Strona główna Leczenie Maść do oczu Maść do oczu: stosowanie i dawkowanie

Maść do oczu: stosowanie i dawkowanie

Suche powietrze lub długa praca przed komputerem może powodować pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. Stany zapalne powierzchni oka można leczyć, stosują równolegle krople i maść do oczu. Maści do oczu, preparaty o gęstej konsystencji, często przepisuje się jako uzupełnienie kropli do oczu. Stosuje się je na noc, aby maksymalnie wydłużyć ich dobroczynnego działania na oczy.

Jeżeli maść do oczu jest stosowana u dzieci, preparat nakłada lekarz lub rodzic.
Jeżeli maść do oczu jest stosowana u dzieci, preparat nakłada lekarz lub rodzic.

Stosowanie maści do oczu: praktyczne wskazówki

Maści do oczu stosuje się w leczeniu różnych dolegliwości narządu wzroku. Mogą to być infekcje bakteryjne, urazy, reakcje alergiczne oraz objawy zespołu suchego oka. Maści do oczu charakteryzują się lepką, kleistą konsystencją, zatem dłużej utrzymują się na powierzchni oka i nakłada się je najczęściej przed snem. Maść do oczu VitA-POS®, nałożona wieczorem, łagodzi poranne dolegliwości, takie jak zlepione powieki po przebudzeniu.

 

Aby prawidłowo nałożyć maść, należy postępować zgodnie z instrukcją w ulotce dołączonej do opakowania. Pomoc drugiej osoby może ułatwić podanie preparatu. Jeżeli maść do oczu jest stosowana u dzieci, preparat nakłada lekarz lub rodzic. Jeżeli stosujesz maść do oczu bez pomocy lekarza, przestrzegaj następujących zasad:

 

  • Przed nałożeniem maści starannie umyj ręce wodą i mydłem.
  • Jeżeli na oku wciąż znajdują się pozostałości lub nadmiar maści, zmyj je letnią wodą. Podczas usuwania maści można zmiękczyć zaschniętą wydzielinę na rzęsach.
  • Maść można nakładać samodzielnie przed lustrem. Preparat można też nakładać na siedząco lub leżąco, ale wówczas należy poprosić o pomoc drugą osobę.
  • Aby nałożyć maść, należy palcem lub wacikiem odchylić dolną powiekę.
  • Mać nakłada się do worka spojówkowego. Jest to przestrzeń pomiędzy wewnętrzną stroną dolnej powieki a gałką oczną.
  • Następnie wycisnąć odpowiednią ilość maści do worka spojówkowego. Zwykle nakłada się pasek maści o długości 0,5 cm, począwszy od kącika oka w kierunku nosa.
  • Po nałożeniu maści należy zamknąć oczy. Nadmiar maści można usunąć ręczniczkiem lub gazą.

 

Niektóre maści, takie jak PARIN-POS® lub VitA-POS®, są przeznaczone do stosowania również na zewnątrz oka, na przykład w przypadku wysypki na skórze w pobliżu oka. Maść nakłada się na powiekę lub na skórę twarzy w pobliżu oka i delikatnie wciera.

Ogólne wskazówki dotyczące stosowania

Jeżeli stosujesz maść do oczu, podczas nakładania maści do oczu należy uważać, aby nie dotykać butelką lub tubką do rzęs ani spojówki. W ten sposób unikniesz uszkodzenia gałki ocznej oraz zanieczyszczenia oka i infekcji.

 

Jeżeli równolegle stosujesz krople do oczu, zakraplaj je w pierwszej kolejności. Należy odczekać od 15 do 60 minut pomiędzy nakładaniem kolejnych preparatów. Przestrzegaj wskazówek przedstawionych w ulotce dołączonej do opakowania lub przekazanych przez lekarza.

 

Ze względu na wysoką lepkość maści może przejściowo wystąpić niewyraźne widzenie. W okresie nie należy prowadzić samochodu. Nie należy też obsługiwać maszyn. Ze względu na możliwe zaburzenia widzenia w wyniku rozprowadzenia warstwy maści na powierzchni oka preparat najlepiej stosować przed snem.