Krople do oczu a soczewki kontaktowe – czy można je łączyć?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów, zwłaszcza podczas uprawiania sportu, spotkań towarzyskich lub podczas deszczowej pogody. Osoby z zespołem suchego oka mogą nosić soczewki kontaktowe tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ soczewka może nasilać podrażnienie oczu. Mogłoby się zdawać, że rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie większej ilości preparatów nawilżających. Problem w tym, że krople kroplom nierówne – kupując krople do oczu, osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Soczewki kontaktowe w zespole suchego oka: na co zwracać uwagę

Noszenie soczewek kontaktowych znacznie obniża stabilność filmu łzowego i przyczynia się do jego szybkiego parowania z powierzchni oka. U osób z zespołem suchego oka soczewki mogą nasilać już występujące objawy, takie jak swędzenie lub pieczenie. Wówczas nieodzowna jest konsultacja z okulistą lub optykiem, którzy wskażą odpowiedni rodzaj soczewek. Nie zaleca się kupowania soczewek kontaktowych przez Internet, ponieważ specjalista w punkcie sprzedaży może precyzyjnie dobrać odpowiedni rozmiar.

W zespole suchego oka najlepsze są soczewki kontaktowe o dokładnie dopasowane krzywiźnie bazowej, które charakteryzują się najmniejszą z możliwych średnicą oraz są wykonane z wysokiej jakości przepuszczalnego materiału, przez który może przenikać do rogówki odpowiednia ilość tlenu.

Obecnie dostępne są miękkie soczewki kontaktowe, które są dostosowane do potrzeb suchych oczu. Są wykonane z silikonu lub hydrożelu. Zespół suchego oka jest wskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych zawierających kwas hialuronowy, który z każdym mrugnięciem jest stopniowo uwalniany z soczewki.
 

Miękkie soczewki kontaktowe chłoną wilgoć jak gąbka

Osoby z zespołem suchego oka, które nie chcą zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, powinny dodatkowo stosować krople do oczu, które będą stabilizować naruszony film łzowy. Warto również zasięgnąć porady specjalisty odnośnie wyboru właściwego preparatu, gdyż różne soczewki odmiennie reagują na stosowanie kropel do oczu.

Na co zwracać uwagę podczas noszenia miękkich soczewek kontaktowych:

 • Należy stosować wyłącznie krople do oczu bez konserwantów. Wodna formuła miękkich soczewek kontaktowych jak gąbka wchłania szkodliwe składniki kropel, które mogą miejscowo osiągać bardzo wysokie stężenia i uszkadzać rogówkę.
 • Odpowiednie są zwłaszcza nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym, niezawierające żadnych konserwantów ani fosforanów, takie jak preparaty HYLO COMOD®. Kwas hialuronowy to naturalna substancja o silnym działaniu nawilżającym, która wiąże duże ilości wody i stabilizuje film łzowy pomimo obecności soczewki. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą zakraplać preparaty z serii HYLO® bezpośrednio na oczy.
 • Należy nosić soczewki kontaktowe w ciągu dnia jednocześnie stosując krople do oczu. Na noc zalecana jest pielęgnacja oczu specjalnymi preparatami w postaci maści do oczu. Maść do oczu VitA-POS® zawiera witaminę A, która przez noc odbudowuje film łzowy. Rano można ponownie założyć soczewki
   

Wskazówki dla osób noszących soczewki kontaktowe w zespole suchego oka

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, pewnie często borykasz się z problemem suchych oczu. Niekiedy sytuację pogarsza infekcja oka, która może wywoływać bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Miękkie soczewki kontaktowe mogą gromadzić szkodliwe drobnoustroje. Aby tego uniknąć, warto przestrzegać następujących zasad:

 • Przed każdym założeniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych należy starannie umyć ręce wodą z mydłem.
 • Nie należy przekraczać czasu noszenia soczewek wskazanego przez producenta.
 • Po zdjęciu soczewki należy opłukać je czystym roztworem, aby usunąć zanieczyszczenia, a następnie pozostawić w roztworze na kilka godzin
 • Pojemnik na soczewki należy wymieniać co cztery tygodnie.
 • Raz w tygodniu do pojemnika można dodawać preparat do usuwania osadów białek (rozpuszczający szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia). Wówczas należy koniecznie pamiętać o przepłukaniu soczewek przed założeniem. Wygodniej jest stosować wielofunkcyjne płyny do soczewek, które zawierają czysty roztwór do pielęgnacji soczewek i składniki do usuwania złogów białek.
 • Soczewek kontaktowych nie należy płukać samą wodą. W ten sposób nie można skutecznie usunąć zanieczyszczeń ani drobnoustrojów, które mogą gromadzić się na soczewkach.
   

Podsumowanie

Jeżeli cierpisz na zespół suchego oka, ale nie chcesz zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, zwrócić się do okulisty lub optyka i poproś o radę w kwestii wyboru typu soczewki i składu nawilżających kropel do oczu.

W zespole suchego oka należy stosować soczewki wykonane z materiału przepuszczającego tlen. Jeżeli nosisz miękkie soczewki kontaktowe, upewnij się, że krople do oczu, których używasz, zawierają kwas hialuronowy oraz nie mają w swoim składzie żadnych konserwantów ani fosforanów.

Czytaj również: Jak prawidłowo stosować krople do oczu

Bardziej interesujące strony