Krople do oczu - leczenie pierwszego wyboru w zespole suchego oka

Nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami, objaw zespół suchego oka, może być bardzo uciążliwe i wymaga odpowiedniego leczenia. Podstawą postępowania w tym przypadku, jest stosowanie preparatów nawilżających, które stabilizują film łzowy. Dowiedz się więcej, na czym polega działanie kropel do oczu, na co zwracać uwagę podczas zakupu i jakich zasad przestrzegać.

Krótko i zwięźle o zespole suchego oka

Suche oczy są zaczerwienione i podrażnione, może też wystąpić nadmierne łzawienie i pieczenie oczu. Przyczyną tych dolegliwości są zaburzenia filmu łzowego, który ulega przerwaniu na przykład pod wpływem narażenia na suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, i nie zapewnia odpowiedniego poziomu nawilżenia oka. Objawy są nie tylko nieprzyjemne, ale są też sygnałem, że powierzchnia oka nie jest zaopatrywana w wystarczającą ilość tlenu i składników odżywczych, co może prowadzić do łagodnych stanów zapalnych rogówki i spojówki.
 

Leczenie kroplami do oczu

Leczenie zespołu suchego oka polega na uzupełnieniu niedoborów cieczy łzowej i odtworzeniu prawidłowego nawilżenia rogówki. Dostępnych jest wiele preparatów w różnych postaciach farmaceutycznych, ale najpopularniejsze mają postać kropli do oczu. Nieco rzadziej stosuje się maści lub żele do oczu, przeznaczone do aplikacji na noc.

W aptekach dostępna jest bogata oferta nawilżających kropli do oczu. Większość z nich zawiera wodę, sole i inne składniki, według których można klasyfikować poszczególne preparaty. Zasadniczo wyróżnia się pięć różnych składników lub klas składników:

Alkohole poliwinylowe, poliwidon lub pochodne celulozy najlepiej sprawdzają się w leczeniu łagodnych objawów. Krople do oczu zawierające karbomer zaleca się w leczeniu objawów o umiarkowanym nasileniu. Z kolei kwas hialuronowy to bardzo uniwersalna substancja czynna. W zależności od stężenia, można ją stosować w przypadku łagodnych, przejściowych dolegliwości, jak również w umiarkowanej i ciężkiej postaci zespołu suchego oka.

Ofertę produktów z jedną substancją czynną uzupełniają krople do oczu zawierające kilka składników czynnych. Są to tak zwane preparaty złożone.

Porozmawiaj z lekarzem, które składniki będą najlepsze dla twoich oczu. Konsultacja z okulistą jest niezbędna zwłaszcza u osób noszących soczewki kontaktowe. Pozwoli to uniknąć podrażnienia oczu w wyniku wyboru niewłaściwych kropli.
 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu nawilżających kropel do oczu

Aby dokonać wyboru najwłaściwszego preparatu w aptece, przekaż farmaceucie następujące informacje:

 • Od kiedy występują objawy zespołu suchego oka?
 • Jak bardzo nasilone są objawy?
 • Czy występuje u ciebie nietolerancja na wybrane leki?
 • Jaka jest preferowana metoda podawania leku?
 • Czy nosisz soczewki kontaktowe?
   

Dostępne preparaty można też oceniać pod kątem ich właściwości i na tej podstawie podjąć decyzję. Warto odpowiedzieć na następujące pytania dotyczące produktów:

 • Czy produkt jest dobrze tolerowany?
 • Czy ogranicza ostrość widzenia?
 • Czy długo utrzymuje się na powierzchni oka?
 • Czy zawiera konserwanty, emulgatory lub fosforany?
 • Czy skutecznie wiąże wodę?
   

Zdolność do wiązania wody jest istotna, ponieważ umożliwia długotrwałe nawilżenie powierzchni oka i lepsze wykorzystanie niewielkiej ilości cieczy łzowej, która pozostaje na powierzchni oka. Długi czas utrzymywania się łez na oku jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Im dłużej sztuczne łzy oddziałują na powierzchnię oka, tym rzadziej trzeba je zakraplać, a preparatu starcza na dłuższy czas.
 

Ogólne informacje i wskazówki dotyczące kropli do oczu w zespole suchego oka

 1. Najlepiej wybierać krople do oczu bez konserwantów. Mogą one dodatkowo podrażniać oczy i powierzchnię oka. Powinny po nie sięgać osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa lub często stosujące krople do oczu.
 2. Warto upewnić się, czy krople nie zawierają buforu fosforanowego ani emulgatorów. Substancje te mogą niekorzystanie wpływać na stan rogówki i prowadzić do pogorszenia widzenia.
 3. Im gęstsza (bardziej lepka) konsystencja produktu, tym lepsze i dłuższe jest jego działanie. Należy jednak pamiętać, że preparaty o wysokiej lepkości mogą powodować, bezpośrednio po nałożeniu, przejściowe ograniczenia w widzeniu.
 4. Skuteczność kropel do oczu jest kwestią wysoce subiektywną. Niekiedy trzeba wypróbować kilka produktów, zanim znajdziemy ten właściwy.
 5. Krople do oczu należy stosować regularnie i o właściwej porze. Jeżeli objawy są bardzo nasilone, krople mogą wykazywać tylko nieznaczne działanie. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą.
 6. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zawsze stosować produkty niezawierające konserwantów, gdyż dodatkowe składniki mogą gromadzić się na powierzchni soczewek kontaktowych i powodować trwałe uszkodzenie rogówki.
 7. Regularnie badaj oczy u okulisty, który będzie monitorował przebieg twojej choroby.
   

Nie wiesz, które nawilżające krople do oczu wybrać? Tutaj znajdziesz przegląd preparatów z serii  HYLO EYE CARE®.

Bardziej interesujące strony