Strona główna Leczenie Krople do oczu Krople do oczu dostępne bez recepty

Podrażnienie oka:
leczenie kroplami do oczu dostępnymi bez recepty

Krople do oczu to leki lub produkty lecznicze, które stosuje się w schorzeniach oczu. Jeżeli twoje oczy są zaczerwienione lub podrażnione, pieką lub swędzą, możesz sięgnąć po wiele różnych nawilżających kropli do oczu, dostępnych w aptece bez recepty. Zapalenia wywołane przez bakterie wymagają leczenia preparatami dostępnymi na receptę. Zawierają one różne substancje czynne, na przykład antybiotyki, które musi przepisać lekarz.

W naszym kraju krople do oczu, również te dostępne bez recepty, są sprzedawane w aptekach.
W naszym kraju krople do oczu, również te dostępne bez recepty, są sprzedawane w aptekach.

Krople do oczu – definicja

Za krople do oczu zasadniczo uznaje się wszystkie preparaty w płynie, przeznaczone do stosowania zewnętrznego w chorobach oczu. Należy je stosować w regularnych odstępach czasu, podając bezpośrednio do worka spojówkowego.

W Niemczech krople do oczu są sprzedawane głównie w aptekach. Dostępne są różne postaci farmaceutyczne: jednorazowe plastikowe fiolki lub butelki wielokrotnego użytku z wbudowanym dozownikiem.

Stosowanie kropli do oczu dostępnych na receptę i bez recepty

Krople do oczu dostępne bez recepty można stosować w wielu różnych dolegliwościach oczu. Najczęstszym wskazaniem jest podrażnienie oczu, zespół suchego oka lub obrzęk powiek o różnym stopniu nasilenia, jak również reakcje alergiczne i schorzenia rogówki. Niektóre preparaty są też przeznaczone do pooperacyjnej pielęgnacji oczu.

 

Lekarz może przepisać leki dostępne wyłącznie na receptę, w uzupełnieniu innych preparatów do oczu. Są to produkty stosowane w leczeniu chorób takich jak jaskra, jak również zapalenie rogówki lub spojówki. Infekcje bakteryjne leczy się kroplami do oczu zawierającymi antybiotyk.

 

Krople do oczu najczęściej mają właściwości lecznicze, choć dostępne są też preparaty, które służą do miejscowego znieczulenia oka przed operacją lub do rozszerzenia źrenic przed badaniem okulistycznym.

Krople do oczu dostępne bez recepty

Krople do oczu można podzielić na trzy zasadnicze grupy: nawilżające krople do oczu, krople na obrzęk i zaczerwienienie oczu oraz antyalergiczne krople do oczu.

 

  1.  Nawilżające krople do oczu łagodzą wszystkie objawy zespołu suchego oka, takie jak pieczenie i łzawienie spowodowane pracą przed komputerem, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach lub noszeniem soczewek kontaktowych. Niektóre preparaty zawierają kwas hialuronowy, substancję, którą wyróżnia zdolność wiązania dużych ilości wody. Nawilżające krople do oczu HYLO COMOD® zawierają hialuronian sodu, sól sodową kwasu hialuronowego.
  2. Drugą najliczniejszą grupą kropli do oczu dostępnych bez recepty są preparaty stosowane w leczeniu zaczerwienienia i obrzęku oczu. Objawy te są zwykle skutkiem braku snu i zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Krople do oczu dostępne bez recepty, na przykład krople HYLO FRESH® do zmęczonych i obciążonych oczu, wzbogacono o świetlik, naturalny składnik roślinny. Wyciąg z tej rośliny o właściwościach leczniczych dobroczynnie działa na zaczerwienione oczy i łagodzi stan zapalny.
  3. Niektóre dolegliwości oczu, takie jak swędzenie lub suchość, mogą być skutkiem alergii. Przeciwalergiczne krople do oczu zalicza się do klasy leków przeciwhistaminowych, ponieważ zmniejszają wydzielanie histaminy (substancji pośredniczącej w reakcjach alergicznych) w tkance oka.

Działania niepożądane i ryzyko związane ze stosowaniem kropel do oczu dostępnych bez recepty

Podobnie jak wszystkie inne leki lub produkty lecznicze, krople do oczu niosą ryzyko wystąpienia nietolerancji produktu. Po ich zastosowaniu może wystąpić swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie. Wiele kropli wzbogacono o składniki farmaceutyczne i chemiczne zawierające konserwanty. Substancje te mogą uszkadzać oczy i wywoływać nietolerancję leku.

 

Wskazówka: dzięki opatentowanemu systemowi  COMOD® system żaden produkt z serii HYLO® EYE CARE nie zawiera konserwantów.