Zespół suchego oka u osób starszych

Zespół suchego oka to stan, w którym rogówka i spojówka nie są w odpowiednim stopniu nawilżone. Pojawiają się nieprzyjemne, niekiedy bolesne objawy. Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na rozwój zespołu suchego oka.

Dwa główne powody zespołu suchego oka

Zdrowe oczy są chronione przez film łzowy o złożonej strukturze. Najniższa jego warstwa – śluzowa, ma bezpośredni kontakt z rogówką i spojówką oraz sprawia, że film łzowy przylega do powierzchni oka. Środkowa warstwa – wodna, zawiera składniki odżywcze i antygeny. Odżywia rogówkę i chroni oko przed drobnoustrojami. Zewnętrzna warstwa - lipidowa zawiera tłuszcze, które zapobiegają odpływowi i wyparowywaniu filmu łzowego. Wraz z wiekiem struktura filmu łzowego może ulec zachwianiu.

Oczy stają się suche z dwóch powodów, jednym z nich są zmiany w strukturze filmu łzowego. Problem ten jest szczególnie dotkliwy, jeżeli ciecz łzowa zawiera zbyt mało substancji tłuszczowych, a łzy zbyt szybko wyparowują z powierzchni oka, której nie chroni stabilizująca warstwa lipidowa. Proces ten prowadzi do paradoksalnej sytuacji, w której oczy intensywnie łzawią, ale uczucie suchości nie znika. Problem może też wynikać z niedoboru cieczy łzowej. W wyniku działania różnych czynników gruczoły mogą wydzielać zbyt mało łez, by utrzymać odpowiednie nawilżenie oczu.
 

Dlaczego osoby starsze są bardziej narażone na suchość oczu

U osób w podeszłym wieku zwykle nakładają się na siebie dwa niekorzystne zjawiska, tj. mniejsze wydzielanie łez oraz zmiana struktury filmu łzowego.

Wraz z wiekiem objawy suchego oka nasilają się, co wynika z faktu, że osoby w podeszłym wieku cierpią na inne choroby, które mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka. Są to między innymi cukrzyca lub choroby reumatyczne. Niekorzystne zmiany mogą być też efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiet w okresie menopauzy.
 

Czy zespół suchego oka jest niebezpieczny?

Objawów zespołu suchego oka nie należy lekceważyć, gdyż oczy pozbawione warstwy ochronnej są narażone na ciągłe podrażnienia, a brak skutecznej ochrony przeciwko drobnoustrojom sprawia, że narząd wzroku jest też znacznie bardziej podatny na infekcje. Przewlekła suchość oczu może skutkować niewielkimi powierzchniowymi uszkodzeniami i bliznowaceniem rogówki, co w efekcie może prowadzić do zaburzeń widzenia.

Leczenie jest niezwykle istotne, dlatego należy udać się do okulisty, który ustali przyczynę zespołu suchości i zaleci najlepsze leczenie.
 

Wskazówki dla osób starszych cierpiących na zespół suchego oka

Kilka kroków wystarczy, by złagodzić objawy zespołu suchego oka:

  • Jeżeli zdrowie pozwala, staraj się pić jak najwięcej płynów (wody lub herbaty) Dzięki temu twoje oczy będą odpowiednio nawilżone od wewnątrz.
  • Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, na przykład rozstawiając zbiorniczki z wodą w różnych miejscach w całym domu.
  • Nie nadwyrężaj wzroku. Unikaj pracy przed komputerem, czytania i oglądania telewizji bez odpowiedniego oświetlenia.
  • Niektóre leki stosowane przewlekle mogą powodować wysuszanie oczu. Są to między innymi beta-blokery stosowane w nadciśnieniu lub leki przeciwhistaminowe podawane w alergiach. Porozmawiaj z lekarzem – być może zastosowanie innego leku sprawi, że objawy suchego oka będą mniej nasilone.
  • Możesz pomóc swoim oczom, stosując preparaty nawilżające. Produkty z serii HYLO® nie zawierają konserwantów ani fosforanów i są łatwe w użyciu. Nawilżające krople do oczu, np. HYLO COMOD®, doskonale łagodzą łagodne i umiarkowane objawy i są zalecane w pooperacyjnej pielęgnacji oczu. Z kolej krople do oczu HYLO GEL® charakteryzują się wysoką lepkością, a dzięki temu zapewniają wyjątkowo trwałe nawilżenie powierzchni oka.
     

U niektórych osób objawy suchości oczu z czasem ustępują, inne osoby muszą stale stosować nawilżające preparaty do oczu.

Bardziej interesujące strony