Klimatyzacja i ogrzewanie jako możliwe przyczyny zespołu suchego oka
![[Translate to PL:] Woman turns on air conditioning in a room Klimatyzacja utrzymuje przyjemną temperaturę w pomieszczeniu, ale bardzo szybko wysusza oczy.](/eye-care/user_upload/trockene-augen-ursachen/klimaanlage-trockene-augen.jpg)
Klimatyzacja utrzymuje przyjemną temperaturę w pomieszczeniu, ale bardzo szybko wysusza oczy.
Niemal każdy zna to uczucie, gdy oczy dają o sobie znać po: długim locie, letnim dniu spędzonym w biurze lub długiej podróży samochodem.
Są suche i zaczerwienione, pieką i łzawą. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są systemy klimatyzacji, które latem pracują pełną parą, powodując nadmierne parowanie filmu łzowego. Podobny efekt ma suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach w okresie zimowym. W obu tych przypadkach preferowanym produktem są krople do oczu, które przywracają odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówki.
Dlaczego stabilny film łzowy jest tak istotny?
Film łzowy pełni szereg ważnych dla oka funkcji. Przede wszystkim zaopatruje rogówkę w składniki odżywcze i tlen. Nawilża rogówkę, spojówkę i wewnętrzną stronę powiek, zapewniając gładką powierzchnię optyczną. Ponadto wypłukuje ciała obce i zapobiega zakażeniom, ponieważ zawiera substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Aby skutecznie wypełniać wszystkie powyższe zadania, film łzowy jest odnawiany podczas mrugania około 15 razy na minutę.
Jeżeli nawiew zimnego powietrza z klimatyzacji jest skierowany bezpośrednio na oczy lub pomieszczenie wypełnia suche, nagrzane powietrze, film łzowy wyparowuje szybciej, niż się regeneruje. Skutki nadmiernego parowania pojawiają się błyskawicznie - na powierzchni oka ukazują się czerwone żyłki, rogówka piecze i swędzi, pojawia się też uczucie ciała obcego w oku. Oczy mogą być spuchnięte, zmęczone i ociężałe
Klimatyzacja wysusza twoje oczy? Oto, co przyniesie ci natychmiastową ulgę!
Osoby, które spędzają cały dzień w biurze lub w podróży, często nie mogą sięgnąć po chłodzącą maskę na oczy. Potrzebują metody, która zadziała szybko, jest dyskretna i prosta w stosowaniu oraz nie powoduje zakłóceń widzenia. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po preparaty z serii HYLO EYE CARE®, w zależności od nasilenia objawów.
Nawilżające krople do oczu HYLO COMOD® doskonale sprawdzają się w leczeniu łagodnych objawów lub dolegliwości o umiarkowanym nasileniu. Krople do oczu HYLO FRESH® odświeżają oczy i łagodzą podrażnienia wywołane suchym powietrzem
Dodatkowe sposoby na suche oczy
Aby skutecznie zapobiegać suchości oczu, oprócz stosowania nawilżających kropli do oczu, warto przestrzegać następujących zasad:
- Pij dużo płynów. Najlepiej około dwóch litrów wody, niesłodzonej herbaty lub rozcieńczonych soków owocowych dziennie. Jeżeli cierpisz na zatrzymanie wody w organizmie powinieneś pić mniej płynów. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem, który wskaże odpowiednią dla ciebie ilość płynów.
- Ogranicz spożywanie soli. Sól powoduje zatrzymanie wody w tkankach. Uważaj na sól „ukrytą” w gotowych produktach i przyprawach. Nasza rada: przyprawiaj potrawy świeżymi ziołami. Są one źródłem cennych witamin dla twoich oczu.
- Postaraj się spać co najmniej siedem godzin dziennie. Brak snu ma bardzo zły wpływ na zdolność koncentracji, a także niekorzystnie wpływa na oczy.
- W miarę możliwości unikaj klimatyzowanych pomieszczeń. Zapytaj współpracowników, czy klimatyzacja musi koniecznie pracować non-stop, i w miarę możliwości zaproponuj, by ją okresowo wyłączać.
- To samo dotyczy ogrzewania w zimę. Naturalnie nie możesz marznąć, ale zadbaj o to, by powietrze było odpowiednio nawilżone. Idealnie sprawdzą się nawilżacze powietrza i naczynia z wodą ustawione w pobliżu grzejników. Regularnie wietrz pomieszczenia, aby mieć dostęp do świeżego powietrza.
Zespół suchego oka – kiedy udać się do lekarza?
Jeżeli po trzech dniach nadal cierpisz na zespół suchego oka, odczuwasz silniejszy ból lub w oku gromadzi się ropna wydzielina, należy niezwłocznie udać się do okulisty.