Strona główna Przyczyny Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe a zespół suchego oka

Coraz więcej osób na co dzień nosi soczewki kontaktowe; w Niemczech z soczewek korzysta około 3 procent populacji.1 Coraz częściej diagnozuje się również zespół suchego oka. Te dwie kwestie są ze sobą powiązane, ponieważ soczewki kontaktowe mogą wywoływać i potęgować objawy suchego oka.

 

Soczewki kontaktowe mogą być przyczyną zespołu suchego oka, ponieważ wydzielina gruczołów łzowych nie jest skutecznie rozprowadzana na powierzchni oka. W efekcie może dojść do naruszenia ciągłości filmu łzowego. Wówczas pojawiają się typowe objawy suchego oka, takie jak swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie.

Noszenie soczewek kontaktowych może sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka
Noszenie soczewek kontaktowych może sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka

Objawy suchego oka są bardzo często bagatelizowane, co może prowadzić do całkowitej nietolerancji soczewek kontaktowych. Ulgę przynosi stosowanie nawilżających kropli do oczu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie krople do oczu są odpowiednie dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Zależności pomiędzy noszeniem soczewek kontaktowym a zespołem suchego oka

W zdrowym oku soczewka kontaktowa unosi się na filmie łzowym nad rogówką i tęczówką. Jednak jeżeli oko wytwarza zbyt mało łez, dochodzi do przerwania filmu łzowego, a soczewki kontaktowe podrażniają powierzchnię oka. Efekt ten potęguje nieprawidłowy rozmiar soczewek lub ostre krawędzie niestarannie wykonanych soczewek.

 

Objawy zespołu suchego oka mogą nasilać się pod wpływem niewłaściwie dobranych soczewek kontaktowych lub soczewek niskiej jakości, które wchłaniają film łzowy jak gąbka, a oko traci wilgoć. Ma to miejsce zwłaszcza podczas długiego noszenia soczewek. Choć brzmi to zaskakująco, soczewki miękkie, o wyższej zawartości wody, mogą wchłaniać większą ilość wilgoci z powierzchni oka. Dzieje się tak dlatego, że z czasem soczewki tracą wodę. A ponieważ materiał, z którego są wykonane, potrzebuje wysokiej zawartości wody, soczewki pobierają wilgoć z filmu łzowego.

Na co zwracać uwagę podczas noszenia soczewek kontaktowych

Aby uniknąć suchości oczu i zapobiegać zapaleniu i innym uszkodzeniom narządu wzroku, osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zwrócić szczególna uwagę na kilka kwestii:

 

  • Soczewki kontaktowe należy wybierać po konsultacji z lekarzem okulistą, zwłaszcza w przypadku pierwszego dopasowywania soczewek. Lekarz określi dokładną moc i krzywiznę soczewki oraz wskaże najodpowiedniejsze typy soczewek. Ponadto należy regularnie badać wzrok i dbać o oczy na co dzień.
  • Warto wybierać wyłącznie soczewki najwyższej jakości. Jeżeli wolisz miękkie soczewki kontaktowe, wybierz te o wysokiej przepuszczalności tlenu. Osobom z zespołem suchego oka zaleca się stosowanie soczewek z dodatkiem kwasu hialuronowego, a zwłaszcza soczewki silikonowo-hydrożelowe. Soczewki twarde wchłaniają znikome ilości wilgoci z filmu łzowego, w przeciwieństwie do miękkich soczewek kontaktowych, więc są bardziej odpowiednie w razie problemów z suchymi oczami. W razie występowania zespołu suchego oka warto jednak skonsultować się z okulistą.
  • Można stosować nawilżające krople do oczu, aby wyrównać niedobór wilgoci. Istnieje wiele środków, które można stosować podczas noszenia soczewek kontaktowych, aby ustabilizować film łzowy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie krople do oczu są odpowiednie dla osób noszących soczewki kontaktowe, więc trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, nigdy nie stosuj kropel do oczu zawierających konserwanty. Substancje konserwujące mogą podrażniać oczy, a soczewki kontaktowe dodatkowo pogłębią podrażnienie. Po zdjęciu soczewek i na noc warto nawilżać oczy kroplami i maściami do oczu.
  • Nie należy nosić soczewek zbyt długo bez przerwy. Osobom z zespołem suchego oka zaleca się noszenie soczewek kontaktowych wyłącznie przez kilka godzin i tylko okazyjnie, na przykład podczas uprawniania sportu. Przez pozostały czas najlepiej nosić okulary. Nie należy zakładać soczewek kontaktowych podczas oglądania telewizji lub pracy przed monitorem, ponieważ zbyt obciążają oczy. Twoje oczy będą ci wdzięczne, jeżeli od czasu do czasu na cały dzień zrezygnujesz z noszenia soczewek.
  • Za każdym razem dokładnie oczyszczaj soczewki przy użyciu właściwych preparatów i przechowuj je w odpowiednim roztworze. Sprawdź, które z tych rad najłatwiej wcielić w życie.
  • Nie należy przekraczać zalecanego przez producenta czasu noszenia soczewek. Jednodniowe soczewki należy zmieniać codziennie, a miesięczne soczewki – nie rzadziej niż co cztery tygodnie. Pojemniki na soczewki kontaktowe należy wymieniać co kilka tygodni, ponieważ gromadzą się w nich drobnoustroje.
  • Soczewek nie należy nosić w trakcie choroby, na przykład podczas przeziębienia, ze względu na podwyższone ryzyko przeniesienia zarazków do oczu. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku występowania chorób narządu wzroku, na przykład zapalenia spojówek. Należy natychmiast zdjąć soczewki, ponieważ mogą się pod nimi namnażać drobnoustroje, i skonsultować się z okulistą.

Ciekawostka: krople do oczu z serii HYLO® EYE CARE nie zawierają konserwantów i mogą je stosować osoby noszące soczewki kontaktowe. Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.