Pieczenie oczu? Częstą przyczyną jest przerwany film łzowy

Pieczenie oczu jest jednym z typowych objawów zespołu suchego oka. Oczy są narażone na podrażnienia w przypadku zbyt małej ilości cieczy łzowej oraz w razie niestabilności i zanikania filmu łzowego na powierzchni oka. Pieczeniu oczu zwykle towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk powiek i uczucie ciała obcego w oku. Objawy te można złagodzić, stosują proste i sprawdzone sposoby oraz wprowadzając zmiany w trybie życia. Ulgę przynosi stosowanie nawilżających kropli do oczu, odpowiednia ilość snu i przebywanie na świeżym powietrzu.
 

Co wywołuje pieczenie oczu?

Uczucie pieczenia oczu nie jest obce każdemu, kto choć raz pływał z otwartymi oczami w chlorowanej wodzie, kroił cebulę lub rozpalał grilla. W każdej z tych sytuacji dochodzi do krótkotrwałego podrażnienia powierzchni oka wywołanej czynnikami drażniącymi. Pieczenie jest swego rodzaju ostrzeżeniem, że należy chronić oczy przed narażeniem na szkodliwe substancje. Alergicy, a szczególnie osoby cierpiące na katar sienny, wiedzą aż nazbyt dobrze, jak uciążliwe może być pieczenie oczu. Alergia sprawia, że oczy ulegają podrażnieniu pod wpływem substancji zupełnie niegroźnych dla innych osób, takich jak zwykłe pyłki krążące w powietrzu.

Jednak jeżeli pieczenie oczu występuje często, a nawet bardzo często, wówczas można przypuszczać, że jest to objaw zespołu suchego oka. Gruczoły łzowe nieustannie wydzielają film łzowy, który pokrywa i chroni powierzchnię oczu przed narażeniem na czynniki środowiskowe, przed wysychaniem i podrażnieniami mechanicznymi. Jeżeli gruczoły łzowe produkują zbyt mało łez, może dojść do przerwania filmu łzowego. Odsłonięte obszary oka stają się bardzo wrażliwe na podrażnienia, które mogą powstawać nawet podczas zwykłego mrugania. W efekcie pojawia się uczucie pieczenia i swędzenia, zaczerwienienie oczu lub obrzęk powiek.
 

Wypróbuj sposoby na pieczenie oczu

Jeżeli pieczenie oczu jest spowodowane zespołem suchego oka, należy wyeliminować jego bezpośrednią przyczynę. Można stosować nawilżające krople do oczu oraz maści do oczu. Osoby, u których pieczenie oczu występuje tylko sporadycznie, mogą doraźnie stosować sztuczne łzy, by wzmocnić strukturę naturalnego filmu łzowego. Silne pieczenie może wymagać intensywnego nawilżania kroplami do oczu stosowanymi regularnie przez cały dzień. W przypadku silnego podrażnienia oczu dobrą opcją jest stosowanie maści do oczu przed snem. Maść może dodatkowo przyspieszyć regenerację oczu podczas snu.

Bardziej interesujące strony