Krople do oczu z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to związek chemiczny naturalnie występujący w tkankach całego organizmu. Wykazuje bardzo silne właściwości wiążące wodę i dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu zespołu suchego oka. Krople do oczu z kwasem hialuronowym to najpopularniejszy środek stosowany w leczeniu zespołu suchego oka.

Jaką funkcję pełni kwas hialuronowy w organizmie?

Kwas hialuronowy pełni kilka ważnych funkcji w organizmie. Występuje głównie w chrząstce i tkankach miękkich oraz bierze udział w procesach podziałów komórkowych. Posiada wyjątkową właściwość wiązania wody. Dla porównania: jeden gram kwasu hialuronowego może wchłonąć nawet sześć litrów wody. Cząsteczka kwasu hialuronowego, która wyglądem przypomina kłębek wełny, pełni rolę rezerwuaru wody w tkance łącznej. Ponadto w wyniku interakcji chemicznych kwas hialuronowy trwale przylega do powierzchni tkanek, wspomagając proces regeneracji poprzez działanie nawilżające. Dzięki właściwościom nawilżającym kwas hialuronowy zapewnia też sprawność stawów.
 

Kwas hialuronowy w medycynie

Sól sodowa kwasu hialuronowego, czyli hialuronian sodu, znajduje zastosowanie w lecznictwie. Jest składnikiem kropli do oczu oraz znajduje zastosowanie w następujących dziedzinach medycyny:

  • w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów
  • do nawilżania suchej śluzówki nosa jako składnik aerozoli do nosa,
  • w tabletkach do ssania stosowanych w suchości jamy ustnej i gardła
  • w operacjach wzroku, na przykład jako wypełniacz ciała szklistego
     

Kwas hialuronowy znajduje szerokie stosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem wielu suplementów diety i kremów, jako substancja wypełniająca zmarszczki, blizny lub niwelująca nierówności skóry.
Kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez organizm, gdyż jest to związek naturalnie występujący w organizmie.
 

Kwas hialuronowy jako składnik kropli do oczu

Ze względu na wyjątkowo korzystne właściwości wiązania cząsteczek wody kwas hialuronowy stosuje się również w leczeniu dolegliwości oczu (zespołu suchego oka) jako substancję nawilżającą rogówkę i spojówkę. Dzięki wysokiej lepkości krople do oczu tworzą stabilny film łzowy bez pogorszenia ostrości widzenia. Preparaty z kwasem hialuronowym idealnie przylegają do powierzchni gałki ocznej, długo utrzymują się na oku i nie wymagają częstego stosowania. Kwas hialuronowy tworzy warstwę ochronną na oku. Dzięki temu zmniejsza tarcie pomiędzy powiekami a rogówką, przynosząc ulgę podrażnionym i suchym oczom.

Krople do oczu z kwasem hialuronowym charakteryzują się różną lepkością, w zależności od stężenia tego składnika. Preparat HYLO COMOD® firmy Ursapharm zawiera 0,1 procent kwasu hialuronowego i doskonale łagodzi łagodne i umiarkowane objawy zespołu suchego oka. HYLO® GEL zawiera 0,2 procent roztworu kwasu hialuronowego. Produkt ten ma wysoce lepką konsystencję, a więc dłużej utrzymuje się na powierzchni oka i skutecznie leczy ciężkie przypadki suchych oczu.

Żaden z nawilżających preparatów do oczu z serii HYLO EYE CARE® nie zawiera konserwantów ani fosforanów – dla dobra twoich oczu.
 

Podsumowanie

Kwas hialuronowy znajduje powszechne zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, a jego skuteczność potwierdzono w licznych badaniach. Wykazuje doskonałe właściwości i korzyści jako składnik kropli do oczu wspomagających leczenie zespołu suchego oka.

Bardziej interesujące strony