Obrzęk oczu

Obrzęk oczu wywołuje znaczny dyskomfort i jest nieestetyczny. Może występować rano po przebudzeniu lub pojawiać się w trakcie długiego dnia, w stresujących sytuacjach. Obrzękowi oczu często towarzyszą inne dolegliwości oczu, takie jak zaczerwienienie, pieczenie lub ciemne kręgi wokół oczu. Przyczyną obrzęku nie musi być całonocna impreza, ani łzy wzruszenia po oświadczynach. Spuchnięte oczy mogą mieć wiele różnych przyczyn. U niektórych osób obrzęk oczu występuje tylko sporadycznie, u innych pojawia się niemal każdego dnia rano.
 

Obrzęk oczu? Oto przyczyny!

Obrzęk oczu może mieć wiele różnych przyczyn. Osoby, u których ta dolegliwość pojawia się tylko od czasu do czasu, zwykle wiedzą, co ją wywołuje: zbyt mało snu, wieczór w zadymionym klubie lub łzy wzruszenia na romantycznym filmie. Spuchnięte powieki i wyraźnie zaznaczone woreczki łzowe to znak, że poprzedniego dnia oczy były zbyt obciążone. Następnego ranka należy sięgnąć po sposoby o natychmiastowym działaniu, które złagodzą obrzęk i odświeżą oczy.

Osoby, u których obrzęk oczu pojawia się regularnie i względnie często, z reguły nie znają przyczyn tego zjawiska. Być może przyczyną jest zbyt męcząca dla oczu praca przed komputerem lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takich przypadkach z reguły nakładają się na siebie różne objawy zespołu suchego oka, a pacjentom zaleca się stosowanie długotrwałej, intensywnej terapii oczu.

Przyczyną obrzęku oczu mogą być też choroby, takie jak przeziębienie, zapalenie oka lub alergie. Wówczas należy koniecznie udać się do okulisty, aby ustalić przyczynę obrzęku i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Czy wiesz, że…  Obrzęk oczu jest wynikiem gromadzenia się limfy w tkance powiek. Limfa wypełnia tkankę, która powiększa swoją objętość, a powieki stają się widocznie grubsze.

 

Pomoc w częstych obrzękach powiek

Jeżeli często lub stale cierpisz na obrzęk powiek, spróbuj wyeliminować możliwe przyczyny i zastosuj odpowiednie leczenie. Dobrym rozwiązaniem jest regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu, zwłaszcza jeżeli obrzękowi powiek towarzyszą inne objawy typowe dla zespołu suchego oka. Możesz użyć różnych produktów z serii HYLO EYE CARE® , w zależności od nasilenia objawów: klasyczne krople do oczu HYLO COMOD® doskonale sprawdzają się w leczeniu łagodnych i umiarkowanych objawów, z kolei HYLO® GEL zapewnia intensywne nawilżanie w przypadku bardzo nasilonych dolegliwości.

Trzeba też zadbać o odpowiednią higienę i długość snu. Optymalna ilość snu to około siedmiu godzin dziennie. Najlepiej chodzić spać zawsze o tej samej porze w pomieszczeniu, w którym nie może być zbyt ciepło. W takich warunkach oczy szybciej się regenerują.

Kolejnym czynnikiem jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się picie 1,5-2 litrów wody lub niesłodzonej herbaty dziennie. Warto też zmniejszyć ilość soli w diecie. Zgodnie z zaleceniami Niemieckiego Towarzystwa Żywienia maksymalna ilość dziennego spożycia soli wynosi 10 gramów. Wyższe spożycie jest szkodliwe dla zdrowia i powoduje zatrzymanie wody w tkankach, również w powiekach.

Jeżeli pracujesz przed komputerem, rób sobie przerwy w pracy. Zamykaj oczy, kiedy rozmawiasz przez telefon lub spoglądaj w dal przez okno.

Bardziej interesujące strony