Swędzenie oczu – przyczyny i leczenie

Swędzenie oczu jest bardzo uciążliwe, a często towarzyszą mu również inne objawy, takie jak zaczerwienienie lub pieczenie oczu. Zwykle czujemy też pokusę tarcia oczu, którego należy za wszelką cenę unikać. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie przyczyny swędzenia oczu. Wówczas można wyeliminować czynnik sprawczy i odpowiednio złagodzić objawy. Częstą przyczyną swędzenia oczu jest zespół suchego oka, ale w grę mogą też wchodzić alergie lub infekcje. Ponadto zespół suchego oka może sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego lub reakcji alergicznych, co z kolei wywołuje pieczenie i swędzenie.

Alergie, infekcje lub zespół suchego oka - różne przyczyny swędzenia oczu

Swędzenie oczu może mieć wiele przyczyn, a każda z nich może objawiać się inaczej. Leczenie należy dobierać indywidualnie, odpowiednio do przyczyny występujących objawów.

Zespół suchego oka

Film łzowy nawilża powierzchnię oka i chroni ją przed zarazkami, ciałami obcymi i podrażnieniem mechanicznym. Jeżeli oko wydziela zbyt mało cieczy łzowej, może dojść do przerwania ciągłości filmu łzowego. Rogówka jest całkowicie pozbawiona ochrony i narażona na działanie drażniących czynników środowiskowych. Pojawiają się objawy typowe dla zespołu suchego oka, łącznie ze swędzeniem oczu, wywołanym przez podrażnienie czułych zakończeń włókien nerwowych w oku. Organizm podejmuje próbę lepszego nawilżenia rogówki oka, zwiększając częstotliwość mrugania.

Zespół suchego oka należy leczyć, aby zapobiec rozwojowi poważnych powikłań. W tym zastosowaniu doskonale sprawdzają się nawilżające krople do oczu HYLO COMOD®.

Alergie

Swędzenie oczu zwykle jest objawem alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego), uczulenia na roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt. W przypadku alergicznego nieżytu nosa objawy zwykle występują jednocześnie w obu oczach, ponieważ pyłki oddziałują równomiernie na lewe i prawe oko. Uczulenie na sierść zwierząt może powodować swędzenie tylko w jednym oku, do którego dostanie się pojedynczy włosek lub płatek skóry zwierzęcia. Alergiom zwykle towarzyszą inne, typowe objawy: wysypka skórna, wodnisty katar lub pieczenie w gardle.

Alergie wymagają kompleksowego leczenia ze względu na zróżnicowane objawy ze strony różnych narządów. Lekarz dobiera odpowiednie leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Objawy można fizycznie złagodzić, stosując odpowiednie krople do oczu, na przykład krople HYLO DUAL®.

Infekcje

Bakteryjne lub wirusowe zapalenie oka zwykle objawia się swędzeniem lub bólem oka. Mogą też wystąpić inne symptomy, takie jak wydzielina ropna, bądź też zaczerwienienie spojówki lub brzegów powiek. Zakażenie zwykle zajmuje tylko jedno oko, ale infekcja może się rozprzestrzenić i wystąpić na obojgu oczach.

Leczenie zapalenia oka jest zwykle trudne i zależne od wywołującego je patogenu i miejsca infekcji (rogówka, spojówka, brzeg powieki). Jeżeli przyczyną zakażenia są bakterie, zwykle zaleca się stosowanie kropli zawierających antybiotyki. W przypadku zakażeń wirusowych można stosować leki przeciwwirusowe, które hamują namnażanie wirusów. Każda infekcja oka wymaga natychmiastowej konsultacji z okulistą. Więcej informacji o zakażeniu oka.

Ciała obce

Swędzenie oczu mogą wywoływać niewielkie ciała obce, takie jak puch lub małe włoski. W takim przypadku swędzenie i zaczerwienienie występuje tylko w jednym oku.

Jeżeli widać, że do oka dostało się niegroźne, małe ciało obce, można je usunąć samodzielnie. Wystarczy lekko wysunąć do przodu górną lub dolną powiekę i ostrożnie usunąć ciało obce, przesuwając czystym palcem lub chusteczką od zewnętrznej krawędzi oka w kierunku nosa. W razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty, zwłaszcza jeżeli ciało obce ma ostre krawędzie, na przykład ułamek szkła.

Niezależnie od przyczyny swędzenia oczu, nie wolno nigdy trzeć ani pocierać oczu, gdyż bardzo często przynosi to skutek odwrotny do zamierzonego i nasila swędzenie. Ponadto pocierania oka może spowodować przeniesienie zarazków ze skóry twarzy do oka, a ciało obce może utkwić głębiej w rogówce.

Bardziej interesujące strony