Jak postępować w zespole suchego oka?

Jeżeli twoje oczy nie są odpowiednio nawilżone, a film łzowy ulega przerwaniu, najwyższy czas by sięgnąć po leczenie dostosowane do potrzeb suchych oczu. Niedostateczne nawilżenie oczu jest nie tylko nieprzyjemne, ale zwiększa też ryzyko zapalenia rogówki i/lub spojówki, a nieleczone może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku. Jak pomóc oczom w zespole suchego oka? W wieku przypadkach zaleca się stosowanie nawilżających kropel lub maści do oczu.

Zespół suchego oka wywołany zaburzeniami filmu łzowego

Film łzowy zapewnia naturalną ochronę oczu przed zarazkami i nadmiernym wysychaniem. Składa się z trzech warstw: wewnętrznej warstwy mucynowej (śluzowej), środkowej warstwy wodnej oraz stabilizującej warstwy tłuszczowej. Film łzowy może być podatny na uszkodzenia i nie wypełniać swoich funkcji, jeżeli środkowa warstwa wodna zawiera zbyt mało cieczy łzowej lub też w przypadku niedoboru komponentu tłuszczowego w warstwie zewnętrznej. Wówczas pojawiają się objawy typowe dla zespołu suchego oka: swędzenie i pieczenie oraz zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek.
 

Różne metody diagnozy

Jeżeli objawy wskazują na zespół suchego oka, należy udać się do okulisty. Lekarz stawia diagnozę na podstawie różnych badań, ustala przyczynę problemów z oczami i w razie konieczności zaleca odpowiednie leczenie. W jednym z badań określa się czas przerwania filmu łzowego. Badanie polega na barwieniu powierzchni oka specjalnym barwnikiem. Lekarz sprawdza, ile czasu musi upłynąć po mrugnięciu, zanim w filmie łzowym pojawią się pierwsze pęknięcia. Im krótszy czas przerwania filmu łzowego, tym gorsze nawilżenie i suchsze oko. W diagnozie może też pomóc test Schirmera, czyli badanie wydzielania łez pozwalające określić objętość wydzielanych łez lub stopień wybarwienia martwych komórek nabłonka rogówki.
 

Jak postępować w zespole suchego oka? Leczenie kroplami i maściami do oczu

W leczeniu zespołu suchego oka standardowo stosuje się krople do oczu na dzień i maść do oczu na noc, które pełnią różną rolę.

Jeżeli środkowa wodna warstwa filmu łzowego jest zbyt cienka – objętość wodnej składowej filmu łzowego jest zbyt mała – wówczas zaleca się stosowanie preparatów nawilżających, takich jak krople do oczu. Ich rola polega na uzupełnieniu i wyrównaniu ubytków cieczy łzowej, która nawilża oczy i ułatwia odbudowę odpowiednio grubego filmu łzowego. Szczególnie skuteczne nawilżenie oczu zapewnia substancja o nazwie kwas hialuronowy. Wykazuje zdolność wiązania dużej ilości wilgoci i tworzy równomierny, przylegający film łzowy na powierzchni oka.

Z kolei jeżeli występują zaburzenia stabilizującej warstwy tłuszczowej, zaleca się stosowanie kropli do oczu, które wzmacniają zewnętrzną warstwę filmu łzowego. Warstwa tłuszczowa stabilizuje film łzowy i chroni oko przed odparowywaniem warstwy wodnej filmu łzowego. Działanie specjalnych kropli do oczu warto uzupełnić o maści do oczu o oleistej konsystencji stosowane na noc, które wzmacniają regenerację powierzchni oka podczas snu.

W nocy objętość produkowanych łez jest mniejsza niż za dnia, więc w zespole suchego oka zasadniczo zaleca się stosowanie maści do oczu na noc. Tego typu preparaty doskonale chronią oczy przed wysychaniem w czasie snu.

Dowiedz się więcej o działaniu, wskazaniach i stosowaniu kropli do oczu oraz właściwościach i stosowaniu maści do oczu. Przeczytaj też, jakie składniki mogą zawierać krople do oczu.

Bardziej interesujące strony