Operacje oczu - kontynuacja leczenia i pielęgnacja pooperacyjna

Większość laserowych operacji wzroku wykonywanych w Niemczech przebiega bez żadnych powikłań. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się przejściowe objawy, takie jak uczucie ciała obcego w oku, swędzenie, pieczenie i suchość oczu, a nawet krótkotrwałe zaburzenia widzenia. Pacjenci powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, aby te oznaki jak najszybciej ustąpiły.

Pielęgnacja pooperacyjna – niezbędne badania

Nadzór lekarski jest niezbędny po każdego typu operacji wzroku. Pierwsze kilka godzin po operacji pacjent pozostaje pod kontrolą lekarza w klinice lub gabinecie zabiegowym, aby móc zastosować natychmiastowe leczenie w razie wystąpienia powikłań. Po tym okresie pacjent musi regularnie zgłaszać się na kontrole u lekarza okulisty. W przypadku laserowej korekcji wzroku, na przykład metodą LASIK, badania kontrolne zwykle wykonuje się dzień, tydzień, miesiąc, trzy miesiące i rok po zabiegu. W początkowej fazie rekonwalescencji po zabiegu korekcji krótkowzroczności metodą PRK (keratektomii fotorefrakcyjnej) badania kontrolne wzroku wykonuje się codziennie, a pacjent przez kilka dni po zabiegu nosi specjalne soczewki kontaktowe, które chronią odsłonięte zakończenia nerwowe rogówki.
 

Krople do oczu jako niezbędny element pielęgnacji

Podczas laserowych zabiegów wzroku dochodzi do uszkodzenia niewielkich zakończeń nerwowych w rogówce podczas usuwania jej zewnętrznej warstwy albo jej nacinania. Uszkodzenie zakończeń nerwowych oznacza, że bezpośrednio po zabiegu rogówka staje się mniej wrażliwa na bodźce środowiskowe. Oko nie jest w stanie optymalnie dostosowywać się do warunków otoczenia i wytwarza mniej łez.

Dlatego też po operacji wzroku zwykle stosuje się nawilżające krople do oczu, które uzupełniają nawilżenie oczu i wspomagają gojenie się rany. Krople stosuje się co godzinę bezpośrednio po operacji, a następnie odpowiednio do potrzeb. W niektórych operacjach (na przykład w chirurgicznym leczeniu zaćmy, w metodzie PRK) wskazane jest stosowanie przeciwzapalnych kropli do oczu i/lub kropli z antybiotykiem.
 

Leczenie po operacji zaćmy - co to jest zaćma wtórna?

Zaćma to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób narządu wzroku w Niemczech. Chirurgiczne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką; zewnętrzna część soczewki, czyli torebka soczewki, pozostaje nienaruszona. W około 20% przypadków kilka miesięcy po operacji rozwija się tak zwana zaćma wtórna. Objawia się zmętnieniem tylnej części torebki soczewki wywołanym naturalnym procesem wzrostu komórek. Zaćma wtórna jest bezbolesna i niegroźna, można ją leczyć i usunąć specjalnym laserem w warunkach ambulatoryjnych.
 

Zasady postępowania po operacji oczu

Po operacji wzroku, zarówno zaćmy, jak i korekty wady wzroku, obowiązuje jedna podstawowa zasada: należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i być cierpliwym. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się, by trzymać oczy zamknięte, co wspomaga proces gojenia. Ponadto warto przestrzegać następujących wskazówek:

  • Nie należy prowadzić auta przez pierwsze 24 godziny od operacji
  • Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przez pierwsze kilka dni po operacji
  • Nie należy pocierać ani naciskać na oko, które było niedawno operowane
  • Należy odbywać wszystkie wizyty kontrolne
  • Wszystkie przepisane leki należy stosować zgodnie z zaleceniami
  • Po operacji wzroku można wykonywać zwykłe codzienne czynności pielęgnacyjne. Należy jednak uważać, aby do oczu nie dostała się woda, mydło ani szampon
  • Nie należy nosić żadnych dodatkowych szkieł ani soczewek, nawet jeżeli przed operacją występowała wada wzroku. Ciągłe zakładanie i zdejmowanie okularów sprawia, że mózg z trudem dostosowuje się do nowych warunków.
     

Uwaga: jeżeli wystąpią nieoczekiwane problemy, na przykład nagłe, znaczne pogorszenie widzenia lub utrzymujący się ból w oku, które było operowane, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i pod żadnym pozorem nie czekać do następnej umówionej wizyty.

Bardziej interesujące strony