Strona główna Leczenie Tolerancja Bufor cytrynianowy i fosforanowy

Bufor cytrynianowy i fosforanowy w kroplach do oczu

Krople do oczu zawierają roztwór buforowy, który chroni składniki preparatu przed rozkładem i utrzymuje optymalny poziom pH kropli podczas długiego okresu stosowania. W kroplach do oczu często stosuje się bufory fosforanowe. W badaniach wykazano jednak, że fosforany stosowane jako roztwór buforowy mogą wywoływać trwałe zmiany i pogłębiać uszkodzenia rogówki, zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania. Dobrą alternatywą dla buforów fosforanowych jest bufor cytrynianowy.

Krople do oczu stosuje się powszechnie na przykład w leczeniu chorób narządu wzroku lub jako środek nawilżający w zespole suchego oka. Warto sięgać po takie krople, w których bufor fosforanowy zastąpiono buforem cytrynianowym.
Krople do oczu stosuje się powszechnie na przykład w leczeniu chorób narządu wzroku lub jako środek nawilżający w zespole suchego oka. Warto sięgać po takie krople, w których bufor fosforanowy zastąpiono buforem cytrynianowym.

Bufor stabilizuje poziom pH kropli do oczu

Roztwór buforowy utrzymuje właściwe pH kropel do oczu. Odpowiedni poziom pH sprawia, że krople są dobrze tolerowane przez organizm, a składniki preparatu przez długi okres nie ulegają rozkładowi. Do kropel do oczu często dodaje się bufor fosforanowy. Jednak wyniki najnowszych badań wskazują, że stosowanie fosforanów w kroplach do oczu może być szkodliwe.Oto powód:  w przypadku długotrwałego stosowania kropli do oczu z fosforanami u osób z uszkodzoną rogówką, na przykład w następstwie operacji lub urazu, może dojść do trwałego zmętnienia rogówki.

 

Naturalnym składnikiem rogówki jest wapń. Fosforan reaguje z wapniem, tworząc trudno rozpuszczalne kryształki fosforanu wapniowego, które odkładają się w rogówce w postaci zwapnień i mogą prowadzić do zmętnienia rogówki. Zwapnienia są trwałe i mogą znacznie pogarszać widzenie. Jest to tak zwane zwapnienie rogówki. W ciężkich przypadkach jedyną nadzieją na odzyskanie wzroku jest operacja przeszczepu rogówki.

 

Krople zawierają fosforany w stężeniu znacznie przewyższającym naturalny poziom tych związków w tkankach narządu wzroku. Zwapnienie rogówki może wystąpić już po kilku dniach częstego stosowania kropli do oczu z fosforanami.

Bufor cytrynianowy jest lepszy niż bufor fosforanowy

Kropel do oczu z buforem fosforanowym nie należy stosować u osób z uszkodzoną rogówką. Bufor fosforanowy może występować pod następującymi nazwami w wykazie składników i w ulotce dołączonej do opakowania:

  • diwodorofosforan sodu
  • diwodorofosforan sodu dwuwodny
  • diwodoromonofosforan sodu dwuwodny
  • fosforan monopotasowy

 

Na rynku dostępne są kropli do oczu na bazie buforu cytrynianowego w miejsce buforu fosforanowego. Bufor cytrynianowy nie powoduje zwapnienia rogówki, zatem lepiej sięgać po preparaty, które zawierają bufor cytrynianowy. Choć ryzyko zwapnienia jest bardzo niskie u osób z nienaruszoną rogówką, to jednak warto profilaktycznie sięgać wyłącznie po produkty bez fosforanów. Wszystkie produkty do oczu URSAPHARM zawierają bufor cytrynianowy.

1 BLUMBERG, A.: Bull. zur Arzneimittelsicherheit 2013; Nr. 1: 7-12