Zależność pomiędzy urazem narządu wzroku a zespołem suchego oka

Gruczoły łzowe nieustannie produkują ciecz łzową, która zaopatruje rogówkę we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i chroni oko przed wpływem środowiska. Bezwiedne mruganie równomiernie rozprowadza ciecz łzową po powierzchni oka. Uraz oka może zakłócić oba opisywane mechanizmy.

Zespół suchego oka może być skutkiem różnych urazów oka

Narząd wzroku może być narażony na urazy, które zakłócają wzajemne oddziaływanie pomiędzy filmem łzowym a powierzchnią oka. Są to w szczególności:

 • Urazy mózgu, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia siódmego nerwu czaszkowego, który kontroluje pracę gruczołów łzowych.
 • Urazy tkanki narządu wzroku, m.in. poparzenia, poparzenia chemiczne, otarcia.
 • Rany szarpane lub stłuczenia powiek.
 • Leczenie chirurgiczne oczu.
   

Jednym z powikłań pooperacyjnych, po zabiegu chirurgicznym oczu obejmującym laserową korekcję ametropii (np. metodą LASIK), jest zespół suchego oka. Pojawia się on zwłaszcza u pacjentów, u których przed zabiegiem występowały łagodne objawy zespołu suchości. Jest to efekt uszkodzenia drobnych nerwów rogówki w trakcie operacji. W konsekwencji powierzchnia rogówki staje się mniej wrażliwa na bodźce, a to prowadzi do jej dysfunkcji. Jeżeli powierzchnia oka jest niedostatecznie nawilżona, rogówka nie jest w stanie przekazywać sygnałów do mózgu, który następnie przesyła polecenie do gruczołów łzowych, by te produkowały więcej łez. Pojawiają się klasyczne objawy suchych oczu:

Co robić przy urazie oka

Urazu oka nie należy lekceważyć, nawet jeżeli pozornie wydaje się niegroźny. Nie można bowiem wykluczyć, że przy okazji nawet niewielkiego urazu, do oka nie przeniknęły drobnoustroje, wywołujące zakażenie i stan zapalny. Każdy uraz oka może mieć poważne konsekwencje, łącznie z trwałym osłabieniem wzroku. Dlatego w przypadku urazu oka należy zawsze skonsultować się z lekarzem okulistą.

Pierwsza pomoc w przypadkach urazu oczu:

 • W przypadku ciał obcych w oku należy podjąć próbę usunięcia ich wodą lub płynem. W razie niepowodzenia należy udać się do lekarza
 • Poparzenia chemiczne oka wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeżeli do oka dostanie się roztwór kwasu lub zasady, należy natychmiast przepłukać oko dużą ilością wody oraz natychmiast udać się do lekarza, aby uniknąć długotrwałych powikłań.
 • Jeżeli ciało obce, na przykład wiórki metalowe, utkwi głęboko w rogówce, nigdy nie powinno się podejmować samodzielnych prób jego usunięcia. Należy pozostawić je w oku, zakryć ranę sterylną gazą z apteczki lub zwykłą chusteczką (nie należy nakładać żadnych maści) oraz udać się na pogotowie, gdzie lekarz usunie ciało obce i zastosuje odpowiednie leczenie.
   

Uraz oka wymaga właściwego leczenia

Niewielkie urazy oczu można skutecznie leczyć odżywczymi kroplami do oczu. Trzeba też dbać o odpowiednią pooperacyjną pielęgnację oczu, tak aby mogły się w pełni zregenerować.

Krople do oczu HYLO CARE® zawierają kwas hialuronowy i dekspantenol - dwie substancje o właściwościach nawilżających, które wspomagają gojenie się ran oraz regenerację rogówki i spojówki. Krople są wskazane do stosowania w przypadku niewielkich urazów narządu wzroku oraz po operacjach wzroku. Nawilżające krople do oczu HYLO CARE® wspomagają gojenie się ran, zapewniają długotrwałe nawilżenie, a przede wszystkim odbudowują naturalną barierę ochronną rogówki oka.

Uzupełnianie niedoboru naturalnych łez w wyniku pooperacyjnego zatrzymania lub ograniczenia produkcji cieczy łzowej, jest niezbędne dla zdrowia oczu. Nawilżające krople do oczu HYLO® GEL wspomagają gojenie i regenerację powierzchni oka oraz charakteryzują się bardziej lepką konsystencją, dzięki której dłużej utrzymują się na powierzchni oka, a jednocześnie nie zakłócają ostrości widzenia.

Bardziej interesujące strony