Strona główna Leczenie Maść do oczu

Maści do oczu w zespole suchego oka

Osoby cierpiące na zespół suchego oka lub podrażnienie oczu często skarżą się na swędzenie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Objawy te mogą byś efektem zmniejszonego wydzielania łez lub nadmiernego parowania filmu łzowego. Do najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka zalicza się suche powietrze, praca przed komputerem i niektóre choroby, na przykład zaburzenia czynności tarczycy.

Maść łatwiej nałożyć, lekko odciągając dolną powiekę w dół.
Maść łatwiej nałożyć, lekko odciągając dolną powiekę w dół.

Zespół suchego oka może wywoływać bardzo uciążliwe objawy i wymaga szybkiego włączenia leczenia. Objawy mogą złagodzić maści do oczu, które uzupełniają działanie kropli do oczu. Oto najważniejsze informacje o ich działaniu i stosowaniu.

Stosowanie maści do oczu w celach leczniczych

Objawy zespołu suchego oka może złagodzić stosowanie preparatów nawilżających, które stabilizują film łzowy i uzupełniają nawilżenie rogówki i spojówki. W ciągu dnia najczęściej stosuje się krople do oczu.

 

Alternatywną do kropli do oczu są preparaty w formie maści do oczu. Są to produkty na bazie kremów, które można nakładać pod powieki. Stosuje się je najczęściej przed snem, aby maść dłużej pozostawała na powierzchni oka i aby uzyskać optymalne działanie preparatu. Maść ma lepką konsystencję, więc bezpośrednio po podaniu preparatu do oka mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia.

Podawanie i stosowanie maści do oczu

Maść podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego. Jest to przestrzeń pomiędzy wewnętrzną stroną dolnej powieki a gałką oczną.

 

Podczas podawania maści do oczu należy przestrzegać następujących wskazówek:

 

  • Usiądź lub połóż się i lekko odchyl głowę do tyłu. Jeżeli nie potrafisz sam nałożyć maści, poproś o pomoc.
  • Skieruj wzrok w górę, jednocześnie palcem odchyl dolną powiekę.
  • Wyciśnij pasek maści do worka spojówkowego.
  • Dolną powiekę nadal odciągaj lekko do dołu. Następnie zamknij powieki. Dzięki temu maść lepiej rozprowadzi się na oku i nie ucieknie pomiędzy powiekami.

Podczas nakładania maści do oczu należy uważać, aby nie dotykać butelką lub tubką do rzęs, rogówki ani spojówki. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia wrażliwej spojówki oraz przeniesienia bakterii lub wirusów do maści. Grozi to infekcją oka podczas kolejnego zastosowania maści.

Na które składniki zwrócić uwagę podczas wyboru maści

Jeżeli cierpisz na zespół suchego oka, wybieraj takie preparaty nawilżające, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, takich jak konserwanty lub fosforany. Maści do oczu długo utrzymują się na powierzchni oka, co dodatkowo zwiększa ryzyko szkodliwego działania na rogówkę i spojówkę.

 

Oto substancje czynne o potwierdzonym działaniu łagodzącym objawy suchego oka:

 

  • Heparyna: substancja fizjologiczna o właściwościach zbliżonych do naturalnej warstwy mucynowej łez. Heparyna jest składnikiem maści do oczu PARIN-POS®. Heparyna stabilizuje film łzowy oraz nawilża i chroni powierzchnię oka.
  • Witamina A: łagodzące preparaty z witaminą A najczęściej stosuje się u osób z zespołem suchego oka. Witamina A to naturalny składnik filmu łzowego, która ma dobroczynne działanie na spojówki i rogówkę. VitA-POS® to maść do oczu z witaminą A, która pomaga odtworzyć film łzowy i chroni powierzchnię oka.

Maści do oczu dostępne bez recepty można kupić w każdej aptece. Farmaceuta przekaże również wskazówki dotyczące ich stosowania. Warto również udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie dostosowane do indywidualnych objawów.