Krople do oczu bez konserwantów

Nawilżające krople do oczu szybko łagodzą objawy zespołu suchego oka. Jeżeli jednak zawierają konserwanty, mogą uszkodzić narząd wzroku. Z tego względu należy sięgać wyłącznie po krople do oczu niezawierające substancji konserwujących.

Rola konserwantów jako składnika kropli do oczu

Środki konserwujące zawarte w kroplach do oczu mają zapobiegać zanieczyszczeniu oka przez drobnoustroje podczas stosowania preparatu. W wielu butelkach, bez sterylnego zamknięcia, mogą gromadzić się bakterie lub grzyby, które przenikają wraz z zanieczyszczonymi kroplami do oczu i wywołują miejscowe infekcje.

Konserwanty, co do zasady, powinny zapobiegać namnażaniu się zarazków. W badaniach wykazano jednak, że nie gwarantują one pełnej ochrony przed szkodliwymi zarazkami. W co trzecich kroplach wykryto obecność bakterii w butelce po 15 dniach od otwarcia, pomimo zawartości konserwantów. Rzeczywista wartość konserwantów jest zatem wątpliwa. Ponadto konserwanty mogą wywoływać reakcje nietolerancji.1.
 

Jakie konserwanty dodaje się do kropli do oczu?

Chlorek benzalkonium to środek konserwujący, który cieszy się złą sławą. Jest to substancja, którą stosuje się również w środkach dezynfekujących. Chlorek benzalkonium wywołuje uszkodzenia rogówki i zmiany w strukturze filmu łzowego. W efekcie stan leczonych oczu może się pogorszyć, zamiast polepszyć.

Krople do oczu zawierające chlorek benzalkonium mogą bardziej szkodzić niż pomagać, zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania. Udowodniono również, że substancja ta może wywoływać alergie. Stosowanie preparatów niezawierających konserwantów jest szczególnie istotne u osób, które codziennie stosują krople do oczu.

Chlorek benzalkonium nie jest jedynym konserwantem, którego dodaje się do kropli do oczu. W składzie kropli do oczu można znaleźć na przykład Polyquad®, PURITE® i kompleks oksychloro. Wspomniane środki konserwujące charakteryzuje tylko nieznacznie lepsza tolerancja w porównaniu do chlorku benzalkonium. Związki te mogą podrażniać oczy i wywoływać alergie.

Inne konserwanty, których należy unikać:

  • Cetrymid
  • Poliheksanid
  • Glukonian chlorheksydyny
  • Chlorek polidronium
  • Chlorobutanol
  • PURITE®

 

W świetle dziennym PURITE® rozpada się na niegroźne jony i tlen. Nie jest jednak jasne, jak szybko zachodzi proces rozkładu i czy PURITE®  jest bardziej bezpieczny dla komórek w porównaniu z innymi konserwantami. W badaniach na żywych tkankach wykazano, że PURITE® może mieć szkodliwe działanie.2
 

System COMOD® sprawia, że konserwanty są zbędne

U osób z przewlekłymi objawami suchego oka oraz użytkowników soczewek kontaktowych najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kropli do oczu bez konserwantów. Innowacyjne wielodawkowe butelki Ursapharm wyposażone w unikalny system COMOD®  zapewniają sterylność preparatów do oczu bez dodatku żadnych substancji konserwujących. Pompa dozująca produkt działa bez zaciągania powietrza z zewnątrz, co zapobiega kontaktowi preparatu z powietrzem. Do wnętrza butelki nie przedostają się żadne bakterie ani zarodniki grzybów, co przeciwdziała zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu preparatu. Dzięki systemowi COMOD® krople do oczu można stosować w okresie sześciu miesięcy od pierwszego użycia.

 

1źródło: Informacja prasowa Deutschen Ophthalmologischen Gesellschaft (DOG – Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego), styczeń 2013 r. (http://www.dog.org/wp-content/uploads/)
2Schrage, N.etal.: Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2012; 250 (9): 1333-40

Bardziej interesujące strony