Stosowanie i dawkowanie maści do oczu

Suche powietrze lub długa praca przed komputerem może powodować pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. Stany zapalne powierzchni oka można leczyć stosując równolegle krople i maść do oczu. Ma ona gęstą konsystencję i często przepisuje się ją jako uzupełnienie kropli do oczu. Maść aplikuje się na noc, aby maksymalnie wydłużyć jej dobroczynne działania na oczy.

Stosowanie maści do oczu - praktyczne wskazówki

Maści do oczu stosuje się w leczeniu różnych dolegliwości narządu wzroku. Mogą to być infekcje bakteryjne, urazy, reakcje alergiczne oraz objawy zespołu suchego oka. Maści do oczu mają lepką, kleistą konsystencją, przez co dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Maść do oczu VitA-POS®, nałożona wieczorem, łagodzi objawy takie jak zlepione powieki po przebudzeniu.

Aby prawidłowo nałożyć maść, należy postępować zgodnie z instrukcją w ulotce dołączonej do opakowania. Pomoc drugiej osoby może ułatwić podanie preparatu. Jeżeli maść do oczu jest stosowana u dzieci, preparat nakłada lekarz lub rodzic.
Podstawowe zasady przy stosowaniu maści do oczu to:

  • Przed nałożeniem maści starannie umyj ręce wodą i mydłem.
  • Jeżeli na oku wciąż znajdują się pozostałości lub nadmiar maści, zmyj je letnią wodą. Podczas usuwania maści można zmiękczyć zaschniętą wydzielinę na rzęsach.
  • Stań przed lustrem jeżeli nakładasz maść samodzielnie. Poproś o pomoc drugą osobę jeżeli przyjmujesz pozycję siedzącą lub leżącą,
  • Aby nałożyć maść odchyl dolną powiekę palcem lub wacikiem
  • Maść nakłada się do worka spojówkowego. Jest to przestrzeń pomiędzy wewnętrzną stroną dolnej powieki a gałką oczną.
  • Wyciśnij odpowiednią ilość maści do worka spojówkowego. Zwykle nakłada się pasek maści o długości 0,5 cm, począwszy od kącika oka w kierunku nosa.
  • Po nałożeniu maści zamknij oczy. Nadmiar maści można usunąć ręczniczkiem lub gazą.

 

Niektóre maści, takie jak PARIN-POS® lub VitA-POS®, są przeznaczone do stosowania również na zewnątrz oka, na przykład w przypadku wysypki na skórze w pobliżu oka. Maść nakłada się na powiekę lub na skórę twarzy w pobliżu oka i delikatnie wciera.
 

Ogólne wskazówki dotyczące stosowania

Przy stosowaniu maści do oczu, należy uważać, aby nie dotykać, butelką lub tubką, do rzęs ani spojówki podczas aplikacji. W ten sposób unikniesz uszkodzenia gałki ocznej oraz zanieczyszczenia oka i infekcji.
Jeżeli równolegle stosujesz krople do oczu, zakraplaj je w pierwszej kolejności. Należy odczekać od 15 do 60 minut pomiędzy nakładaniem kolejnych preparatów. Przestrzegaj wskazówek przedstawionych w ulotce dołączonej do opakowania lub przekazanych przez lekarza.
Ze względu na wysoką lepkość maści może przejściowo wystąpić niewyraźne widzenie. W tym okresie nie należy prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn. Z tego względu preparat najlepiej stosować przed snem.

Bardziej interesujące strony