Uczucie obecności ciała obcego w oku – typowy objaw zespołu suchego oka

Czasem pojawia się swędzenie lub drapanie – ma się wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce, na przykład ziarenko piasku. Uczucie obecności ciała obcego w oku jest bardzo dokuczliwe, zwłaszcza jeżeli nie ustępuje. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności upewnić się, że w oku rzeczywiście tkwi ciało obce. Do oka mogą wpaść rzęsy, inne ciała obce, a nawet niewielkie owady, które mogą przylegać do filmu łzowego. Należy je ostrożnie usunąć chusteczką lub czystym palcem. Wystarczy delikatnie odchylić dolną powiek i usunąć ciało obce z powierzchni oka w kierunku nosa.

Uczucie drapania lub przylegania może być też spowodowane zasychaniem wydzieliny na brzegach powiek, zwłaszcza podczas snu. Jeżeli w oku nie można dostrzec żadnego obcego ciała, uczucie piasku pod oczami może mieć inne przyczyny i wynikać z nadmiernego podrażnienia nerwów. Na uczucie drapania i obecności ciała obcego skarżą się często osoby cierpiące na zespół suchego oka lub podrażnienie oczu.
 

Uczucie ciała obcego w oku może mieć różne przyczyny

Uczucie obecności ciała obcego w oku może być spowodowane przez różne czynniki. Jednym z nich może być stan zapalny rogówki lub spojówki, jak również jęczmień, czyli grudkowy ropień usytuowany na brzegach powiek. Uczucie drapania i piasku pod powiekami może utrzymywać się nawet wówczas, gdy do oka nie dostało się żadne ciało obce. Dodatkowo mogą występować inne objawy, takie jak podrażnienie i pieczenie oczu.

Inną przyczyną jest uszkodzenie nerwów na powierzchni oka. Jeżeli powierzchnia oka ulegnie uszkodzeniu, mózg może stale odbierać sygnały nerwowe, mimo braku fizycznej przyczyny podrażnienia nerwu. Nieprzyjemne uczucie obecności piasku w oku może być skutkiem narażenia na czynniki zewnętrzne, takie jak przeciąg lub wysokie temperatury. Częstą przyczyną uczucia ciała obcego w oku są też zaburzenia nawilżenia i suchość powierzchni oka.
 

Suchość oka jako przyczyna uczucia obecności ciała obcego w oku

Zaburzenia nawilżania oka sprawiają, że film łzowy nie zapewnia właściwej regeneracji powierzchni gałki ocznej. Nawilżająca warstwa łez jest cienka, niestabilna i łatwo ulega uszkodzeniu. Z każdym mrugnięciem powiek rogówka jest narażona na kolejne podrażnienia. To z kolei podrażnia czułe końcówki włókien nerwowych narządu wzroku. Mózg odbiera błędne sygnały, w wyniku których ma się wrażenie, że oko pokrywają ziarnka piasku. Może też pojawić się ból, drapanie i swędzenie.

Aby objawy ustąpiły, trzeba przywrócić prawidłową objętość filmu łzowego. Naturalne nawilżenie oczu można odbudować przy pomocy nawilżających kropel do oczu, by ustabilizować film łzowy. Podrażnienie oka powinno ustąpić, podobnie jak uczucie ciała obcego w oku.
 

Zaschnięta wydzielina wywołuje poważne podrażnienie oka

Zespół suchego oka może jeszcze w inny sposób wywoływać uczucie ciała obcego w oku. Upośledzenie wydzielania łez sprawia, że wiele osób z zespołem suchego oka, budzi się z zaschniętą wydzieliną, której obecność pod powiekami wywołuje takie uczucie. Wydzielina przez noc zasycha i skleja powieki, przez co może naruszać strukturę filmu łzowego podczas otwierania oka i za każdym mrugnięciem drażnić wrażliwą powierzchnię oka. Drobinki wydzieliny, często o ostrych krawędziach, stale podrażniają oko.

Wówczas dobrym rozwiązaniem jest nawilżanie oczu. W ciągu dnia polecamy krople do oczu HYLO® GEL, które zapewniają intensywne nawilżenie. Na noc lepiej sięgnąć po maść do oczu VitA-POS®. Miękka konsystencja maści przeciwdziała zasychaniu wydzieliny podczas snu i zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu piasku pod powiekami po przebudzeniu.

Bardziej interesujące strony