Zespół suchego oka u osób starszych

Zespół suchego oka to stan, w którym rogówka i spojówka nie są w odpowiednim stopniu nawilżone. Pojawiają się nieprzyjemne, niekiedy bolesne objawy. Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na rozwój zespołu suchego oka.

Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na rozwój zespołu suchego oka. Należy ograniczyć czas spędzony przed monitorem komputera i poświęcony lekturze, gdyż te czynności mogą nasilać objawy.
Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na rozwój zespołu suchego oka. Należy ograniczyć czas spędzony przed monitorem komputera i poświęcony lekturze, gdyż te czynności mogą nasilać objawy.

Dwa główne powody zespołu suchego oka

Zdrowe oczy są chronione przez film łzowy o złożonej strukturze. Najniższa warstwa śluzowa filmu łzowego ma bezpośredni kontakt z rogówką i spojówką. Sprawia, że film łzowy przylega do powierzchni oka. Środkowa warstwa wodna zawiera składniki odżywcze i antygeny. Odżywia rogówkę i chroni oko przed drobnoustrojami. Zewnętrzna warstwa lipidowa zawiera tłuszcze, które zapobiegają odpływowi i wyparowywaniu filmu łzowego. Wraz z wiekiem struktura filmu łzowego może ulec zachwianiu.

 

Oczy stają się suche z dwóch powodów, jednym z nich są zmiany w strukturze filmu łzowego. Problem ten jest szczególnie dotkliwy, jeżeli ciecz łzowa zawiera zbyt mało substancji tłuszczowych, a łzy zbyt szybko wyparowują z powierzchni oka, której nie chroni stabilizująca warstwa lipidowa. Proces ten prowadzi do paradoksalnej sytuacji: oczy intensywnie łzawią, ale uczucie suchości nie znika. Problem może też wynikać z niedoboru cieczy łzowej. W wyniku działania różnych czynników gruczoły mogą wydzielać zbyt mało łez, by utrzymać odpowiednie nawilżenie oczu.

Dlaczego osoby starsze są bardziej narażone na suchość oczu

U osób w podeszłym wieku zwykle nakładają się na siebie oba niekorzystne zjawiska: z wiekiem wydzielamy coraz mniej łez, zmienia się również struktura filmu łzowego.

 

Wraz z wiekiem objawy suchego oka nasilają się. Wynika to po części z faktu, że osoby w podeszłym wieku cierpią na inne choroby towarzyszące, które mogą sprzyjać rozwojowi zespołu suchego oka. Są to między innymi cukrzyca lub choroby reumatyczne. Niekorzystne zmiany mogą być też efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiet w okresie menopauzy.

Czy zespół suchego oka jest niebezpieczny?

Objawów zespołu suchego oka nie należy lekceważyć, ponieważ oczy pozbawione warstwy ochronnej są narażone na ciągłe podrażnienia. Brak skutecznej ochrony przeciwko drobnoustrojom sprawia, że narząd wzroku jest też znacznie bardziej podatny na infekcje. Przewlekła suchość oczu może skutkować niewielkimi powierzchniowymi uszkodzeniami i bliznowaceniem rogówki, co w efekcie może prowadzić do zaburzeń widzenia.

 

Leczenie zespołu suchego oka jest zatem niezwykle istotne. Okulista ustali przyczynę zespołu suchości i zaleci najlepsze leczenie.

Wskazówki dla osób starszych cierpiących na zespół suchego oka

Kilka kroków wystarczy, by złagodzić objawy zespołu suchego oka:

 

  • Jeżeli zdrowie pozwala, staraj się pić jak najwięcej płynów (wody lub herbaty) Dzięki temu twoje oczy będą odpowiednio nawilżone od wewnątrz.
  • Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, na przykład rozstawiając zbiorniczki z wodą w różnych miejscach w całym domu.
  • Nie nadwyrężaj wzroku. Unikaj pracy przed komputerem, czytania i oglądania telewizji bez odpowiedniego oświetlenia.
  • Niektóre leki stosowane przewlekle mogą powodować wysuszanie oczu. Są to między innymi beta-blokery stosowane w nadciśnieniu lub leki przeciwhistaminowe podawane w alergiach. Porozmawiaj z lekarzem – być może zastosowanie innego leku sprawi, że objawy suchego oka będą mniej nasilone.
  • Możesz pomóc swoim oczom, stosując preparaty nawilżające. Produkty z serii HYLO® range nie zawierają konserwantów ani fosforanów i są łatwe w użyciu. Nawilżające krople do oczu, np. HYLO COMOD®, doskonale łagodzą łagodne i umiarkowane objawy i są zalecane w pooperacyjnej pielęgnacji oczu. Z kolej krople do oczu HYLO GEL® charakteryzują się wysoką lepkością, a dzięki temu zapewniają wyjątkowo trwałe nawilżenie powierzchni oka.

U niektórych osób objawy suchości oczu z czasem ustępują, inne osoby muszą stale stosować nawilżające preparaty do oczu.