Operacje oczu – najważniejsze informacje

Leczenie chirurgiczne stosuje się w okulistyce zasadniczo dopiero po wyczerpaniu innych możliwości terapii określonych chorób lub wad wzroku (leczenie farmakologiczne, okulary). Chirurgia oka obejmuje wiele różnych typów zabiegów, od korekcji wad wzroku (chirurgia refrakcyjna), operacje mięśni poruszających gałką oczną (leczenie zeza), po zabiegi przeszczepienia rogówki (keratoplastyka).

Kiedy operacja wzroku jest niezbędna?

W Niemczech zabiegi chirurgiczne najczęściej stosuje się w leczeniu zaćmy. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Co roku wykonuje się około 600 tysięcy zabiegów, w większości bez żadnych powikłań. Leczenie chirurgiczne stosuje się również w następujących chorobach narządu wzroku:

  • Jaskra
  • Odwarstwienie siatkówki (ablatio retinae)
  • Zez (strabismus)
  • Ciężkie wady wzroku (ametropia)
     

Większość z tych zabiegów chirurgicznych wykonuje się przy użyciu określonej technologii laserowej. W leczeniu krzywizny rogówki oraz krótkowzroczności i dalekowzroczności laser służy do usunięcia części rogówki, aby zmienić kąt jej refrakcji i wyrównać wadę wzroku.

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, u których rozważa się możliwość laserowej korekcji wady wzroku, a jednocześnie występuje u nich zespół suchego oka lub inne przewlekłe choroby narządu wzroku. Przed leczeniem chirurgicznym powinni odbyć konsultacje z niezależnym okulistą odnośnie wyboru najlepszej strategii leczenia.
 

Zespół suchego oka po operacji okulistycznej

Wśród powikłań po operacji wzroku wymienia się: uczucie ciała obcego w oku, zaburzenia widzenia, takie jak przymglenie widzenia w nocy (glare) oraz zespół suchego oka. Powikłania te mogą być następstwem urazów mechanicznych i uszkodzenia cienkich nerwów rogówki przez wiązkę lasera. W efekcie zmniejsza się wrażliwość rogówki i możliwość reagowania na zmiany środowiska. Skutkiem tego jest niewydolność filmu łzowego oraz zmniejszona produkcja łez. Intensywne objawy utrzymują się przez około tydzień po operacji, po czym powierzchnia oka najczęściej regeneruje się całkowicie po upływie kilku miesięcy.1
 

Prawidłowa pielęgnacja pooperacyjna

Pielęgnacja pooperacyjna polega na wspomaganiu gojenia się rany i profilaktyce niewydolności filmu łzowego. Najczęściej stosuje się krople do oczu.
Należy też pamiętać, że wzrok nie wróci do normy i pełnej sprawności bezpośrednio po operacji. Warto zatem wziąć parę dni wolnego, aby zapewnić odpowiedni odpoczynek dla oczu i zadbać o ich optymalną pielęgnację i regenerację wzroku.

 

1 Wedrich, Andreas et al. Trockenes Auge. Alles zum Sicca-Syndrom. Wien 2014, S. 30.

Bardziej interesujące strony