Witamina A jako składnik preparatów do oczu

Witamin A (retinol) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Jest cennym składnikiem maści do oczu stosowanych w leczeniu zespołu suchego oka.
 

Witamina A - dobroczynne działanie dla oczu

Witamina A zalicza się do grupy związków chemicznych o nazwie karotenoidy. Są to czerwono-pomarańczowe barwniki roślinne występujące w roślinach, tkankach zwierząt i w produktach mlecznych. Wraz z dietą dostarczamy naszemu organizmowi albo prekursor witaminy A, tzw. prowitaminę A albo witaminę A. Prowitamina A występuje w warzywach takich jak marchewki lub papryka. Przekształca się ona w witaminę A w procesach metabolicznych, które mają miejsce w jelitach. Źródłem witaminy A są produkty mleczne i mięso.

Witamina A pełni wiele różnych funkcji w organizmie. Jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu kości, procesów rozrodczych i zdrowej skóry. Jest też składnikiem rodopsyny (purpury wzrokowej), barwnika występującego w narządzie wzroku i biorącego udział w procesie widzenia. Kiedy światło dociera do fotoreceptorów siatkówki, rodopsyna inicjuje przesyłanie sygnału, dzięki któremu mózg odtwarza widziany obraz. Niedobór witaminy A niekorzystnie wpływa na wzrok. Pierwszymi objawami niedoboru może być ślepota nocna oraz zaburzenia widzenia. Witamina A jest naturalnym składnikiem filmu łzowego.
 

Źródła witaminy A w diecie

Odpowiednia ilość witaminy A dostarczona z dietą zapobiega objawom jej niedoboru. Bogactwo witaminy A znajdziemy w następujących produktach:

 • Ryby
 • Wątróbka
 • Produkty mleczne
 • Jaja
 • Marchewki
 • Sałata
 • Szpinak
 • Brokuły
 • Papryka

   

Uwaga! Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach. Oznacza to, że organizm wchłania witaminę A z pożywienia w obecności tłuszczów. Do każdej sałatki trzeba zatem dodawać odrobinę oleju.
 

Witamina A dla oczu, rogówki i spojówki

Maści do oczu z witaminą A poprawiają stan filmu łzowego. Są przeznaczone do leczenia zespołu suchego oka oraz innych chorób rogówki i spojówki.

Maść do oczu VitA-POS® z witaminą A można stosować zarówno w przypadku sporadycznych, jak i utrzymujących się ciężkich objawów zespołu suchego oka (niezależnie od ich nasilenia), w uzupełnieniu kropli do oczu. Preparaty w tej postaci najlepiej stosować na noc.

Jest to o tyle istotne, że po nałożeniu maści może wystąpić przejściowe pogorszenie ostrości widzenia. Maść wygładza powierzchnię oka, zapobiega zasychaniu wydzieliny na brzegach powiek i powstawaniu stanu zapalnego na rogówce i spojówce oraz powiece.

Ze względu na lepką konsystencję długo utrzymuje się na powierzchni oka, dlatego należy sięgać po produkty wysokiej jakości niezawierające konserwantów. Maść do oczu VitA-POS® nie zawiera konserwantów ani fosforanów i dzięki temu jest łagodna dla oczu. Opakowanie należy zużyć w okresie sześciu miesięcy od pierwszego zastosowania.

Bardziej interesujące strony