Jak prawidłowo stosować krople do oczu

Każdy, kto po raz pierwszy w życiu stosuje krople do oczu, przekona się, że ich zakraplanie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Oko jest niezwykle wrażliwe na podrażnienia. W momencie kontaktu kropli z rogówką oko mimowolnie się broni, intensywnie mrugając i wydzielając więcej cieczy łzowej, próbując wypłukać „ciało obce”. Prawidłowa technika zakraplania jest warunkiem optymalnego działania kropli do oczu. Poniżej znajdziesz instrukcję oraz zasady higieny, które pomogą ci prawidłowo podawać krople do oka i ustrzec się przed infekcją.

Jak prawidłowo stosować krople do oczu - instrukcja krok po kroku

  1. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, zwykle musisz je wyjąć przed zakropleniem preparatu. Postępuj zgodnie z informacjami w ulotce dołączonej do opakowania danego preparatu.
  2. Niektórymi kroplami do oczu trzeba energicznie potrząsnąć tuż przed podaniem. W tym przypadku także trzeba koniecznie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania kropli.
  3. Lekko przechyl głowę do tyłu i odciągnij do dołu dolną powiekę. Wzrok skieruj do góry.
  4. Butelkę przytrzymuj tuż nad okiem.
  5. Zakropl preparat do worka spojówkowego, jednocześnie drugą ręką delikatnie odciągaj dolną powiekę do przodu. Zwykle wystarczy zakroplić jedną kroplę, chyba że lekarz zaleci inne dawkowanie. System dawkowania COMOD® umożliwia podawanie precyzyjnej dawki w postaci dokładnie jednej kropli za każdym naciśnięciem pompki.
  6. Następnie zamknij oczy na około jedną minutę. Unikaj mrugania w trakcie zakraplania. Trzymając zamknięte powieki, kilkukrotnie wykonaj okrężny ruch gałkami ocznymi, aby równomiernie rozprowadzić zakroplony preparat.

Zasady higieny i wskazówki pielęgnacyjne

Podczas podawania kropel do oczu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie wprowadzić do oka żadnych zanieczyszczeń ani bakterii. Schorzenia wzroku, suchość lub stan zapalny sprawiają, że oko jest bardziej podatne na infekcje. Zakażenie bakteryjne może grozić ciężkim zapaleniem podrażnionych oczu. Należy zatem bezwzględnie przestrzegać zasad higieny.

Przed podaniem kropli należy w pierwszej kolejności dokładnie umyć dłonie. Podczas zakraplania należy uważać, aby końcówka zakraplacza nie miała kontaktu z dłońmi ani powierzchnią oka. Podstawowa zasadą jest aby krople do oczu były używane przez tylko jedną osobę. Wynika to z tego, że do otworu pojemnika mogą przenikać zarazki, które zanieczyszczą preparat. Jeżeli inna osoba użyje twoich kropli do oczu, może dojść do przeniesienia drobnoustrojów.

Podczas stosowania kropel do oczu warto przestrzegać poniższych zasad:

  • Przed podaniem krople do oczu należy ogrzać w dłoniach lub w kieszeni. W reakcji na zimno oko może zacząć wytwarzać więcej łez, które zmyją preparat, zanim zacznie działać.
  • Po podaniu kropel należy jednym palcem lekko pocierać wewnętrzne kąciki oka. Zapobiega to zbyt szybkiemu odpływowi preparatu do kanalików łzowych.
  • Wypróbuj różne pozycje głowy podczas zakraplania i wybierz najwygodniejszą. Niektóre osoby wolą stosować krople stojąc, inni preferują pozycję leżącą lub siedzącą.
  • Jeżeli stosujesz więcej niż jedne krople, zachowaj odstęp co najmniej dziesięciu minut przed zakropleniem kolejnego preparatu, aby uniknąć interakcji.
  • Każdy preparat ma określony okres ważności od pierwszego zastosowania. Nie należy stosować kropli po upływie tego okresu. Wszystkie preparaty HYLO EYE CARE® należy zużyć w okresie sześciu miesięcy od pierwszego zastosowania.
     

Ważne: niektóre krople wymagają specjalnej procedury podawania. O sposób podawania można zapytać farmaceutę. Należy również zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Bardziej interesujące strony