Zespół suchego oka objawia się: zaczerwienieniem, pieczeniem i uczuciem ciała obcego w oku

Zespół suchego oka objawia się swędzeniem, pieczeniem i łzawieniem oczu.
Gruczoły łzowe nieustannie wydzielają niewielką ilość cieczy łzowej, która nawilża całą powierzchnię gałki ocznej. Ważną rolę w nawilżaniu oka odgrywa regularne, bezwiedne mruganie, które odbywa się bez kontroli świadomości - ruch powiek równomiernie rozprowadza łzy po powierzchni oka. Film łzowy pełni szereg ważnych funkcji: załamuje promienie słoneczne na rogówce, co jest warunkiem prawidłowej ostrości widzenia, chroni oko przed warunkami zewnętrznymi, a dodatkowo zaopatruje rogówkę w składniki odżywcze.
Warunkiem zdrowia narządu wzroku jest ich prawidłowe nawilżenie powierzchni oka. Aby oko działało prawidłowo, sygnał o przerwaniu lub ubytku filmu łzowego musi dotrzeć do mózgu. W oku znajdują się liczne, promieniście rozchodzące się zakończenia nerwowe, które wykrywają każdy ubytek filmu łzowego i inne podrażnienia rogówki oraz przewodzą odpowiednie sygnały do mózgu. Oko reaguje na niewystarczające nawilżenie zaczerwienieniem, pieczeniem lub swędzeniem oraz zaczyna produkować więcej łez.
Typowe objawy zespołu suchego oka
Stan, w którym dochodzi do zaburzeń nawilżenia gałki ocznej, określa się mianem zespołu suchego oka lub suchego zapalenia rogówki i spojówki. Do najczęstszych objawów suchego oka zaliczamy:
- Zaczerwienienie białej części gałki ocznej oraz uwidocznienie niewielkich naczyń krwionośnych na jej powierzchni
- Swędzenie, a nawet pieczenie rogówki
- Uczucie obecności piasku lub ostrego ciała obcego w oku
- Obrzęk powiek
- Uczucie zmęczenia lub nadwyrężenia oczu
Wiele z wymienionych objawów może wskazywać na występowanie innych chorób oka, a zespół suchego oka może też towarzyszyć innym schorzeniom narządu wzroku. Z tego względu w razie wątpliwości należy uzyskać diagnozę okulisty. Warto pamiętać, że zapalenie oka, choć często lekceważone, wymaga szybkiego i ukierunkowanego leczenia.
Suche oczy – łzawiące oczy?
Choć brzmi to zaskakująco, kolejnym objawem zespołu suchego oka może być paradoksalnie nadmierne łzawienie oczu. Dzieje się tak w przypadku braku odpowiedniego nawilżenia powierzchni oka. Jest to wynikiem nieprawidłowego składu cieczy łzowej lub też w zaburzonych proporcji określonych substancji, głównie komponentu tłuszczowego. Skutkiem jest niestabilność filmu łzowego. Niestabilny film łzowy jest podatny na uszkodzenia i odsłania obszary na powierzchni oka, które nie są chronione przed utratą wilgoci. To z kolei prowadzi do nadmiernego łzawienia oczu, które jednak nie odbudowuje nawilżającej funkcji filmu łzowego.