Zespół oka biurowego? Oto, co złagodzi objawy!

Praca biurowa jest szczególnie obciążająca dla oczu, gdyż nieustanne wpatrywanie się w monitor wysusza oczy. Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest zbyt suche powietrze w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach biurowych. Zespół oka biurowego objawia się swędzeniem, pieczeniem i bólem oczu. Ulgę przynosi odpowiednie dostosowanie stanowiska pracy i stosowanie nawilżających kropli do oczu.

Mniejsza częstotliwość mrugania powoduje wysychanie oczu

Mruganie, choć niepozorne, jest niezbędne dla zdrowia oczu. Podczas mrugania powieki działają jak „wycieraczki”, regularnie uzupełniając ubytki filmu łzowego. Niestety podczas wpatrywania się w monitor komputera nasz mózg może zapominać o wykonywaniu tych bezwiednych ruchów powiek. Zakłóca to działanie opisywanego mechanizmu, a oko nie jest prawidłowo nawilżane.

Co więcej, większość pomieszczeń biurowych jest wyposażonych w systemy klimatyzacji, które pracują pełną parą, zwłaszcza latem. Suche powietrze jest szkodliwe dla oczu. Powoduje nadmierne parowanie cieczy łzowej z powierzchni oka (tak samo działa ciepłe powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach w okresie zimowym). Połączenie mniejszej intensywności mrugania i silnego parowania filmu łzowego sprawia, że powierzchnia oka bardzo szybko wysycha.
 

Dlaczego oczy łzawią?

Kiedy oczy nie są dostatecznie nawilżone, zaczynają produkować więcej łez. Może się to wydać paradoksalne, ale ma to swoje logiczne wytłumaczenie: na powierzchni oka gromadzą się niewielkie zanieczyszczenia, które nie są zmywane z oka z powodu rzadszego mrugania. Obecność zanieczyszczeń nasila podrażnienie oczu. W odpowiedzi oko zaczyna wytwarzać więcej cieczy łzowej, aby zmyć ciała obce z powierzchni gałki ocznej. Niestety dodatkowa ilość łez nie jest w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczeń, ponieważ natychmiast spływa z powierzchni oka. Nadmierne łzawienie może mieć też związek z zaburzeniami składu cieczy łzowej.

W zespole oka biurowego mogą też występować następujące objawy:

Suchość oczu jest nie tylko nieprzyjemna, ale może mieć też poważne skutki dla zdrowia oczu. Jednym z nich może być szybsze namnażanie bakterii, które mogą wywołać zapalenie spojówek.
 

Odpowiednio urządzone stanowisko pracy zmniejsza ryzyko zespołu oka biurowego

Jeżeli twoje oczy są suche, najwyższy czas, by przyjrzeć się swojemu stanowisku pracy i uczynić je bardziej przyjaznym dla oczu. Oto garść rad, dzięki którym możesz chronić swoje oczy:

  • Zachowaj odległość około 50-80 centymetrów od monitora.
  • Blat biurka powinien znajdować się na wysokości 20-50 centymetrów poniżej poziomej linii wzroku. W ten sposób zapewnisz swoim oczom najwygodniejszą pozycję podczas spoglądania na monitor.
  • Upewnij się, że twoje stanowisko pracy jest właściwie oświetlone. Najlepiej korzystać z oświetlenia sufitowego oraz lampki biurkowej. Można też połączyć różne typy oświetlenia, na przykład tradycyjne żarówki, światło halogenowe i świetlówki – każde z nich emituje różne długości światła (koloru niebieskiego, czerwonego i zielonego), które łącznie tworzą warunku oświetlenia zbliżone do światła dziennego
  • Monitor należy, w miarę możliwości, ustawić w takim miejscu, aby nie odbijał żadnego innego źródła światła. Najlepszą pozycją jest kąt prosty względem okna. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na rozkład pomieszczenia, można go wyposażyć w antyrefleksyjną osłonę, którą można przymocować do ekranu za pomocą taśmy samoprzylepnej.
     

Pamiętaj, aby zadbać o swoje zmęczone oczy, robiąc sobie przerwy w pracy. Wystarczy na chwilę odwrócić się od monitora i powędrować wzrokiem po pomieszczeniu. Chodzi o to, by poruszać gałkami ocznymi, a nie głową – w ten sposób możemy rozluźnić niewielkie mięśnie oka. Dobroczynny dla oczu jest też masaż oczu, tzw. palming. Najpierw rozgrzej dłonie pocierając je o siebie, a następnie zamknij oczy i ostrożnie połóż dłonie na oczach. Ciepło i ciemność pozwoli twoim oczom na krótki relaks.

Nie należy lekceważyć także jakości powietrza w pomieszczeniu biurowym, ponieważ ogrzewanie i klimatyzacja bardzo obciążają oczy. Zadbaj o korzystny klimat w pomieszczeniu. Latem regularnie wietrz pokój, a zimą nawilżaj powietrze, na przykład rozstawiając pojemniki z wodą w pobliżu grzejników.
 

Sztuczny film łzowy przynosi szybką ulgę

Poza powyższymi radami warto też regularnie stosować nawilżające krople do oczu. Produkty z serii HYLO EYE CARE® zapewniają prawidłowe nawilżenie i pielęgnację oczu w objawach o różnych stopniach nasilenia. Preparat HYLO FRESH® jest zalecany do nawilżania zmęczonych i nadwyrężonych oczu osobom, u których występują łagodne, przejściowe objawy. Klasyczny preparat HYLO COMOD® doskonale sprawdza się u osób z objawami suchego oka o umiarkowanym nasileniu. Intensywne nawilżający HYLO® GEL zalewni ulgę w bardzo nasilonych objawach. Odżywcza maść do oczu VitA-POS®, stosowana na noc, odbudowuje film łzowy i przyspiesza regenerację oczu.

Jeżeli masz wątpliwości, który preparat wybrać, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, którzy wybiorą odpowiednie dla ciebie krople do oczu. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeżeli objawy zespołu oka biurowego utrzymują się pomimo stosowanej pielęgnacji. Ich przyczyną może być poważna choroba wzroku.

Bardziej interesujące strony