Strona główna Przyczyny Czynniki środowiskowe

Czynniki środowiskowe i ich niekorzystny wpływ na narząd wzroku

Oczy są suche, jeżeli łzy nie zapewniają odpowiedniego poziomu ich nawilżenia. Może to wynikać z różnych powodów, ale najczęstszym winowajcą są czynniki środowiskowe, takie jak spaliny lub suche powietrze.

Zespół suchego oka: opis

W powiece górnej znajduje się wiele różnych gruczołów, które nieustannie produkują świeżą ciecz łzową. Z każdym mrugnięciem łzy są równomiernie rozprowadzane na powierzchni oka, tworząc niezwykle cienki film łzowy. Jeżeli film łzowy działa prawidłowo, jest stopniowo wypłukiwany z powierzchni oka dzięki specjalnemu systemowi odprowadzania łez, który znajduje się po wewnętrznej stronie brzegu powiek. Sprawna wymiana cieczy łzowej zapewnia optymalne odżywienie rogówki, odprowadzenie ciał obcych z powierzchni oka oraz stabilne nawilżenie gałki ocznej.

Czynniki środowiskowe, takie jak spaliny, mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka.
Czynniki środowiskowe, takie jak spaliny, mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka.

Jednak w przypadku zaburzeń mechanizmu regeneracji filmu łzowego, nieprawidłowego składu łez lub zbyt szybkiego parowania łez przed ich skutecznym rozprowadzeniem na gałce ocznej może dojść do przerwania ciągłości filmu łzowego, a w efekcie do podrażnienia rogówki i spojówki. Pojawia się nieprzyjemne uczucie suchych oczu (zespół suchego oka).

Czynniki środowiskowe to najczęstsza przyczyna zespołu suchego oka

Zespół suchego oka jest najczęściej efektem narażenia oczu na działanie czynników zewnętrznych, które mają negatywny wpływ na wydzielanie i rozprowadzanie cieczy łzowej.

Następujące czynniki są szkodliwe dla cieczy łzowej i nadmiernie obciążają narząd wzroku.

 

  • Strumień powietrza z klimatyzacji i suche ogrzewane powietrze powodują bardzo szybkie parowanie filmu łzowego.
  • Podczas długich godzin spędzonych przed monitorem komputera oczy „zapominają” o mruganiu i nie są odpowiednio nawilżone.
  • Dym papierosowy i promieniowanie UV niekorzystnie wpływają na strukturę filmu łzowego.
  • Ozon, drobny pył i spaliny niszczą niektóre składniki filmu łzowego.

 

Zespół suchego oka mogą też wywoływać czynniki biologiczne. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja łez: aż jedna trzecia osób z zespołem suchego oka ma ponad 40 lat. Czynnikiem ryzyka suchości oczu u kobiet są też zmiany w gospodarce hormonalnej.

Kolejną przyczyną zespołu suchego oka mogą być przyjmowane leki. Są to między innymi beta-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia, środki uspokajające, krople do oczu zawierające konserwanty oraz tabletki antykoncepcyjne.

Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka może wywoływać następujące dolegliwości:

 

 

Sposoby na suche oczy

W zespole suchego oka stosuje się środki nawilżające w formie kropli lub maści do oczu. Wydłużają one czas przerwania filmu łzowego. W objawach zespołu suchego oka środki nawilżające można stosować doraźnie kilka razy dziennie. Ochronne maści do oczu najlepiej stosować na noc. Wybierając produkt, należy upewnić się, że nie zawiera on żadnych konserwantów, które mogą pogłębiać suchość oczu i wywoływać alergie.

Niezawierające konserwantów nawilżające krople do oczu, które pomagają odtworzyć film łzowy, najlepiej sprawdzają się u osób cierpiących na łagodne, ustępujące objawy niewystarczającego nawilżenia oka. Preparat HYLO FRESH®  uzupełnia niedobór wilgoci na powierzchni zmęczonych i obciążonych oczu, łagodzi podrażnienia spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak suche powietrze, przeciągi lub praca przed monitorem komputera. Klasyczny preparat HYLO COMOD® doskonale sprawdza się u osób z objawami suchego oka o umiarkowanym nasileniu. W 2011 r. kroplom do oczu HYLO COMOD® przyznano ocenę „bardzo dobrą” w niemieckim teście produktów konsumenckich Öko-Test. Nawilżające krople do oczu długotrwale odbudowują film łzowy.

 

Maści do oczu wspomagają regenerację suchych oczu przez noc. Maść do oczu VitA-POS® z witaminą A zaopatruje oko w długo utrzymującą się odpowiednią ilość wilgoci, dzięki czemu rogówka i spojówka szybciej się regenerują. VitA-POS® można stosować w każdym stadium zespołu suchego oka. PARIN-POS® zapewnia intensywną pielęgnację bardzo suchych i zmęczonych oczu.
Jeżeli regularne stosowanie kropli lub maści do oczu nie przynosi poprawy po trzech dni leczenia lub pojawia się intensywny ból lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą. Lekarz ustali, czy objawy nie są spowodowane ciężką chorobą wzroku.

Profilaktyka zespołu suchego oka – unikanie narażenia na czynniki środowiskowe

Profilaktykę zespołu suchego oka polega na przestrzeganiu kilku prostych zasad w uzupełnieniu stosowania kropli i maści do oczu. Oto zasady, do których należy się stosować:

 

  • Należy w miarę możliwości unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Podczas podróży samochodem strumień powietrza z klimatyzacji nie może być skierowany bezpośrednio na oczy.
  • Unikaj dymu papierosowego.
  • Jeżeli co najmniej kilka godzin dziennie spędzasz przed komputerem, rób regularne przerwy, by twoje oczy mogły odpocząć. Warto również co pewien czas spoglądać w okno i przez dziesięć sekund intensywnie mrugać, aby poprawić nawilżenie oczu łzami.
  • Zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Wystarczy co kilka godzin wietrzyć pokój.
  • Pamiętaj o piciu wystarczającej ilości płynów, czyli co najmniej dwóch litrów dziennie. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny szczególnie dbać o nawilżanie oczu i nie nosić soczewek zbyt długo. Dbaj o to, by twoje oczy regularnie odpoczywały, możesz na przykład zamieniać soczewki kontaktowe na okulary podczas pracy przed komputerem. Starannie dobieraj soczewki kontaktowe i prawidłowo je przechowuj. To jedyny sposób, by ich noszenie było przyjemnością.

1 ÖKO-TEST Wydanie 3/2011