Andrey Popov - stock.adobe.com
Suche ogrzewane powietrze, drobny pył i spaliny, wysuszają oczy.
Niekorzystne dla oczu czynniki środowiskowe czają się wszędzie: w domu, w biurze, na ulicy, w podróży, a nawet na plaży podczas relaksujących wakacji. Czynniki środowiskowe są jedną z głównych przyczyn zespołu suchego oka i trudno ich uniknąć na co dzień. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką nawilżające krople do oczu.
Powietrze w pomieszczeniach Suche powietrze w pomieszczeniach również przyczynia się do szybkiego wysychania powierzchni oka.
Zimą spędzamy czas w pomieszczeniach ogrzewanych, a latem chłodzimy się strumieniem powietrza z klimatyzacji. Jeśli pomieszczenie nie jest regularnie wietrzone, powietrze wewnątrz staje się bardziej suche – a wraz z nim oczy. Niski poziom wilgotności powierzchnia sprawia, że film łzowy może szybciej wysychać, a pozbawiona bariery ochronnej powierzchnia oka jest podatna na podrażnienia. Ten sam efekt mogą mieć przeciągi: Nawet najmniejszy powiew powietrza może sprzyjać parowaniu filmu łzowego i powodować typowe objawy zespołu suchego oka, takie jak swędzenie i pieczenie. Oznacza to, że na przykład podczas jazdy samochodem należy zwrócić uwagę na to, aby kierunek nadmuchu nie był ustawiony w stronę oczu.
Co robić: Co przynosi ulgę w zespole suchego oka?
Więcej na ten tematDrobny pył i cząsteczki Przyczyną podrażnienia oczu mogą być też cząsteczki unoszące się w powietrzu
Najdrobniejszy pył, spaliny i dym papierosowy mogą podrażniać oczy i osłabiać strukturę filmu łzowego na powierzchni oka. Po naruszeniu tej warstwy ochronnej niewielkie ciała obce mogą łatwiej docierać do powierzchni oka i powodować jej podrażnienia oraz infekcje. Zanieczyszczenie pyłem zawieszonym w powietrzu jest czynnikiem stresogennym dla wrażliwych oczu, zwłaszcza w większych miastach. Objawy mogą nasilać się pod wpływem długotrwałego kontaktu ze spalinami i cząsteczkami zanieczyszczeń zawieszonymi w powietrzu. Jeżeli cierpisz z powodu suchości oczu, najlepiej całkowicie rzucić palenie.
Ochrona ust i nosa Strumień powietrza skierowany bezpośrednio na oczy powodują szybsze odparowanie filmu łzowego
Noszenie zalecanych maseczek ochronnych na usta i nos sprawia, że oczy stają się naszym znakiem rozpoznawczym. Ochrona ust i nosa może jednak powodować dodatkowe podrażnienia. Podczas noszenia źle dopasowanych maseczek wydychane powietrze unosi się w górę i może wysuszać film łzowy. Nawet małe cząsteczki włókien z maseczki niekiedy dostają się do oczu jako ciała obce i wywołują objawy, takie jak swędzenie i zaczerwienienie.
Podróże Przebywanie w klimatyzowanym otoczeniu jest męczące dla oczu
Kiedy nadchodzi długo wyczekiwany urlop, często czeka nas podróż samochodem, pociągiem lub samolotem. Ale warto zachować czujność: Podczas podróży nasze oczy są narażone na czynniki stresogenne! Klimatyzacja w pociągu i samolocie, której nie da się wyregulować, długie podróże samochodem z włączonym nawiewem, a także niedostateczne spożycie płynów mogą niekorzystnie wpływać na barierę ochronną naszych oczu. Film łzowy pęka i pojawia się podrażnienie. Skutek: Po dotarciu na miejsce oczy są zmęczone, piekące i zaczerwienione. To dlatego nawilżające krople do oczu muszą się znaleźć w każdej apteczce podróżnej.
Urlop Lato, słońce, piasek – w takich warunkach suche oczy nie zaznają żadnego wytchnienia
Klimatyzowany pokój hotelowy może zapewnić komfortowy wypoczynek na wakacjach, ale nie przyniesie ulgi suchym oczom. Suche, chłodne powietrze może niszczyć strukturę filmu łzowego i powodować związane z tym dolegliwości. Zmęczone, zaczerwienione i piekące oczy mogą szybko zepsuć wakacyjny nastrój. Podczas kąpieli w basenie oczy są narażone na kontakt z chlorowana wodą, na plaży do oczu wnikają drobinki piasku, na wybrzeżu wiejący wiatr wysusza oczy, a podczas spacerów po mieście oczom szkodzi ozon i intensywne słońce. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne i regularne nawilżanie powierzchni oka łagodzą dokuczliwe objawy.