Strona główna Leczenie Krople do oczu Krople do oczu a soczewki kontaktowe

Krople do oczu a soczewki kontaktowe – czy może je łączyć?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów, zwłaszcza podczas uprawiania sportu, spotkań towarzyskich lub podczas deszczowej pogody. Osoby z zespołem suchego oka mogą nosić soczewki kontaktowe tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ soczewka może nasilać podrażnienie oczu. Mogłoby się zdawać, że rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie większej ilości preparatów nawilżających. Problem w tym, że krople kroplom nierówne – kupując krople do oczu, osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Miękkie soczewki kontaktowe chłoną wilgoć jak gąbka. Wraz z kroplami do oczu wchłaniają również zawarte w nich konserwanty, które mogą uszkadzać oko.
Miękkie soczewki kontaktowe chłoną wilgoć jak gąbka. Wraz z kroplami do oczu wchłaniają również zawarte w nich konserwanty, które mogą uszkadzać oko.

Soczewki kontaktowe w zespole suchego oka: na co zwracać uwagę

Noszenie soczewek kontaktowych może naruszać strukturę filmu łzowego, który zapewnia właściwe nawilżenie zdrowego oka. Soczewki znacznie obniżają stabilność filmu łzowego i przyczyniają się do szybkiego parowania filmu łzowego z powierzchni oka. W niektórych przypadkach mogą nawet wywołać dolegliwości zdrowych oczu. Z kolei u osób z zespołem suchego oka soczewki kontaktowe mogą nasilać już występujące objawy, takie jak swędzenie lub pieczenie.

Wówczas nieodzowna jest konsultacja z okulistą lub optykiem, którzy mogą wskazać odpowiedni rodzaj soczewek. Nie zaleca się kupowania soczewek kontaktowych przez Internet, ponieważ specjalista w punkcie sprzedaży może precyzyjnie dobierać odpowiedni rozmiar.

 

W zespole suchego oka najlepsze są soczewki kontaktowe o dokładnie dopasowane krzywiźnie bazowej, które charakteryzują się najmniejszą z możliwych średnicą oraz są wykonane z wysokiej jakości przepuszczalnego materiału, przez który może przenikać do rogówki odpowiednia ilość tlenu.

 

Obecnie dostępne są miękkie soczewki kontaktowe, które są dostosowane do potrzeb suchych oczu. Są wykonane z silikonu lub hydrożelu. Zespół suchego oka jest wskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych zawierających kwas hialuronowy. Z każdym mrugnięciem substancja ta uwalnia się stopniowo z soczewki.

Miękkie soczewki kontaktowe chłoną wilgoć jak gąbka

Osoby z zespołem suchego oka, które nie chcą zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, powinny dodatkowo stosować krople do oczu, które będą stabilizować naruszony film łzowy. Warto również zasięgnąć specjalistycznej porady odnośnie wyboru właściwego preparatu: różna soczewki odmiennie reagują na stosowanie kropel do oczu.

Na co zwracać uwagę podczas noszenia miękkich soczewek kontaktowych:

 

  • Należy stosować wyłącznie krople do oczu bez konserwantów. Wodna formuła miękkich soczewek kontaktowych jak gąbka wchłania szkodliwe składniki kropel, które mogą miejscowo osiągać bardzo wysokie stężenia i uszkadzać rogówkę.
  • Odpowiednie są zwłaszcza nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym, niezawierające żadnych konserwantów ani fosforanów, takie jak preparaty HYLO COMOD®.  Kwas hialuronowy to naturalna substancja o silnym działaniu nawilżającym, która wiąże duże ilości wody i stabilizuje film łzowy pomimo obecności soczewki. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą zakraplać preparaty z serii HYLO® można bezpośrednio na oczy.
  • W miarę możliwości należy nosić soczewki kontaktowe w ciągu dnia i jednocześnie stosować krople do oczu, a na noc pielęgnować oczy specjalnymi preparatami w postaci maści do oczu. Maść do oczu VitA-POS® zawiera witaminę A, która przez noc odbudowuje film łzowy. Rano można ponownie założyć soczewki.

Wskazówki dla osób noszących soczewki kontaktowe w zespole suchego oka

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, pewnie często borykasz się z problemem suchych oczu. Niekiedy sytuację pogarsza infekcja oka, która może wywoływać bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Miękkie soczewki kontaktowe mogą gromadzić szkodliwe drobnoustroje. Aby tego uniknąć, warto przestrzegać następujących zasad:

  • Przed każdym założeniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych należy starannie umyć ręce wodą z mydłem.
  • Nie należy przekraczać czasu noszenia soczewek wskazanego przez producenta.
  • Po zdjęciu soczewki należy opukać czystym roztworem, aby usunąć zanieczyszczenia. Następnie pozostawić je w roztworze na kilka godzin.
  • Pojemnik na soczewki należy wymieniać co cztery tygodnie.
  • Raz w tygodniu do pojemnika można dodawać preparat do usuwania osadów białek (rozpuszczający szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia). Wówczas należy koniecznie pamiętać o przepłukaniu soczewek przed założeniem. Wygodniej jest stosować wielofunkcyjne płyny do soczewek, które zawierają czysty roztwór do pielęgnacji soczewek i składniki do usuwania złogów białek.
  • Wskazówka: soczewek kontaktowych nie należy płukać samą wodą. W ten sposób nie można skutecznie usunąć zanieczyszczeń ani drobnoustrojów, które mogą gromadzić się na soczewkach.

Podsumowanie

Jeżeli cierpisz na zespół suchego oka, ale nie chcesz zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, zwrócić się do okulisty lub optyka i poproś o radę w kwestii wyboru typu soczewki i składu nawilżających kropel do oczu.

Podstawowa zasada brzmi: w zespole suchego oka najlepiej stosować soczewki wykonane z materiału przepuszczającego tlen. Jeżeli nosisz miękkie soczewki kontaktowe, upewnij się, że krople do oczu, których używasz, zawierają kwas hialuronowy, ale nie mają w swoim składzie żadnych konserwantów ani fosforanów.

Czytaj również: Jak prawidłowo stosować krople do oczu