Heparyna jako składnik maści i kropli do oczu

Heparyna już od kilku dziesięcioleci stosuje się w medycynie. Heparynę podaje się w formie zastrzyków w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy. Jest też składnikiem maści na siniaki i obrzęki. Krople lub maści do oczu zawierające heparynę zapewniają długotrwałe nawilżenie powierzchni gałki ocznej, pomagają łagodzić podrażnienia i urazy oczu.

Heparyna hamuje proces krzepnięcia krwi

Organizm ludzki wytwarza heparynę w odpowiedzi na stan zapalny. Powstaje ona w tzw. komórkach tucznych. Jest to związek polisacharydowy, który hamuje procesy krzepnięcia krwi. Efekt ten wykorzystuje się w medycynie do rozpuszczania i profilaktyki zagrażających życiu skrzepów krwi w żyłach (w leczeniu zakrzepicy). Heparynę podaje się podczas zabiegów chirurgicznych i u pacjentów w okresach ograniczonej mobilności jako inhibitor układu krzepnięcia (antykoagulant). Organizm ludzki nie wchłania heparyny w przewodzie pokarmowym, zatem podaje się ją w zastrzykach podskórnych.

Maści z heparyną stosuje się miejscowo w przypadku wylewów podskórnych (siniaków), gdyż heparyna pobudza krążenie i rozpuszcza skrzepy, które tworzą się pod skórą. Preparaty tego typu zmniejszają też obrzęk. Maści na bazie heparyny stosuje się też wspomagająco w zapaleniach żył.

Mechanizm działania heparyny w kroplach i maściach do oczu jest całkowicie odmienny od wspomnianych zastosowań tej substancji.
 

Krople i maści do oczu z heparyną

Krople lub maści do oczu z heparyną są proste w użyciu i bardzo skutecznie. Można je stosować kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Heparyna zawarta w preparatach stosowanych w leczeniu zespołu suchego oka zapewnia dodatkowe nawilżenie, ponieważ wiąże dużą ilość wody i długo utrzymuje się na powierzchni oka. W efekcie wspomaga gojenie powierzchownych ran, koi podrażnienia i przyspiesza regenerację podrażnionej rogówki i spojówki.

Szczególnie dobroczynne dla suchych oczu jest zestawienie działania heparyny i kwasu hialuronowego. Połączenie tych dwóch substancji w kroplach do oczu HYLO PARIN® wspomaga gojenie niewielkich uszkodzeń na powierzchni oka i wspomaga odnowę komórek.
Maść do oczu PARIN-POS® zawierającą heparynę i wazelinę, najlepiej stosować na noc, ponieważ długo utrzymuje się na powierzchni oka, zapewnia trwałe nawilżenie i poprawia jakość filmu łzowego.

Bardziej interesujące strony