilżające można stosować doraźnie kilka razy dziennie. Natomiast ochronne maści do oczu najlepiej stosować na noc. Wybierając produkt, należy upewnić się, że nie zawiera on żadnych konserwantów, które mogą pogłębiać suchość oczu i wywoływać alergie.

Nawilżające krople do oczu, niezawierające konserwantów, długotrwale odbudowują film łzowy. Najlepiej sprawdzają się u osób cierpiących na łagodne, ustępujące objawy niewystarczającego nawilżenia oka. Preparat HYLO FRESH® uzupełnia niedobór wilgoci na powierzchni zmęczonych i obciążonych oczu oraz łagodzi podrażnienia spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak suche powietrze, przeciągi lub praca przed monitorem komputera. Klasyczny preparat HYLO COMOD® doskonale sprawdza się u osób z objawami suchego oka o umiarkowanym nasileniu. W 2011 r. kroplom do oczu HYLO COMOD® przyznano ocenę „bardzo dobrą” w niemieckim teście produktów konsumenckich Öko-Test.

Maści do oczu wspomagają regenerację suchych oczu podczas nocy. VitA-POS® z witaminą A zaopatruje oko w długo utrzymującą się wilgoć, dzięki czemu rogówka i spojówka szybciej się regenerują. VitA-POS® można stosować w każdym stadium zespołu suchego oka. PARIN-POS® zapewnia intensywną pielęgnację bardzo suchych i zmęczonych oczu.
Jeżeli po trzech dniach regularnego stosowanie kropli lub maści do oczu nie zauważono poprawy lub pojawił się intensywny ból lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą. Lekarz ustali, czy objawy nie są spowodowane ciężką chorobą wzroku.
 

Profilaktyka zespołu suchego oka – unikanie narażenia na czynniki środowiskowe

Profilaktyka zespołu suchego oka, w uzupełnieniu stosowania kropli i maści do oczu, polega na przestrzeganiu kilku prostych zasad takich jak:

 • Unikaj, w miarę możliwości, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Podczas podróży samochodem strumień powietrza z klimatyzacji nie może być skierowany bezpośrednio na oczy.
 • Unikaj dymu papierosowego.
 • Rób regularne przerwy, jeżeli co najmniej kilka godzin dziennie spędzasz przed komputerem, tak aby twoje oczy mogły odpocząć. Warto również co pewien czas spoglądać w okno i przez dziesięć sekund intensywnie mrugać, aby poprawić nawilżenie oczu łzami.
 • Zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Wystarczy co kilka godzin wietrzyć pokój.
 • Pamiętaj o piciu wystarczającej ilości płynów, czyli co najmniej dwóch litrów dziennie. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny pamiętać o nawilżaniu oczu i nie nosić soczewek zbyt długo. Dbaj o to, by twoje oczy regularnie odpoczywały. Możesz na przykład zamieniać soczewki kontaktowe na okulary podczas pracy przed komputerem. Starannie dobieraj soczewki kontaktowe i prawidłowo je przechowuj. To jedyny sposób, by ich noszenie było przyjemnością.

 

 

1 ÖKO-TEST Wydanie 3/2011

Bardziej interesujące strony