Zaczerwienienie – jednoznaczny objaw zespołu suchego oka

Zaczerwienienie oka jest jednym z najczęstszych objawów zespołu suchego oka. Twardówka, biała warstwa ochronna, zabarwia się na czerwono i jest pokryta siateczką drobnych naczyń krwionośnych. Zaczerwienione oczy są nieestetyczne, ale bardziej inne objawy towarzyszące, takie jak pieczenie i swędzenie, są z reguły bardziej uciążliwe i nieprzyjemne. U niektórych osób objawy w postaci suchości i zaczerwienienia oczu występują tylko w określonych sytuacjach, takich jak przeciągi, nieprzespana noc lub noszenie soczewek kontaktowych, u innych osób utrzymują się stale bez żadnej wyraźnej przyczyny.

Zespół suchego oka nie jest jedyną przyczyną podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Niektóre przyczyny są całkowicie niegroźne, takie jak drobinki tuszu do rzęs, które dostały się do oczu. Inne przyczyny, takie jak uraz oka, wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Należy zatem ustalić, jaka jest przyczyna zaczerwienienia oczu.
 

Co wywołuje zaczerwienienie oczu?

Jeżeli dochodzi do przerwania ciągłości filmu łzowego, nieodpowiednio nawilżona powierzchnia oka jest podatna na podrażnienia. To z kolei wywołuje reakcję nerwów narządu wzroku, a oko odpowiada między innymi wzmożonym ukrwieniem. Następuje rozszerzenie cienkich naczyń krwionośnych, które oplatają gałkę oczną gęstą siecią. Na powierzchni oka pojawiają się małe naczynka, a oko przybiera czerwoną barwę.

Jedynym sposobem uniknięcia zaczerwienienia oczu jest zapobieganie wysychaniu powierzchni oka w wyniku narażenia na bodźce drażniące, takie jak wiatr lub soczewki kontaktowe. Ubytki filmu łzowego pomogą uzupełnić nawilżające krople do oczu HYLO COMOD® , które stabilizują film łzowy i zapobiegają wysuszeniu oka. W ten sposób można zawczasu zadbać o to, by nie doszło do zaczerwienienia oczu.
 

Inne przyczyny zaczerwienienia oczu

Zaczerwienienie oczu może mieć wiele innych przyczyn. Może być objawem zapalenia spojówek lub zapalenia rogówki o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Schorzenia te wymagają niezwłocznego leczenia. Zaczerwienienie oczu może wynikać zarówno z niegroźnego uszkodzenia naczynia krwionośnego, jak i poważnego urazu oka.

Jeżeli zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka dni lub towarzyszy mu silny ból, trzeba koniecznie zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz określi przyczynę zaczerwienienia i wdroży odpowiednie leczenie.
 

Czego się nie robi, by pięknie wyglądać?

Zaczerwienione oczy zdecydowanie nie dodają urody. Twarz wygląda na zmęczoną i nieświeżą. Nie jest to jednak wyłącznie problem kosmetyczny i nie należy go lekceważyć. Nawracające zaczerwienienie oczu wymaga konsultacji z lekarzem.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie rozmaitych „substancji wybielających”, które zmniejszają zaczerwienienie oczu. Mogą to być na przykład barwiące krople do oczu. Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie tego typu specyfików budzi kontrowersje. Ważniejsze jest usunięcie przyczyny zaczerwienienia, na przykład przywrócenie odpowiedniego nawilżenia suchych oczu. Aby zapewnić trwałą i skuteczną profilaktykę suchych, zaczerwienionych oczu, warto sięgnąć do nawilżające krople do oczu, takie jak HYLO® GEL . Zaczerwienienie z reguły znika, kiedy oczy są zdrowe i prawidłowo nawilżone.

Kobiety mogą się też posłużyć umiejętnym makijażem: zastąpić czarny tusz do rzęs niebieską maskarą, która podkreśli biel gałek ocznych. Oko można rozświetlić, nakładając białą lub niebieską kredkę na linię wodną oka (dolna krawędź oka). Zasadniczo należy zachować szczególną ostrożność, nakładając makijaż na podrażnione i suche oczy. Warto używać wyłącznie wcześniej przetestowanych, niedrażniących kosmetyków. Należy też unikać bezpośredniego kontaktu kosmetyków z powierzchnią oka.

Bardziej interesujące strony