Krople do oczu z ektoiną

Ektoina znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków oraz preparatów stosowanych w leczeniu dolegliwości oczu. Jako składnik kropli do oczu koi podrażnienia i stany zapalne poprzez stabilizację warstwy wodnej i tłuszczowej filmu łzowego, zapewniając w ten sposób optymalne nawilżenie oka.

Jaki jest związek pomiędzy bakteriami żyjącymi w słonej wodzie a zespołem suchego oka?

Wiele roślin i mikroorganizmów potrafi przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, zarówno w bardzo wysokich jak i bardzo niskich temperaturach. Organizmy te wykształciły specjalne mechanizmy obronne lub produkują związki, dzięki którym nie giną w nieprzyjaznym środowisku. Jednym z nich jest ektoina, wydzielana przez bakterie żyjące w ekstremalnie słonych wodach.

Bakterie te potrafią przetrwać w warunkach wysokiego zasolenia wyłącznie dzięki wysokiej zawartości ektoiny w osoczu komórkowym. Ektoina przeciwdziała utracie wody i stabilizuje enzymy, białka i błony komórkowe, tworząc wokół tych struktur warstwę ochronną zawierającą dużą ilość wody. Właściwości odżywcze i ochronne ektoiny z powodzeniem wykorzystuje się w preparatach pielęgnacyjnych stosowanych na skórę i błony śluzowe.
 

Ektoina jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry i kropli do oczu

Ektoina jako składnik kremów i balsamów wykazuje działanie nawilżające i chroni komórki, a ponadto zabezpiecza skórę przed niekorzystnym wpływem środowiska, m.in. promieniowaniem UV, alergiami i pyłem.

W medycynie ektoinę stosuje się przy podrażnieniach i zapaleniach skóry oraz błon śluzowych, na przykład suchego nosa, alergicznego nieżytu nosa lub zapalnych chorób skóry, takich jak neurogenne zapalenie skóry lub łuszczyca.

Krople do oczu z ektoiną stabilizują film łzowy oraz łagodzą reakcje zapalne i alergiczne w oku. Koją swędzenie i pieczenie oczu, a także poprawiają ogólny stan narządu wzroku.

Preparaty do oczu z ektoiną można stosować kilka razy dziennie, ponieważ składnik ten charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją, a działania niepożądane, takie jak pieczenie po zakropleniu, występują bardzo rzadko.

Nasza rada: Krople do oczu HYLO DUAL® z kwasem hialuronowym i ektoiną trwale nawilżą suche oczy oraz złagodzą podrażnienia i stan zapalny.

Bardziej interesujące strony