Łzawienie oczu? Kiedy płyną łzy?

Płaczemy nie tylko wtedy, gdy jest nam smutno. Możemy płakać z radości lub podczas krojenia cebuli. Jeżeli nasze oczy często łzawią bez żadnej oczywistej przyczyny, co samo w sobie może być bardzo uciążliwe, może to świadczyć zarówno o źle dobranym tuszu do rzęs, jak i o poważnym uszkodzeniu wzroku. Łzawienie oczu w najmniej odpowiednim momencie może wywoływać znaczny dyskomfort. Epiphora to specjalistyczne określenie nadmiernego łzawienia oczu. Nadmierne łzawienie może być objawem różnych chorób, między innymi zespołu suchego oka.

Łzawienie oczu? Przyczyną może być suchość oczu

Nieoczywistą i paradoksalną przyczyną nadmiernego łzawienia oczu może być zespół suchego oka. Oko może łzawić z dwóch powodów: zbyt dużej ilości cieczy łzowej lub niewłaściwego składu łez.

Zwiększone wydzielanie łez

Nadmierne łzawienie może być efektem okresowego wydzielania zbyt dużej ilości cieczy łzowej. Oto przyczyna: w zespole suchego oka rogówka nie jest wystarczająco nawilżona, a podczas otwierania i zamykania oczu powierzchnia oka jest narażona na otarcia i mikrouszkodzenia. W odpowiedzi gruczoły łzowe zaczynają produkować więcej łez, aby wyrównać niedobory wilgoci. Powierzchnia oka może jednak wchłonąć i utrzymać tylko określoną ilość cieczy łzowej. Jeżeli na gałce ocznej zgromadzi się zbyt dużo cieczy łzowej, ich nadmiar jest odprowadzany z powierzchni oka. Zatem mechanizm zwiększenia ilości produkowanych łez w odpowiedni na brak właściwego nawilżenia oka nie spełnia swojej roli.

Nieprawidłowa struktura łez

Nieprawidłowy skład łez może z kolei prowadzić do niestabilności filmu łzowego i nadmiernego łzawienia oczu. Film łzowy nawilża powierzchnię oczu i składa się z trzech warstw. Do rogówki przylega cienka warstwa śluzu, tak zwana warstwa mucynowa, która pokrywa całą powierzchnię oka. Warstwa mucynowa sprawia, że film łzowy przylega szczelnie do oka, nie jest wypłukiwany i równomiernie rozprowadza się na rogówce. Nad nią znajduje się grubsza warstwa wodna filmu łzowego. Z kolei zewnętrzna warstwa tłuszczowa stabilizuje całą strukturę filmu łzowego. Trzecia zewnętrzna warstwa chroni film łzowy przed wypłukiwaniem, wysychaniem i parowaniem.

Jeżeli w wyniku określonych chorób ciecz łzowa ma zmieniony skład, może dojść do zmian strukturalnych w poszczególnych warstwach filmu łzowego, który w efekcie może ulec uszkodzeniu. Szczególnie niekorzystna jest destabilizacja zewnętrznej warstwy tłuszczowej, na przykład w wyniku zaburzeń czynności gruczołów Meiboma, zlokalizowanych na brzegach powiek. W takim przypadku oko zaczyna łzawić.
 

Inne przyczyny nadmiernego łzawienia

Nadmierne łzawienie może mieć inne przyczyny, niezwiązane z zespołem suchego oka. Oczy wytwarzają więcej łez w odpowiedzi na bodźce środowiskowe lub obecność ciała obcego. Zwiększona produkcja łez ułatwia wypłukanie czynników, które mogą podrażniać oko. Oko reaguje w ten sposób na drobinki kurzu, suche powietrze, pył i drobne włoski. Wspomniany mechanizm odgrywa istotną rolę w przebiegu nietolerancji lub alergii. Niegroźne substancje, na przykład pyłki, wywołują gwałtowną reakcję oka, które wytwarza ogromne ilości łez.

Wśród przyczyn nadmiernego łzawienia wymienia się również określone choroby i urazy oka. Nadmierne łzawienie może być objawem zapalenia rogówki lub spojówki oraz zapalenia zatok. Łzawienie może być też spowodowane zaburzeniami odprowadzania łez drogami łzowymi. Jeżeli oczy łzawią często i bardzo silnie, przyczynę tej dolegliwości powinien ustalić lekarz okulista. Jeżeli powodem jest zespół suchego oka, warto sięgnąć po krople do oczu, które łagodzą suchość oczu.

Bardziej interesujące strony