Leczenie podrażnień oka kroplami do oczu dostępnymi bez recepty

Jeżeli twoje oczy są zaczerwienione lub podrażnione, pieką lub swędzą, możesz sięgnąć po krople do oczu. Są to leki lub produkty lecznicze, dostępne w aptece bez recepty. Natomiast zapalenia wywołane przez bakterie wymagają leczenia preparatami dostępnymi na receptę. Zawierają one różne substancje czynne, na przykład antybiotyki, które musi przepisać lekarz.

Definicja kropli do oczu

Zasadniczo za krople do oczu uznaje się wszystkie preparaty w płynie, przeznaczone do stosowania zewnętrznego w chorobach oczu. Należy je stosować w regularnych odstępach czasu, podając bezpośrednio do worka spojówkowego. Dostępne są w różnych postaciach, takich jak: jednorazowe plastikowe fiolki lub butelki wielokrotnego użytku z wbudowanym dozownikiem.
Krople do oczu są sprzedawane głównie w aptekach.
 

Stosowanie kropli do oczu dostępnych na receptę i bez recepty

Krople do oczu dostępne bez recepty można stosować w wielu różnych dolegliwościach oczu. Najczęstszym wskazaniem jest podrażnienie oczu, zespół suchego oka, obrzęk powiek o różnym stopniu nasilenia, jak również reakcje alergiczne i schorzenia rogówki. Niektóre preparaty są też przeznaczone do pooperacyjnej pielęgnacji oczu.

Lekarz może przepisać leki dostępne na receptę, w uzupełnieniu innych preparatów do oczu. Są to produkty stosowane w leczeniu chorób takich jak jaskra, zapalenie rogówki lub spojówki. Infekcje bakteryjne leczy się preparatami zawierającymi antybiotyk.

Krople do oczu najczęściej mają właściwości lecznicze, choć dostępne są też takie, które służą do miejscowego znieczulenia oka przed operacją lub do rozszerzenia źrenic przed badaniem okulistycznym.

 

Krople do oczu dostępne bez recepty

Krople do oczu można podzielić na trzy zasadnicze grupy: nawilżające, stosowane na obrzęk i zaczerwienienie oczu oraz antyalergiczne.

  1. Nawilżające krople do oczu łagodzą wszystkie objawy zespołu suchego oka, takie jak pieczenie i łzawienie spowodowane pracą przed komputerem, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach lub noszeniem soczewek kontaktowych. Niektóre preparaty zawierają kwas hialuronowy, substancję, którą wyróżnia zdolność wiązania dużych ilości wody. Nawilżające krople do oczu HYLO COMOD® zawierają hialuronian sodu, sól sodową kwasu hialuronowego.
  2. Preparaty stosowane w leczeniu zaczerwienienia i obrzęku oczu, które są zwykle skutkiem braku snu i zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Krople do oczu dostępne bez recepty, na przykład krople HYLO FRESH® do zmęczonych i obciążonych oczu, wzbogacono o świetlik, naturalny składnik roślinny. Wyciąg z tej rośliny o właściwościach leczniczych, dobroczynnie działa na zaczerwienione oczy i łagodzi stan zapalny.
  3. Przeciwalergiczne krople łagodzą dolegliwości oczu, takie jak swędzenie lub suchość, będące skutkiem alergii. Zalicza się je do klasy leków przeciwhistaminowych, ponieważ zmniejszają wydzielanie histaminy (substancji pośredniczącej w reakcjach alergicznych) w tkance oka.
     

Działania niepożądane i ryzyko związane ze stosowaniem kropel do oczu dostępnych bez recepty

Podobnie jak inne leki lub produkty lecznicze, krople do oczu niosą ryzyko wystąpienia nietolerancji produktu. Po ich zastosowaniu może wystąpić swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie. Wiele kropli wzbogacono o składniki farmaceutyczne i chemiczne zawierające konserwanty, które mogą uszkadzać oczy i wywoływać nietolerancję leku.

Wskazówka: dzięki opatentowanemu systemowi  COMOD® system żaden produkt z serii HYLO EYE CARE® nie zawiera konserwantów.

Bardziej interesujące strony