Zależność pomiędzy urazem narządu wzroku a zespołem suchego oka

Gruczoły łzowe nieustannie produkują ciecz łzową, która zaopatruje rogówkę we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i chroni oko przed wpływem środowiska. Bezwiedne mruganie równomiernie rozprowadza ciecz łzową po powierzchni oka. Uraz oka może zakłócić oba opisywane mechanizmy.

Poparzenia chemiczne oka wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Poparzenia chemiczne oka wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zespół suchego oka może być skutkiem różnych urazów oka

Narząd wzroku może być narażony na urazy, które zakłócają wzajemne oddziaływanie pomiędzy filmem łzowym a powierzchnią oka. Są to w szczególności:

 

 • Urazy mózgu, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia siódmego nerwu czaszkowego, który kontroluje pracę gruczołów łzowych.
 • Urazy tkanki narządu wzroku, m.in. poparzenia, poparzenia chemiczne, otarcia.
 • Rany szarpane lub stłuczenia powiek.
 • Leczenie chirurgiczne oczu.

 

Zabiegi chirurgiczne oczu mogą obejmować laserową korekcję ametropii (np. metodą LASIK). W takim przypadku jednym z powikłań pooperacyjnych jest zespół suchego oka, zwłaszcza u pacjentów, u których występowały łagodne objawy zespołu suchości przed zabiegiem. Suchość oka jest efektem uszkodzenia drobnych nerwów rogówki w trakcie operacji. W konsekwencji powierzchnia rogówki staje się mniej wrażliwa na bodźce, a to prowadzi do jej dysfunkcji. Jeżeli powierzchnia oka jest niedostatecznie nawilżona, rogówka nie jest w stanie przekazywać sygnałów do mózgu, który następnie przesyła polecenie do gruczołów łzowych, by te produkowały więcej łez. Pojawiają się klasyczne objawy suchych oczu:

 

Uraz oka: co robić?

Urazu oka nie można lekceważyć, nawet jeżeli wydaje się pozornie niegroźny. Nie można bowiem wykluczyć, że przy okazji nawet niewielkiego urazu do oka mogą przenikać drobnoustroje, wywołując zakażenie i stan zapalny. Każdy uraz oka może mieć poważne konsekwencje, łącznie z trwałym osłabieniem wzroku. Dlatego w przypadku urazu oka należy zawsze skonsultować się z lekarzem okulistą.

 

W niektórych przypadkach trzeba w pierwszej kolejności udzielić oku pierwszej pomocy:

   • Po pierwsze, należy podjąć próbę usunięcia ciał obcych wodą / płynem. W razie niepowodzenia należy skonsultować się z lekarzem, który natychmiast usunie ciało obce z oka. Nawet jeżeli ciało obce zostanie usunięte, należy koniecznie udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie oka.
   • Poparzenia chemiczne oka wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeżeli do oka dostanie się roztwór kwasu lub zasady, należy natychmiast przepłukać oko dużą ilością wody. Następnie należy natychmiast udać się do lekarza lub kliniki okulistycznej, aby uniknąć długotrwałych powikłań.
   • Jeżeli ciało obce, na przykład wiórki metalowe, utkwi głęboko w rogówce, nigdy nie należy podejmować samodzielnych prób usunięcia ciała obcego z oka. Należy pozostawić je w oku, zakryć ranę sterylną gazą z apteczki lub zwykłą chusteczką (nie należy nakładać żadnych maści). Następnie należy udać się na pogotowie, gdzie lekarz usunie ciało obce i zastosuje odpowiednie leczenie.

Uraz oka wymaga właściwego leczenia

Niewielkie urazy oczu można skutecznie leczyć odżywczymi kroplami do oczu. Trzeba też dbać o odpowiednią pooperacyjną pielęgnację oczu, tak aby mogły się w pełni zregenerować.

 

Krople do oczu HYLO CARE® zawierają kwas hialuronowy i dekspantenol, dwie substancje o właściwościach nawilżających, które wspomagają gojenie się ran oraz regenerację rogówki i spojówki. Krople są wskazane do stosowania w przypadku niewielkich urazów narządu wzroku oraz po operacjach wzroku. Nawilżające krople do oczu HYLO CARE®  są produktem z wyboru w leczeniu wspomagającym gojenie się ran, a dodatkowo zapewniają długotrwałe nawilżenie, a przede wszystkim odbudowują naturalną barierę ochronną rogówki oka.

 

Uzupełnianie niedoboru naturalnych łez w wyniku pooperacyjnego zatrzymania lub ograniczenia produkcji cieczy łzowej jest niezbędne dla zdrowia oczu. Nawilżające krople do oczu HYLO® GEL wspomagają gojenie i regenerację powierzchni oka oraz charakteryzują się bardziej lepką konsystencją, dzięki której dłużej utrzymują się na powierzchni oka, a jednocześnie nie zakłócają ostrości widzenia.