Postać farmaceutyczna i dawkowanie kropli do oczu

Krople do oczu są dostępne w różnych opakowaniach, w zależności od częstotliwości podawania. Opakowania jednodawkowe to jednorazowe minimsy. Tradycyjne butelki z zakraplaczem zawierające kilka mililitrów preparatu to systemy wielodawkowe. Oprócz kropli do oczu można też sięgnąć po specjalne maści i żele, które stosuje się na noc lub w przypadku bardzo nasilonych objawów.

Postać farmaceutyczna - systemy jednodawkowe

Klasyczne systemy jednodawkowe mają postać jednorazowych fiolek (minimsów). Minimsy to małe, przezroczyste pojemniczki z tworzywa sztucznego, które zawierają dokładnie odmierzoną dawkę preparatu nawilżającego w postaci sterylnego roztworu. Tuż przed użyciem należy przekręcić i oderwać końcówkę minimsa, a po użyciu opakowanie należy wyrzucić. To powoduje, że systemy jednorazowe nie są zbyt ekonomiczne. Do preparatów dostępnych w jednorazowych systemach nie trzeba dodawać konserwantów, ponieważ do wnętrza pojemniczka nie mogą dostać się żadne zarazki.
Najważniejsze zalety tej postaci farmaceutycznej:

 • brak konserwantów zapewnia dobrą tolerancję
 • zachowanie higieny podczas stosowania, pod warunkiem, że nie są używane wielokrotnie
 • wygodne stosowanie w każdym miejscu
   

Postać farmaceutyczna - systemy wielodawkowe

Tradycyjne systemy wielodawkowe obejmują plastikowe butelki z zakraplaczem, które zwykle zawierają dziesięć mililitrów sztucznych łez do wielokrotnego zakraplania. Są wyposażone w specjalną nasadkę, która ułatwia podawanie preparatu w formie pojedynczych kropel. Butelkę umieszcza się w pozycji pionowej tuż nad okiem. Następnie wyciska się kilka kropel z pojemnika lub lekko naciska na opakowanie.

Wiele systemów wielodawkowych zawiera konserwanty, które zapobiegają zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu preparatu. Wyjątkiem są nowe, sterylne systemy wielodawkowe (takie jak seria produktów HYLO® EYE), wyposażone w opatentowany system COMOD®. Konstrukcja systemu COMOD® oraz specjalna technologia wentylu skutecznie zapobiega przenikaniu zarazków nawet podczas wielokrotnego użytku. Dzięki temu preparaty nie muszą zawierać żadnych konserwantów, co eliminuje ryzyko uszkodzenia oka pod wpływem działania drażniących składników. Są one szczególne zalecane pacjentom, u których konieczna jest długotrwała terapia.

Zalety postaci farmaceutycznej niezawierającej konserwantów w pojemniku wielodawkowym:

 • Brak konserwantów zapewnia dobrą tolerancję
 • Ekonomiczne (preparaty z serii HYLO® EYE umożliwiają zakroplenie co najmniej 300 kropel)
 • Bezpieczne pod kątem zagrożenia mikrobiologicznego
 • Ekologiczne
 • Proste dawkowanie
 • Krople są zawsze tej samej wielkości, co umożliwia precyzyjne dawkowanie
 • Niższe koszty leczenia, ponieważ starczają na długo
   

Postać farmaceutyczna - maści lub żele do oczu

Charakterystyczną właściwością maści i żeli do oczu jest to, że tego typu preparaty długo utrzymują się na powierzchni oka. Po podaniu preparatu mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia, dlatego zaleca się stosowanie ich na noc lub w sytuacjach, w których objawy są bardzo nasilone i uciążliwe, a jednocześnie nie ma konieczności zachowania ostrości widzenia (np. podczas długiego lotu samolotem). Osoby z ciężką, przewlekłą postacią zespołu suchego oka mogą częściej sięgać po maści do oczu w zastępstwie kropli.

Najważniejsze zalety tej postaci farmaceutycznej:

 • Długo utrzymują się na powierzchni oka
 • Dobra tolerancja - maści do oczu VitA-POS® i PARIN-POS® nie zawierają konserwantów

Bardziej interesujące strony