Zespół suchego oka a menopauza

Menopauza to okres przejściowy w życiu kobiety, w którym stopniowo zmniejsza się wydzielanie żeńskich hormonów płciowych. Najczęściej występuje w piątej dekadzie życia. W tym okresie u wielu kobiet pojawiają się różnorodne objawy, które świadczą o zachodzących zmianach hormonalnych, między innymi zespół suchego oka.

Objawy w menopauzie

W okresie menopauzy (klimakterium) w ciele kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne, między innymi spadek poziomu estrogenu. Wywołuje to wiele innych zmian fizycznych w całym organizmie, a płodność stopniowo zanika. Okres przejściowy trwa zwykle kilka lat i mogą mu towarzyszyć mniej lub bardziej uciążliwe objawy.

Wiele kobiet skarży się na nadmierną potliwość, uderzenia gorąca, bezsenność lub obniżenie nastroju. Kolejnym objawem menopauzy może być zespół suchego oka, który objawia się nieprzyjemnym pieczeniem i swędzeniem oczu. Oczy są zaczerwienione i paradoksalnie bardziej łzawią. Częstą dolegliwością jest też uczucie ciała obcego w oku. Wiele objawów i dolegliwości związanych z okresem menopauzy można złagodzić, stosując odpowiednie leczenie.
 

Jak estrogen wpływa na organizm

Poziom żeńskich hormonów płciowych zmienia się wielokrotnie na różnych etapach życia kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i podczas menopauzy. Największy wpływ na organizm kobiety mają wahania dwóch hormonów: estrogenu i FHS, czyli hormonu folikulotropowego.

Spadek stężenia estrogenu w okresie menopauzy może wywoływać zmiany skórne. Skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna. Zmniejsza się też poziom nawilżenia błon śluzowych, zatem w okresie menopauzy mogą pojawić się objawy suchości oczu, jamy ustnej i pochwy.

O odpowiednie nawilżenie oczu dbają gruczoły łzowe, które wytwarzają ciecz łzową tworzącą warstwę ochronną na powierzchni rogówki. Film łzowy zaopatruje rogówkę w składniki odżywcze. Zawiera też komórki układu odpornościowego, który zwalcza potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje. Łzy zmywają ciała obce z powierzchni oka. Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą zmniejszać objętość łez wydzielanych przez gruczoły łzowe. Niedobór cieczy łzowej sprawia, że film łzowy nie gwarantuje odpowiedniego nawilżenia powierzchni oka. Mogą też wystąpić zmiany struktury filmu łzowego, który staje się bardziej podatny na uszkodzenia, a powierzchnia oka wysycha.
 

Jak uchronić się od zespołu suchego oka podczas menopauzy

Istnieje kilka sposobów, by złagodzić objawy zespołu suchego oka. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Unikaj zadymionych, klimatyzowanych pomieszczeń i silnych strumieni powietrza. Nigdy nie kieruj nawiewu klimatyzacji samochodowej wprost na oczy.
  • Oczy będą wolniej wysychać, jeżeli wilgotność powietrza wyniesie co najmniej 60 procent. Aby lepiej nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, możesz w nich rozstawić pojemniki z wodą lub położyć wilgotne ręczniki na grzejniki.
  • Jeżeli pracujesz przed komputerem, rób sobie przerwy w pracy, aby twoje oczy mogły odpocząć. Możesz na przykład przez jedną minutę mrugać intensywnie lub wyglądać przez okno.
  • Chroń oczy przed bezpośrednim światłem słonecznym i wiatrem nosząc okulary przeciwsłoneczne
  • Pij dużo płynów – najlepiej dwa litry dziennie (wody lub herbaty).
     

Objawy zespołu suchego oka występujące w okresie menopauzy można złagodzić, stosując nawilżające krople do oczu. Sięgaj po wysokiej jakości nawilżające preparaty do oczu, które nie zawierają konserwantów ani fosforanów, na przykład produkty z serii HYLO® range. Unikalny COMOD® System zapobiega przenikaniu zarazków i zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu kropli do oczu. Dzięki temu krople do oczu nie muszą zawierać żadnych konserwantów i długo zachowują przydatność do użycia.

Krople oczu HYLO COMOD®, którym przyznano ocenę „bardzo dobrą” w niemieckim teście produktów konsumenckich Öko-Test, zawierają najwyższej jakości kwas hialuronowy o właściwościach wiążących wodę i są zalecane w leczeniu łagodnych i umiarkowanych objawów suchego oka oraz w pielęgnacji pooperacyjnej. W przypadku przewlekłego zespołu suchego oka warto sięgnąć po HYLO® Gel który dzięki lepkiej konsystencji dłużej utrzymuje się na powierzchni oka. Na noc najlepiej stosować maść do oczu VitA-POS®, która odbudowuje filmu łzowy, a dodatkowe źródło nawilżenia regeneruje podrażnione oczy.
Jeżeli objawy są bardzo intensywne lub nasilają się, należy udać się do lekarza okulisty, ponieważ ich przyczyną może być infekcja bakteryjna.

Bardziej interesujące strony